کد خبر: 15090

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۹/۱۱ - ۷:۵۹

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس : حدود ۳۰ درصد مرکبات شمال کشور در برف اخیر از بین رفت

تیتر 3 » رئیس کمیسیون کشاورزی ، آب ، خاک و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: حدود 30 درصد مرکبات شمال کشور در برف اخیر از بین رفته است و قابل برگشت نیست.

به گزارش تیتر ۳ به نقل از ایرنا، علی‌محمد شاعری چهارشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : خسارت وارد شده به بخش کشاورزی از جمله باغ های مازندران هم بسیار بالا بود و کارشناسان میزان آن را ۹۵۰ میلیارد تومان برآور کرده اند.
وی گفت : برف و کولاک هفته گذشته ، سرمای غیر منتظره و اتفاقات نگران‌کننده را برای مردم و مسئولان ایجاد کرده است که باید تلاش شود تا با حمایت دولت، این خسارت ها جبران شود.
شاعری که عصر چهارشنبه به همراه مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات وزارت جهاد کشاورزی از باغ های مرکبات شرق مازندران بازدید کرد ، همچنین بر ضرورت اتخاذ تدابیر لازم برای جبران خسارت باغداران تاکید کرد .
بارش برف در مازندران از دوشنبه هفته پیش آغاز شد و تا پنجشنبه شب ادامه داشت . ارتفاع برف در بعضی مناطق استان به یک و نیم متر رسید.
افت زیاد دمای هوای استان هم به دنبال بارش برف سبب ایجاد یخبندان در بیشتر مناطق و وارد شدن خسارت به باغ های مرکبات شد .
بسیاری از باغداران با روشن کردن آتش و نصب بادشکن تلاش کردند تا درختان مرکبات و محصولشان را از یخ زدگی نجات دهند ولی تداوم سرما سبب شد تا خسارت سنگی به باغ ها و محصولات وارد شود.
بر اساس اعلام هواشناسی هفته گذشته دمای هوا در بعضی مناطق مازندران به ۱۷ درجه زیر صفر رسید .
دمای ۳ درجه زیر صفر به مرکبات رسیده و ۶ درجه زیر صفر به مرکبات نارس خسارت وارد می کند.
کاهش ماندگاری در انبار و سردخانه و تلخ شدن از جمله پیامدهای سرمای زیر صفر برای مرکبات است.
مازندران ۱۱۰ هزار باغ مرکبات دارد و امسال پیش بینی شده بود بیش از ۲ و نیم میلیون تن محصول از آنها برداشت شود .

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو