کد خبر: 74390

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۹ - ۹:۴۹

سیاست زدگی بلای جان مدیریت های دولتی و خصوصی!

تیتر 3 / حسین فرهادی : وقتی گفته می شود سیاست علم اداره امور شهرها و کشورهاست  یعنی فارغ از هرگونه مهارت و دانشی، افرادی ...

تیتر ۳ / حسین فرهادی : وقتی گفته می شود سیاست علم اداره امور شهرها و کشورهاست  یعنی فارغ از هرگونه مهارت و دانشی، افرادی که مسئولیت اداره امور را به عهده دارند باید مسلط به دانش مدیریتی و مهارت لازم در این خصوص باشند.

 

در هیچ کدام از نظام های پیشرفته ی دنیا که از آن ها به عنوان کشورهای مقتدر یاد می شود ، اینگونه نیست که یک فرد به عنوان یک مدیر قدرتمند اختیار همه ی امور را به دست گرفته باشد، گرچه چنین سیاست دیکتاتورمابانه ای در برخی کشورهای خاورمیانه یا معدود کشورهای دیگر دیده می شود .

 

اما اساساً نظام های پیشرفته سیاسی، نظامی هستند که متکی بر رای و خواست های مردمی باشند . سوالی که مطروحه این است که چرا چنین نظام هایی موفق هستند ؟! پاسخ بسیار روشن و واضح است. وقتی سیاست، علم اداره امور شهرها و کشورهاست و در تبیین آن گفته می شود لزوما این علم به داشتن سواد دانشگاهی خلاصه نمی شود ،  آرای مردمی این فرصت را پدید می آورد که نخبگان و صاحبان خلاقیت و قدرت های مدیریتی فرصت ابراز وجود یافته و اندیشه های برتر به روی کار بیایند .

 

گرچه در بیشتر این کشورها وجود احزاب قدرتمند و ریشه دار یکی از مولفه های موفقیت نظام های سیاسی هستند اما بی شک شناخت و اگاهی مردم در نحوه ی انتخاب نخبگان در کارایی نظام های سیاسی شان موثر بوده است.

 

این تحلیل کوتاه نشان می دهد که پیشرفت و توسعه در یک کشور در ابعاد گوناگون متاثر از آگاهی جامعه و روی کارآمدن افرادی است که علاوه بر داشتن علم اداره امور، به وظایف خود آشنا بوده و بدون هرگونه حب و بغض و دخالتی در امور دیگر نهادها به انجام امور محوله ی خود می پردازند.

 

این مهم ، اگر به عنوان یک اصل مورد عنایت کلیه مسئولین قرار گیرد ، هرگز یک جامعه با یک نظام افسار گسیخته ی مدیریتی مواجه نخواهد بود.  شرایطی که در حال حاضر بر بسیاری از نهادها و سازمان های کشور مستولی است.

 

علی رغم وجود بسیاری از همراهی های مردمی اما شرایط جامعه به سمتی پیش می رود که مسئولین پاسخ دهندگان قدرشناسی درخصوص این همراهی ها نبودند!! سایه سیاست بر بسیاری از تصمیمات مدیریتی ، عزل و نصب ها و برنامه ریزی ها افتاده و دیگر نمی توان برایند تعریف “سیاست” را در خروجی جلسات و عملکرد مدیران و مسئولین کشوری دید!!

به نوعی عدم وجود گردش صحبیح مناصب مدیریتی در کشور ،آشفته بازاری  را به وجود آورده است که برون رفت از آن تنها با یک اصل قابل ترمیم است و آن هم حذف سیاست زدگی از کلیه امور!! گرچه سیاست به مفهوم درست و صحیح آن منافاتی با پیشرفت و ثبات در یک جامعه ندارد اما وقتی روی دیگر سیاست یا همان مفهوم غیر علمی آن به میان می آید ، دیگر نمی توان انتظار زیادی داشت…!!

 

حذف یک مدیر می تواند باعث حذف گروهی از مدیران شود !! و بالعکس . آمدن یک مدیر باعث آمدن عده ای دیگر شود…. !! اینکه در میان چه تعداد نخبه حذف یا اضافه می شوند ، یعنی سیاست به مفهوم نادرست آن در حال وقوع است. شاید مصداق بارز آن در برخی کلنگ زدن ها ، افتتاح ها ، تخصیص اعتبارات و امثالهم قابل رویت باشد.

 

وقتی همه چیز با چشم سیاسی دیده شود و منافع و برتری طلبی ها، قومیت گرایی ها و … ملاک بسیاری از تصمیمات مدیریتی می شود هرگز نمی توان شاهد اعتلای یک جامعه بود.

در شرایط کنونی به نظر می رسد زدودن سایه شوم سیاست زدگی بر بسیاری از امور و پاک کردن آن روی سیاست که چرک و غبار آلود است ، از کلیه امور می تواند راهگشای فردای روشن بسیاری از امور باشد. ان هم اموری که می تواند باعث فلج شدن جامعه و پاشیدن بذر ناامیدی و نفاق در جامعه باشد .

 

دیدگاه بسته شده است.

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو