کد خبر: 3378

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۲/۲۱ - ۱۲:۴۰

رئیس میراث فرهنگی: الواح هخامنشی به ایران بازگردانده می شود

  شرق پرس: رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به تلاش‌هایی که برای بازگرداندن گل‌نبشته‌های هخامنشی در حال انجام است، اظهار داشت: ...

 

مسعود سلطانی فر اظهار داشت: بخش شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو دستگاه‌های جدیدی برای اسکن لوح‌های هخامنشی تهیه کرده و قرار است پس از برگزاری دادگاه، الواح  به ایران بازگردانده شوند.

 

شرق پرس: رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به تلاش‌هایی که برای بازگرداندن گل‌نبشته‌های هخامنشی در حال انجام است، اظهار داشت: بخش شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو دستگاه‌های جدیدی برای اسکن این لوح‌ها تهیه کرده و قرار است پس از برگزاری دادگاه به ایران بازگردانده شوند. به گفته وی این سازمان درصدد است تا اشیای دیگری را که به‌صورت قاچاق از ایران خارج شده به ایران بازگرداند.

وی رویکرد سازمان را در همه بخش‌های مرتبط با کاوش، ثبت، شناسایی، احیا و مرمت، متمرکز عنوان کرد و گفت: در حوزه مسائل احیا و مرمت از دو بخش منابع دولتی و بخش خصوصی استفاده می‌شود. در حوزه آثار و مکان‌های باستانی، چند هزار مکان ارزشمند، بناهای ثبت شده در یونسکو یا آنهایی که در نوبت ثبت هستند توسط منابع دولتی نگهداری می‌شوند. از سوی دیگر صدها هزار بنای تاریخی، خانه‌ها، آب‌انبارها و … در ایران وجود دارند که قرار است با حفظ مالکیت و استانداردها و نظارت دقیق از سوی این سازمان با سرمایه‌های بخش خصوصی در حوزه‌های مرتبط با امور فرهنگی نگهداری و ثبت شوند تا مورد استفاده کاربردی قرار گیرند.

اعلام آمادگی ایران برای مرمت آثار تاریخی صدمه دیده در سوریه

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: ایرینا بوکوآ، مدیرکل یونسکو که به ایران آمده بود، به بضاعت و توانمندی‌های بالای ایران در برطرف کردن نیازهای منطقه‌ای اشاره کرد. بر اساس تفاهم‌نامه‌های همکاری علمی ـ پژوهشی با یونسکو قرار شد تا ایران به عنوان نماینده منطقه‌ای یونسکو ایفای نقش کند. بر این اساس ایران اعلام آمادگی کرد تا آثار و بناهایی که در ناآرامی‌های اخیر سوریه صدمه دیده است و یونسکو و همه علاقه‌مندان میراث فرهنگی نگران آنها هستند، بلافاصله پس از بازگشت آرامش و در هر زمانی که شرایط فراهم شد مرمت و احیا کند./فارس

 

/انتهای خبر

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو