کد خبر: 2693

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۲/۰۴ - ۳:۱۷

رئیس جمهور: تحول در روابط ایران و اروپا

  شرق پرس: رئیس‌جمهور، سیاست دولت تدبیر و امید را توسعه روابط با کشورهای دوست و تنش‌زدایی در عرصه بین‌المللی دانست و گفت: ...

 

رئیس‌جمهور در ادامه با بیان اینکه “جمهوری اسلامی ایران همواره روابط بسیار خوبی با اتحادیه اروپایی داشته است”، به مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای ۱+۵ اشاره کرد و گفت: در قدم اول مذاکرات و با توسعه روابط بانکی و اقتصادی شاهد تحول در روابط با اتحادیه اروپا هستیم.

 

شرق پرس: رئیس‌جمهور، سیاست دولت تدبیر و امید را توسعه روابط با کشورهای دوست و تنش‌زدایی در عرصه بین‌المللی دانست و گفت: حل و فصل مسائل منطقه‌ای و جهانی تنها در سایه همکاری مشترک میان کشورها بدست می‌آید.

 حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در دیدار وزیر امور خارجه لتونی، با بیان اینکه “لتونی از جمله کشورهایی است که جمهوری اسلامی ایران روابط خوبی از گذشته با این کشور داشته است”، افزود: ما خواهان توسعه روابط با کشور لتونی هستیم و از طرف جمهوری اسلامی ایران هیچ مانعی برای توسعه روابط وجود ندارد.

وی با اشاره به موقعیت جغرافیایی، ظرفیت و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در حوزه حمل و نقل جاده‌ای و ریلی، گسترش همکاری‌ها در این زمینه را بستری مناسب برای همکاری و اتصال منطقه آسیای مرکزی به اروپا ارزیابی کرد.

رئیس‌جمهور در ادامه با بیان اینکه “جمهوری اسلامی ایران همواره روابط بسیار خوبی با اتحادیه اروپایی داشته است”، به مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای ۱+۵ اشاره کرد و گفت: در قدم اول مذاکرات و با توسعه روابط بانکی و اقتصادی شاهد تحول در روابط با اتحادیه اروپا هستیم.

روحانی با بیان اینکه “مذاکرات ما تا دستیابی به توافق نهایی و جامع ادامه دارد”، تاکید کرد: ایران مصمم است تا مذاکرات به سرانجام مطلوب طرفین ختم شود و مطمئنیم این اراده در طرف مقابل هم وجود دارد.

وی به مسأله تروریسم و افراطی‌گری در منطقه و جهان و پیامدهای آن در افغانستان، عراق، لبنان و سوریه نیز اشاره کرد و گفت: تروریسم و افراطی‌گری از جمله مسائلی است که نیازمند همکاری همه‌جانبه همه کشورهاست و ایران آماده گفت‌وگو، مذاکره و همکاری با لتونی در همه عرصه‌ها بویژه در موضوع مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری است.

رئیس‌جمهور در ادامه گفت: در بخش اقتصادی و تعامل بخش خصوصی دو کشور ایران و لتونی آماده است تا با مهیا کردن همه شرایط زمینه برای جذب سرمایه‌گذاری در دو کشور فراهم شود.

روحانی با اشاره به ریاست دوره‌ای لتونی در اتحادیه اروپا در سال آینده، ابراز امیدواری کرد که ارتباطات دوجانبه ایران و لتونی نزدیک‌تر شود و این به نفع دو کشور و کل اتحادیه اروپا خواهد بود.

بر اساس این گزارش، «ادگاس رینکه ویچ» وزیر امور خارجه لتونی نیز در این دیدار با ابلاغ سلام گرم رئیس‌جمهور کشورش به دکتر روحانی، مذاکرات خود را با مقامات بلندپایه کشورمان خوب توصیف کرد.

وی همچنین تاکید کرد: لتونی بسیار مشتاق است که روابط خود را با جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی و آموزشی توسعه دهد.

وزیر امور خارجه لتونی با اشاره به ریاست دوره‌ای کشورش بر اتحادیه اروپا در سال آینده، ابراز امیدواری کرد که همکاری ایران در سطح دوجانبه و در چارچوب اتحادیه اورپا توسعه یابد.

وی موفقیت و پیشرفت جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته‌ای را تحسین کرد و افزود: امیدوارم در این زمینه موفقیت جامع و کامل در مذاکرات هسته‌ای ایران حاصل شود و فصل تازه‌ای نیز برای همکاری بین اتحادیه اروپا و ایران آغاز شود.

رینکه ویچ در پایان با بیان اینکه “برای مبارزه با تروریسم بین‌المللی همه باید متحد شویم”، تصریح کرد: متأسفانه تروریسم به منطقه ما هم سرایت کرده و مشکلاتی را بوجود آورده است.

ایسنا

 

/انتهای خبر

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو