کد خبر: 72950

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۶/۱۹ - ۶:۲۲

عادت به وضع قوانین مسخره و دور زدن آن

زنان را به ورزشگاه راه ندهید !

اختصاصی تیتر 3: وقتی می بینیم زنان در عربستان حق دادن رای و یا رانندگی را ندارند، اولین چیزی که به ذهنمان می رسد این است ...
زنان و ورزشگاه

اختصاصی تیتر ۳: وقتی می بینیم زنان در عربستان حق دادن رای و یا رانندگی را ندارند، اولین چیزی که به ذهنمان می رسد این است که چقدر آنها جاهل هستند و عقب مانده! و چقدر ما متمدن هستیم وپیشرفته! اما وقتی می بینیم زنان ایرانی هنوز حق ورود به ورزشگاه ها را ندارند، قطعا از این تفکر متاسف می شویم. این موضوع وقتی مهم تر می شود که زنان سوری در ورزشگاه آزادی آزادانه ورود پیدا کرده و به تشویق تیمشان پرداختند در حالی که خواهران ما همچنان در حسرت و تحت تفکر افراطیون، پشت درب های ورزشگاه آزادی ماندند.
همواره تفکرهای کلیشه ای و تکراری درباره زنان، مذهب و آزادی وجود دارد که به چند دسته تقسیم می شود. دسته اول، تفکری است افراطی و سنتی مانند همین تفکر که زنان حق ورود به ورزشگاه ها را ندارند. نظر این دسته بسیار سخت تغییر می کند و نظرات بقیه را نه تنها قبول ندارند بلکه انگِ غرب زدگی و خودباختگی می زنند. این انگ زدن برای دسته دوم همچین بیراه هم نیست. دسته دوم تفکراتی هستند که تز روشن فکری دارند و خیال می کنند که روشن فکر هستند ولی آنها اتفاقا خیلی کوته فکر هستند. آنها همان کسانی هستند که حجاب را محدودیت زن می دانند و یا ازدواج سفید و روابط دوستی را جزو حق و حقوق خود و مطابق با فرهنگ و تمدن روز می دانند.
اما دسته سومی نیز وجود دارد که ما همواره سعی کردیم در این دسته باشیم، نه غربی و نه شرقی، نه افراط و محدود کردن زنان و نه آزادی بی قید و شرط و نامحدود. این دسته همان دسته ی میانه رو و یا اعتدال معروف است. البته این اعتدال را نباید با اعتدال حسن روحانی یکی دانست. اگر کسی همزمان در دسته اول و دوم باشد به او چه می گویند؟
حسن روحانی عضو جامعه روحانیت مبارز متعلق به اصولگرایان و در عین حال رهبر حزب اعتدال و توسعه متعلق به اصلاح‌طلبان است. از وی در دهه شصت به عنوان یک روحانی تندرو و افراطی یاد می شد که مردم از رای دادن به او هراس داشتند اما حالا وی معتدل و میانه رو شده است!!!
به یاد داریم همایش ها و کمپین های تبلیغاتی حسن روحانی در ورزشگاه ها و شهرستان های ایران که همگی از وعده وعیدهایی سرشار از احترام به حقوق زنان و ارتقا جایگاه زنان در جامعه سخن می گفت! حالا وعده رفع حصر بماند که سیاسی است و در این مبحث ورزشی نمی گنجد یا دیگر وعده ی پوشالی او مبنی بر حضور وزیر زن در کابینه!
آیا براستی یک سیاستمدار کسی است که با وعده هایش رای اکثریت زنان جامعه را جمع آوری کرده و حالا که زنان به او نیاز دارند، او پشت کرده است؟!
در واقع ما فقط نقش متمدن بودن و احترام به حقوق زنان را بازی می کنیم. در اصل از آنها استفاده ابزاری می کنیم برای پیشبرد اهداف سیاسی و شخصی. یعنی کشورمان با تمدن چندهزار ساله هنوز در رعایت حقوق زنان و تبعیض جنسیتی، با تمدن های سوسمار خوار برابری می کند!

براستی چه عامل یا عواملی باعث شده است تا مسئولین، اجازه ورود زنان به ورزشگاه ها را ندهند؟
اگر مسائل فقهی و مذهبی است و این گمان می رود که مرد و زن نامحرم در کنار یکدیگر می نشینند، پس حضور زنان در سینما یا تئاتر هم باید ممنوع شود!
اگر مسئله فحش و ناسزاگویی برخی مردان تماشاگر نما مطرح است که، ما در سرمقاله قبلی به ریشه یابی و حل این مسئله پرداختیم و گفتیم که شماره گذاری صندلی، بلیط فروشی آنلاین و نصب دوربین های مداربسته و همچنین وضع قوانین سخت و جدی، خشن ترین هواداران را سر جایشان می نشاند.
همه ی این ها را در نظر بگیرید با حضور همزمان زنان در ورزشگاه، همانطور که ما در جمع مردانه آزادانه حرف می زنیم ولی در جمعی که حتی یک زن حضور داشته باشد مراقب حرفایمان هستیم، قطعا در ورزشگاه هم همینطور خواهد بود. وقتی مردان، خواهر یا مادرشان را به ورزشگاه ببرند و خانوادگی به تماشای فوتبال بپردازند، قطعا خود آنها مانع حتاکی و ناسزاگویی عده ای، می شوند، و رفته رفته این تبدیل به فرهنگ می شود و این اصل است که در خور و شاٌن فرهنگ و تمدن ایرانی است.
بیایید یکبار دیگر این قوانین را بازنگری کنیم که از این دست قوانین در کشور ما کم نیستند، جالب اینجاست که قانونی وضع می کنیم که خود قانون گذاران و مجریان قانون آنرا نقص می کنند! مانند حضور برخی زنان گزینشی در استادیوم آزادی در بازی ایران و سوریه!
اگر حضور زنان در ورزشگاه مجاز نیست پس چرا برخی زنان به صورت گزینشی حضور دارند؟
اگر حضور زنان در ورزشگاه مجاز نیست پس چرا زنان سوری و خارجی حضور دارند؟
اگر توئیتر فیلتر است چرا عمده مسئولین و قانونگذاران حساب توئیتر دارند؟
اگر اینستالایو فیلتر است پس چرا رئیس جمهور لایو می دهد؟
اگر ماهواره ممنوع است پس چرا همه حتی مسئولین ماهواره دارند؟
اگر این قوانین مسخره است و خود قانونگذاران آنرا نقص می کنند پس چرا این قوانین را بازنگری نمی کنند؟

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو