کد خبر: 3201

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۲/۱۷ - ۴:۱۵

زهرا اشراقی یک پرسپولیسی دو آتشه

  شرق پرس: اگر نام زهرا اشراقي را ميان سياسيون بياوريد، اول تصوير يک سياستمدار، فعال حقوق بشر و مدافع حقوق زنان ترسيم ...

 

زهرا اشراقی را می‌توان یکی از فوتبالی‌ترین سیاسیون ایران دانست که البته دایره اطلاعات فوتبالی‌اش زیاد است. می‌گوید علاقه‌اش به پرسپولیس با علی پروین گره خورده و آنقدر شیرین از فوتبال و خانواده فوتبالی‌اش حرف می‌زند که نمی‌توان از حرف‌هایش گذشت.

 

 

شرق پرس: اگر نام زهرا اشراقی را میان سیاسیون بیاورید، اول تصویر یک سیاستمدار، فعال حقوق بشر و مدافع حقوق زنان ترسیم می‌شود. اگر میان مردم عامه همین نام را به زبان برانید، او را به‌عنوان نوه دختری امام(ره) و البته فرزند حجت‌الاسلام شهاب‌الدین اشراقی و همسر محمدرضا خاتمی می‌شناسند اما چه کسی باور می‌کند نوه امام (ره)، یک پرسپولیسی دو آتشه، هوادار سرسخت علی پروین و علی دایی و پیگیر نتایج بازی‌های سرخ پوشان باشد؟

 زهرا اشراقی را می‌توان یکی از فوتبالی‌ترین سیاسیون ایران دانست که البته دایره اطلاعات فوتبالی‌اش زیاد است. می‌گوید علاقه‌اش به پرسپولیس با علی پروین گره خورده و آنقدر شیرین از فوتبال و خانواده فوتبالی‌اش حرف می‌زند که نمی‌توان از حرف‌هایش گذشت.

شما را به‌ عنوان یک هوادار متعصب پرسپولیس می‌شناسیم. آیا تغییر و تحولات تیم محبوبتان را پیگیری می‌کنید؟

– من یک مساله کلی را بگویم چون تیم مورد علاقه‌ام پرسپولیس است و از بچگی، این تیم را دوست داشتم اخبار را پیگیری می‌کنم اما خیلی فنی نه. راستش را بخواهید از اعضای هیات مدیره جدید، فقط آقای استیلی را می‌شناسم. همین!

اما خیلی‌های‌شان افراد سیاسی هستند و فعالیت دولتی داشته‌اند…

– واقعا آنها را نمی‌شناختم. متاسفانه مشکل بزرگ فوتبال یا ورزش ایران، دولتی یا سیاسی بودن آن است. این باعث می‌شود که فوتبال رشد نکند. من این هیات مدیره را نمی‌شناسم اما حرفم این است که فوتبال و دو تیم پرسپولیس و استقلال باید سمت خصوصی‌سازی بروند. باید سایه دولت و در سطح وسیع تر، حکومت از بالای سر این دو تیم برداشته شود تا آنها بتوانند به سمت خصوصی شدن حرکت کنند. اگر تیم خصوصی شود، آن فرد یا بنگاهی که هزینه می‌کند نگران هزینه‌اش است. پس سعی می‌کند بهترین تصمیمات را بگیرد تا پولش بیهوده از بین نرود اما اگر فوتبال دولتی باشد و دولت مدیر باشگاه‌ها باشد، نگرانی قلبی برای هیچ کس وجود ندارد. نتیجه‌اش این می‌شود که از کیسه دولت به کیسه دیگرش پول ریخته می‌شود تا این دو تیم اداره شوند و مشکل مالی نداشته باشند.

اما این مشکلات را می‌توان با حضور افراد اقتصادی مرتفع کرد. همین کاری که وزارت ورزش انجامش داده…

– گفتم که فرد دولتی، دغدغه‌ای ندارد که تیم نتیجه بگیرد و یا نه. بهترین کار این است که افرادی بیایند که عاشق پرسپولیس باشند. با برد و باخت تیم، آنها ناراحت شوند و برایشان موفقیت پرسپولیس مهم باشد. بهترین کار این است که علی پروین به پرسپولیس برگردد و مدیریت را به عهده بگیرد. من طرفدار پروین هستم و متاسفم که فعلا در پرسپولیس نیست.

وقتی افراد جدید آمده‌اند یعنی حالاحالاها نباید انتظار داشت که پروین به پرسپولیس برگردد…

– من نظر قلبی و دید شخصی‌ام را می‌گویم. علی پروین، علی دایی، اینها افرادی هستند که فوتبال به وسیله آنها شناخته می‌شود. پس نباید اینقدر راحت از اسم بزرگ آنها عبور کرد.

به نظر شما چرا پروین را از پرسپولیس کنار گذاشتند؟

– فکر می‌کنم به دلیل اختلافات شخصی. با پروین خصومت شخصی داشتند و به همین دلیل او را کنار گذاشتند.

واضح‌تر می‌گویید چه کسانی با پروین مشکل داشتند؟

– نمی‌توانم واضح بگویم. نگرانی و ناراحتی من به این دلیل است که برای پرسپولیس، تصمیم شخصی گرفتند. اگر فوتبال به سمت خصوصی شدن برود، دیگر از این تصمیمات اتخاذ نمی‌شود.

پرسپولیس با هیات مدیره جدید موفق می‌شود؟

– تغییر و تحولات قبلی باعث شد تا پرسپولیس چند گام به جلو بیاید و به‌عنوان نایب قهرمانی برسد. الان هم موفقیت تیم بستگی به این دارد که باشگاه چه بودجه‌ای برای جذب بازیکنان یا کادر فنی در نظر بگیرد. اگر خرج تیم کنند و علی دایی بتواند آنچه در ذهن دارد را در زمین پیاده کند، آن‌وقت می‌توان به آینده پرسپولیس امیدوار بود.

اگر همین امروز بگویند که زهرا اشراقی عضو هیات مدیره پرسپولیس است و از شما بخواهند که در جلسات حاضر شوید و کار اجرایی کنید قبول می‌کنید؟

– اگر من به پرسپولیس بروم که فاجعه است چون نه تخصصش را دارم و نه سابقه مدیریت. در حق پرسپولیس خیلی ظلم می‌شود و من نمی‌توانم تحمل کنم. ما نباید یک چنین مساله مهمی را نادیده بگیریم و خیلی راحت از کنارش عبور کنیم.

انگار برای طرفداران استقلال خیلی کری می‌خوانید؟

– به شوخی است دیگر. من می‌دانم که نسل جدید بیشتر استقلالی هستند و قدیمی‌ترها پرسپولیسی. البته نه اینکه در نسل جدید، پرسپولیسی نداشته باشیم اما تعدادشان کمتر است.

خودتان هم تا آخر در این کری‌ها شرکت می‌کنید؟

– نه. کری را راه می‌اندازم و می‌روم کنار.

در خانواده با چه کسی کری می‌خوانید؟

– بیشتر با دخترم چون او استقلالی است. البته برادرم مرتضی هم استقلالی است و برایش گاهی کری می‌خوانم.

سید حسن هم که استقلالی است…

– او استقلالی است اما خدابیامرز پدرش سید احمد آقا پرسپولیسی بود. در خانواده خمینی، خاتمی و اشراقی، درصد طرفداران استقلال و پرسپولیس ۵۰-۵۰ است. به همین خاطر کسی احساس تنهایی نمی‌کند. البته الان تیم ملی مهم‌تر از این بحث هاست.

گفتید تیم ملی. پیش‌بینی‌تان از جام جهانی چیست؟ شما که فوتبال را تا این حد دنبال می‌کنید آیا می‌توانیم از گروه مقدماتی جام جهانی به مرحله حذفی صعود کنیم یا نه؟

– خیلی توقع نداریم که جایگاه خوبی داشته باشد. همین که تیم ملی به جام جهانی صعود کرد کار بزرگی انجام داد اما امیدوارم خیلی بد هم نتیجه نگیریم و افت فاحشی نداشته باشیم.

امیدوارم علی آقای پروین به پرسپولیس برگردد تا شما خوشحال شوید…

– من فوتبال را با پروین شناختم و امیدوارم که این اتفاق بیفتد.

پروین نباید جای خود را به جوان‌ترها بدهد؟

– مگر علی آقا چند سالش است که اینچنین می‌گویید.

او به دهه هفتم زندگی‌اش نزدیک است و متولد ۱۳۲۵…

– ماشاءا… مدیریت ورزش که پیر و جوان ندارد. تازه از نظر ما علی پروین همیشه جوان است.

جام نیوز

 

/انتهای خبر

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو