کد خبر: 18899

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۰/۲۲ - ۱۰:۳۹

حاشیه های یک برنامه هنری در نوشهر:

سیل انتقادات از هفتمین شب نشان نیما / داد امام جمعه و برائت شهرداری نوشهر

هفتمین شب نشان نیما در حالی برگزار شد كه حاشیه‌های زیادی را در پی داشت.

تیتر ۳: در آیین شب نشان نیما امسال که به همت موسسه مردم نهاد فرهنگی هنری نیما یوشیج نوشهر برگزار شد، محمود دولت آبادی، حسین علیزاده، خسرو سینایی، هادی مرزبان، محمد شمس لنگرودی به عنوان پیشکسوتان تئاتر، شاعران و پژوهشگران، نویسندگان و هنرمندان برجسته کشور حضور داشتند و از شماری از فعالان عرصه هنر و سینما و خبرنگاران تجلیل به عمل آمد.

 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل سیاسی انتخابات، نماینده مردم نوشهر چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی، فرماندار نوشهر و جمعی دیگر از مسئولان استانی و شهرستانی نیز در این آیین حضور داشتند.

 

این برنامه که پنج شنبه هفته گذشته در سالن بندر نوشهر برگزار شد همراه با حاشیه های زیادی از جمله دست دادن دو نفر زن و مرد و از تجلیل شدگان مراسم روی سن و مقابل چشمان بیش از ۳۰۰ نفر مهمان بود که انتقاد مردم و مسئولان شهرستان از جمله امام جمعه این شهرستان را به دنبال داشت.

 

امام جمعه نوشهر در مراسم یادبود موسس یکی از مجموعه های خیریه های این شهرستان با بیان اینکه از این برنامه و شنیدن اتفاقاتی که در این برنامه روی داد رنج بسیار بردم، اظهار کرد: سال نخست برگزاری این همایش نبود بنابراین نشان می داد برگزارکنندگان از تجربه زیادی برخوردار بودند اما این داستان ها بارها تکرار شده است.

 

حجت الاسلام محمود مشایخ با انتقاد از صرف پول و مکان بیت المال برای این برنامه، گفت: این برنامه و این میزان هزینه چه نفع و سودی برای این شهر دارد و موسسه نیما در چه جایگاهی از برنامه های شهرستانی واستانی قرار دارد که اینگونه برنامه ها را بدون نظارت برگزار می کند.

 

امام جمعه نوشهر خطاب به مسئولان با بیان اینکه به راستی شما به کدام راه می روید، تصریح کرد: آیا سیاست های این حوزه این است که روی ارزشهای‌مان پا بگذاریم و مسئولان روی خون شهدا و روی ارزش هایی که امام راحل آورده بود پا بگذارند؟

 

مشایخ با بیان اینکه این برنامه شب ۱۷ دی ماه روی داد که سالروز کشف حجاب توسط رضا شاه بود،خاطر نشان کرد: در این مراسم رفتارهای رخ داد که در شان نظام، دولت و برنامه های فرهنگی استان نبود.

 

وی اضافه کرد: فیلم این حرکت خلاف شرع در فضاهای مجازی گسترده شده است و در این چند روز بارها با من تماس گرفتند و اعتراضات زیادی شده است.

 

امام جمعه نوشهر با انتقاد از اعضای شورای شهر و شهردار نوشهر گفت: هزینه های زیادی برای برگزاری برخی برنامه ها در طول سال صورت می گیرد مانند جشن نوروز، جشنواره ارکیده و سبزینه اما مراسم شب نشان نیما از انتقادات زیادی برخوردار بود.

 

مشایخ خاطر نشان کرد: مسئولان شهر می‌گویند که هزینه این برنامه توسط اشخاص داده شد و باید پرسید اگر شما در خانه خود بنشینید کدام شخص و پیمانکاری پولی پرداخت می‌کند؟

 

وی با بیان اینکه مدت ۲۷ سال امام جماعت این شهر را برعهده دارم، ابراز کرد: چرا برخی افراد با اجرای برنامه‌هایی غیر ارزشی دل مومنان شهر را به درد می‌آورند؟

 

امام جمعه نوشهر با اشاره به اینکه شورای فرهنگ عمومی یکی از جلسات مهم شهرستان است که مصوبات مختلفی دارد، اظهار کرد: آیا برنامه شب نیما مصوب شورای فرهنگ عمومی است که به اجرا درآمد.

 

مشایخ تصریح کرد: بیش از هزار خانواده بی بضاعت به جز خانواده های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی در این شهرستان شناسایی کردیم که از طرف خیرین و موسسات به آنها کمک می شود.شهرداری و شورای اسلامی شهر که به این برنامه کمک می کنند زمانی که بحث کمک به اعتکاف،راهیان نور، ارتحال امام می‌شود شورای شهر و شهرداری و سایر مسئولان ردیف بودجه ندارند اما اینجا بودجه هست و خیر پیدا می شود.

 

امام جمعه نوشهر گفت: از آن سوی کشور در برنامه شب نشان نیما دعوت می کنند تجلیل می کنند و اینجا به آنها سکه می دهند.

 

مشایخ متذکر شد: شهرستان نوشهر دارای بیمارستانی است که وقتی بیماری وارد آن می شود به علت کمبود امکانات دچار غم و اندوه می شود و اگر مسئولان توانایی دارند به وضعیت این بیمارستان رسیدگی کنند.

 

حوزه عملکردی شب نشان نیما با وزارتخانه ای دیگر است/ اتفاقی که در این برنامه روی داد از نظر شرعی به شدت مورد انتقاد است

شهردار نوشهر در توضیح سیل انتقادات به وی و شورای شهر در باره برنامه شب نشان نیما به ایسنا گفت: شب نشان نیما برای نخستین بار نبود که برگزار شد بلکه هفتمین برنامه خود را پشت سر گذاشت.

 

فرهاد شیخ الاسلامی افزود: این برنامه توسط دستگاه‌های متولی مجوز داده شد و شهرداری نیز در این برنامه تنها به عنوان یک مدعو حضور داشت و هیچ دخل و تصرفی در نحوه اجرای برنامه نداشت.

 

وی با اشاره به حضور مسئولان رده بالای استانی و شهرستانی در این برنامه، اظهار کرد: اتفاقی که در این برنامه روی داد به هیچ عنوان چه از نظر شرعی، چه قانونی و عرفی مورد تائید و پسند ما نبوده و نیست و خلاف مقررات بوده است.

شهردار نوشهر تصریح کرد: ما مسئولان به عنوان شرکت کننده به هیچ عنوان اطلاع نداشتیم که قرار است چنین اتفاقی روی دهد و من نیز به عنوان شهردار نیز این اتفاق را به شدت محکوم می کنم.

 

شیخ الاسلامی خاطر نشان کرد: دستگاه های متولی امر به طور حتم می‌دانند که به صورت قانونی و صلاحدید چگونه با این اتفاق برخورد کنند.

وی تاکید کرد: در این اتفاق حق با امام جمعه نوشهر است که ناراحت باشند و اگر شک کنیم که قرار است بازهم مشابه چین اتفاقی در برنامه ای روی دهد شرکت نمی کنیم.

 

رئیس شورای شهر نوشهر نیز به ایسنا گفت: مجوز اصلی برنامه شب نشان نیما توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شد و شهرداری دخالت در این خصوص نداشته است.

شعله مصطفی پور افزود: این برنامه به عنوان یک کار فرهنگی برنامه ریزی شده بود و اعضای شورای شهر و شهردار به عنوان مهمان در این برنامه حضور داشتند.

 

وی بیان کرد: همانگونه که شورای شهر و شهرداری در سایر برنامه‌های فرهنگی کمک می کند در این برنامه که یک کار فرهنگی بود در حد توان و وسع خود و نه آن میزان که گفته می‌شود در چاپ بنر و دو سه مورد دیگر کمک کرد./ایسنا

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو