کد خبر: 18565

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۰/۱۷ - ۲۳:۰۸

تقابل دلاور حیدرپور و محمد شعبانی در یک نشست

شعبانی: چرا جهاد کشاورزی با علم به سال بارآوری باغات برای ذخیره سازی مرکبات تدبیری نیاندیشید؟/ حیدر پور: شعبانی خود شریک جرم است

در این نشست مدیر عامل اتحادیه باغداران مازندران با اشاره به سال آوری مرسوم در مرکبات، افزود: طبق این نوع تولید، امثال سال بار آوری مرکبات بوده است. باتوجه به این موضوع چرا جهاد کشاورزی استان با علم به این موضوع برنامه ریزی مشخصی برای ذخیره سازی مرکبات و صادرات نداشت و بازار اشباع شده امسال را مدیریت نکرد؟

تیتر۳: عصر امروز نشست بررسی مشکلات باغداران شهرستان ساری، ناشی از بارش شدید برف در آذر ماه سال جاری با حضور یوسف نژاد نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی، دلاور حیدر پور رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران،محمد شعبانی مدیر اتحادیه باغداران استان مازندران، قاسم نژاد مدیر جهاد کشاورزی ساری و باغداران خسارت دیده در خرم آباد شهرستان ساری برگزار گردید .

به گزارش تیتر ۳، در این نشست مدیر عامل اتحادیه باغداران مازندران با اشاره به سال آوری مرسوم در مرکبات، افزود: طبق این نوع تولید، امثال سال بار آوری مرکبات بوده است. باتوجه به این موضوع چرا جهاد کشاورزی استان با علم به این موضوع برنامه ریزی مشخصی برای ذخیره سازی مرکبات و صادرات نداشت و بازار اشباع شده امسال را مدیریت نکرد؟

 

شعبانی گفت: گرچه نیاز به کمک دولت داریم اما حضور بخش خصوصی بالاخص در حوزه بیمه ضروری و واجب است. هم اکنون در حوزه بیمه مؤثر مرکبات، چیزی برای عرضه به کشاورزان نداریم.

 

وی اظهار داشت: چرا وقتی به سورتینگ داران مجوز می دهیم در چنین شرایطی از آنان استفاده نمی گردد و ذخیره سازی به چند انبار تعاونی معطوف می شود. همین امر موجبات ایجاد صف های طویل فروش را در سطح شهرهای استان ایجاد کرد.

 

مدیر عامل اتحادیه باغداران استان با عدم تسهیل صادرات در استان مازندران و مهم خواندن صادرات مرکبات و ورود به بازارهای خارجی ، حضور در بازار روسیه را غیر ممکن ندید و افزود: تا زمانی که صادرات نداشته باشیم یک تولید کننده بزرگ اما با هویت خورده فروش هستیم.

 

وی با الزام به داشتن صنایع تبدیلی در مازندران اظهار داشت: جهاد کشاورزی بازرگانی بخش کشاورزی را به تعاونی روستایی واگذار کرد در صورتی که توانایی بر عهده گرفتن امورات بازرگانی بخش کشاورزی را ندارد.

 

رئیس جهادکشاورزی استان مازندران با اقدام فوری بررسی خسارت برف اخیر در استان گفت: یک هفته پس از وقوع این خسارت با معاون اول رئیس جمهور نشست مهمی برگزار شد. پس از پیگیری این جریانات، مجدانه مصوبات دولت که خرید مرکبات درجه ۱و ۲ و ۳ از باغداران بود را پیگیری و بلافاصله اجرا کردیم .

دلاور حیدرپور با اعلام تصویب تسهیلات بانکی به باغداران خسارت دیده در جلسه هیات دولت اظهار داشت: هم اینک ما پیگیر دریافت و پرداخت این مساعدت در بین باغدران هستیم.

 

وی ادامه داد: علی رغم یخ زدگی پرتغال ها و بازگشت شان از سردخانه و غیر قابل استفاده بودن آنها ما به خرید خود از مردم ادامه دادیم .

 

وی در خصوص عدم حضور کارگزاران بیمه در حوزه کشاورزی گفت: ما از حضور کارگزاران استقبال می کنیم اما این کار برای بیمه گزاران زیان ده است و بیمه کشاورزی مورد اقبال کارگزاران قرار نگرفت.

 

دلاور حیدر پور با گریز به انتقاد صریح شعبانی از جهاد کشاورزی استان اظهار داشت: ما از انتقاد ایشان تشکر میکنیم اما خودشان شریک جرم هستند. چرا که ایشان در تمام جلسات اعم از استانی و دیگر جلسات حضور داشتند و می توانستند راهکار ارائه بدهند.

 

وی گفت: این خسارت مورد قبول ما هم هست اما دولت توانایی پرداخت همه این خسارت به صورت نقدی نیست و راهکارهای مناسب دیگری به مانند خرید تضمینی و ارائه تسهیلات بانکی را می توان مدنظر قرار داد.

 

یوسف نژاد نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی نیز با عدم به صرفه بودن کشاورزی در حوزه عام اظهار داشت: خسارات متعدد سالانه و هزینه های بالا و عدم پاسخگویی بیمه ها، از موجبات این عدم به صرفه بودن است.

 

وی گفت: پس از بارش برف جلسات متعددی با معاون اول رئیس جمهور،وزیر جهاد کشاورزی،رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور و کمیسیون کشاورزی برگزار شد تا به نحو درستی برای حل مشکلات و خسارت ناشی از بارش برف به باغداران برنامه ریزی شود.

 

یوسف نژاد گفت: گلایه من از جهاد کشاورزی کشور و استان در نحوه خرید مرکبات از مردم است.

وی ادامه داد: نیاز به ورود بیشتر و مؤثر کارگزاران بیمه در بخش کشاورزی و تشکیل صنف کشاورزان احساس می شود. اما عمده مشکل کشاورزی مازندران وجود دلالانی است که اطلاعات غلط به دولت می دهند و از طرف دیگر عدم تامین بازار به نفع باغدران را موجب می شوند.

 

قاسم نژاد مدیر جهاد کشاورزی شهرستان با مهم خواندن ابلاغ فوری برنامه پیگیری خسارت باغداران از سوی وزارت جهاد کشاورزی به استان و پیرو آن پیگیری سریع از سوی شهرستان ، گفت: حدود یک ماه است که کارشناسان شهرستان ساری در باغات این مرکز برای بررسی مشکلات و برآورد خسارت باغداران، فعالند.

 

وی ادامه داد: انتظار ما از دولت اختصاص تسهیلات کم بهره به باغداران با میزان مبلغ قابل توجه است تا حداقل بتوانند بخشی از خسارت را جبران کنند.

 

مدیر جهاد مرکز استان گفت: برای جبران این خسارت همدلی و برنامه ریزی از سوی همه نهادهای درگیر در این موضوع ضروریست.

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو