کد خبر: 10561

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۷/۲۲ - ۱۰:۵۷

مهران حسنی

سبزی پلو با ماهی، سفارش ۷۰ درصد گردشگران مازندران

تیتر 3 » معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مازندران سبزی پلو با ماهی را غذای انتخابی بیشتر مسافران در استان اعلام کرد .

سبزی پلو با ماهی

به گزارش تیتر ۳، ۹ غذا به عنوان فهرست غذاهای محلی به رستوران های مازندران ارائه شدکه در این میان سبزی پلو سفارش ۷۰ درصد مسافرانی است که به این مراکز مراجعه می کنند.
سالانه حدود ۳۰ میلون مسافر به مازندران می آیند.
وی ادامه داد : از چندماه قبل تهیه منوی غذای مراکز پذیرایی و رستوران ها با ویژگی قرار گرفتن غذاهای محلی استان مازندران در دستور کار قرار گرفت که در تهیه این منوی غذا ذائقه مردم اصلی ترین فاکتور به شمار می رود.
معاون گردشگری مازندران با اشاره به اینکه هم اکنون صنعت رستوران داری این استان به صورت فعالیت کلیشه ای و روزمره است ، ادامه داد : امروزه رستوران ها تنها به عرضه غذاهای همیشگی در حال استفاده در خانواده ها می پردازند که می بایست از این روند خارج شوند و می توان جاذبه گردشگری غذاهای محلی را با قرار دادن آنها در منوی غذای واحدهای پذیرایی شکوفا کرد.
صید سالانه هشت هزار تن انواع ماهی استخوانی در سواحل مازندرانی دریای خزر ،سنت طبخ سبزی پلو با ماهی در استان را چنان بین مردم و مسافران این خطه نهادینه کرد که این غذای با ارزش دریایی عامل رونق گردشگری در استانهای شمالی نیز شده است.
سبزی پلو با ماهیان تازه صید شده از دریای خزر و برنج محلی طارم در رستوران های ساحلی مازندران چنان طرفدار دارد که هر ساله به ویژه در تعطیلات نوروزی شماری از گردشگران فقط با هدف خوردن این غذا به مازندران سفر می کنند.
سبزی پلو با ماهی غذای محلی استان مازندران است که پخت آن با آب کش برنج و ریختن آن داخل قابلمه ای که ته آن مقداری نان لواش و سیب زمینی ریخته ، آغاز می شود.
میان برنج ها سبزی پلویی شامل شنبلیله ، جعفری و گشنیز خرد شده ، ریخته و پس از آن با گرمای اجاق گاز دم می کشد.
ماهی تمیز و خرد شده که با غلطاندن در مخلوطی از آب لیمو ، پیاز ، نمک و فلفل ، طعم دار شده و با زردچوبه و دارچین مخلوط و پس از آن سرخ می شود .
در ظرفی دیگر پیاز و سیر را با کمی زردچوبه و فلفل بدون نمک با هم سرخ کرده، گشنیز، جعفری و شنبلیله خورد شده ای را که از سبزی های پلویی کنار گذاشته به آنها اضافه کرده و با هم سرخ می شوند و این مایع سس مانند را روی ماهی های سرخ شده ریخته و همانطور با درب باز روی شعله کم بجوشد تا ماهی ها را مزه دار کند.

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو