کد خبر: 74022

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۸/۱۳ - ۱۵:۴۹

حاصل پنبه دانه ی شوراها

شترِ استعفا، پشت در اتاق شهرداران مازنی خوابید

تیتر 3: شهرداری  مهمترین، شاخص ترین و حساس ترین نهاد اجرایی در یک شهر است. سازمانی که زاده شده برای عمران و آبادانی ... نهادی ...

تیتر ۳: شهرداری  مهمترین، شاخص ترین و حساس ترین نهاد اجرایی در یک شهر است. سازمانی که زاده شده برای عمران و آبادانی … نهادی که همگان از آن انتظار دارند به چیزی جز پیشرفت کیفی یک شهر نیاندیشد … وظیفه و مسئولیتی سنگین و مهم که جهت حصول به نتیجه ، شهرداران به عنوان نفر اول شهرداری ها در راستای این وظیفه سنگین  منصوب می شوند.

قاعدتا چنین وظیفه سنگینی نیازمند درایت ، تدبیر ، دانش و مهارت است. اما در مقابل آن و در صورت داشتن کلیه این فاکتورها ، ثبات در مدیریت یکی از بارزترین نیازهای مدیریتی ست که می تواند نتایج شایسته ای را در پی داشته باشد .

زمانی که شورای شهر به عنوان یک نیاز در مدیریت شهری پای به عرصه نهاد وظیفه آن در تعیین و انتخاب شهرداران نمود یافت که هدف از آن، انتخاب اصلح در جهت رسیدن به مدیریتی پایدار بوده است.

اما اینک به نظر می رسد این وظیفه مهم  در شورای شهر های مازندران یا نادیده گرفته شده و یا توجه و دقت لازم در آن به کار نرفته است، زیرا که طی چند سال گذشته انتصاب شهرداران به گونه ای رقم خورد که همواره شاهد نقصان در مدیریت شهری بوده ایم که شاهد بر این مدعا ، استعفای پی در پی شهرداران در طی چند ماه گذشته است.

گویا به نظر می رسد شتر استعفا ، پشت درِ اتاق این شهرداران به نوبت خوابیده است !! ابتدا شهردار بابلسر، سپس رامسر و اینک نکا خبر استعفای خود را اعلام نمودند و البته زمزمه هایی از استعفای شهردار امل نیز شنید شد!!

استعفای شهردار نکا درصورتی که از سوی خود ایشان به صورت مکتوب انتشار یافت اما در فاصله ۴۸ ساعت با رای کمیته انطباق در سمت خود ابقا شد…!! اتفاقی که جز بی انظباطی در مدیریت شهری نمی توان نام دیگری برآن نهاد..

دلیل این استعفاهای پی در پی هر چه بوده است نمی توان از این حد اشتباه در انتخاب، به سادگی گذشت. چه تخلف مالی، چه مشکلات خانوادگی، چه عدم موفقیت در مدیریت شهری ،  چه عدم همنوایی شورا و شهردار و … هرچه که بوده است برای مردم این شهر که چشم به پیشرفت یک شهر از پنجره تدبیر و امید شورا و شهرداری دوخته اند، دلایل قانع کننده ای نیست..

شهرداری به عنوان یک نهاد مرجع در عمران و آبادانی ، ساخت و ساز  و رفع نواقص و مشکلات شهری ، جای آزمون و خطا نیست…! جایی برای تجربه اندوزی ، بِده بستان های سیاسی و تصمیم های آزمایشگاهی نیست…

این حجم از خطا در انتخاب شهرداران، حتی اگر دوران تصدی گری شهرداران کوتاه باشد، جبران ناپذیر است.

اما اگر بخواهیم از این چند استعفا بگذریم ، چه تضمینی وجود دارد در انتخاب شهرداران دیگر خطایی نبوده است؟! یا بالعکس… چه تضمینی هست شورای شهر در راستای تصمیمات هاقلانه، سازنده، شاخص و ارزشمند شهرداران، لجبازی و گردن کشی نکرده باشند؟!

آیا زمان آن نرسیده که شهرداران و شورای شهرها در موازین و اهدافی که می تواند موجب توسعه ی همه جانبه یک شهر شود ، هم سو شوند؟!

مگر مردم یک شهر چقدر زمان و فرصت دارند؟! چقدر تحمل و حوصله ی این اشتباهات را دارند؟! و چقدر سرمایه دارند تا هزینه اشتباهات مدیریت شهری شود؟!

به یاد داشته باشیم این کرسی هدایت و قدرت و تصمیم گیری، امانتی الهی و تخطی و سهل انگاری در ان مصداق بارز خیانت در امانت است….

 

منبع : خ. غزانی

نشریه همولایتی

دیدگاه بسته شده است.

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو