کد خبر: 1546

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۱۲/۲۱ - ۷:۴۲

دو مسافر ایرانی چگونه سوار هواپیمای مالزیایی شدند؟

در پی انتشار خبر حضور دو مسافر ایرانی با گذرنامه‌های جعلی در هواپیمای ناپدید شده خطوط هوایی مالزی، انتظار می‌رفت بار دیگر جو ...

 

 

 

 

در پی انتشار خبر حضور دو مسافر ایرانی با گذرنامه‌های جعلی در هواپیمای ناپدید شده خطوط هوایی مالزی، انتظار می‌رفت بار دیگر جو رسانه‌ای سنگینی از سوی رسانه‌های صهیونیستی علیه ایران آغاز شود. با این حال، با تأکید پلیس مالزی، مبنی بر تروریست نبودن این دو فرد، جلوی این روند گرفته شد؛ اما پرسش اینجاست که گذرنامه‌های جعلی، چگونه به دست این دو مسافر‌ افتاده است؟!
در پی انتشار خبر حضور دو مسافر ایرانی با گذرنامه‌های جعلی در هواپیمای ناپدید شده خطوط هوایی مالزی، انتظار می‌رفت بار دیگر جو رسانه‌ای سنگینی از سوی رسانه‌های صهیونیستی علیه ایران آغاز شود. با این حال، با تأکید پلیس مالزی، مبنی بر تروریست نبودن این دو فرد، جلوی این روند گرفته شد؛ اما پرسش اینجاست که گذرنامه‌های جعلی، چگونه به دست این دو مسافر‌ افتاده است؟!

به گزارش شرق پرس، روز گذشته و ساعاتی پس از انتشار خبر ارتباط یک یا چند ایرانی با هواپیمای ناپدید شده مالزیایی، شایعاتی ‌در برخی رسانه‌های غربی و صهیونیستی درباره احتمال در جریان بودن واقعه‌ای تروریستی شکل گرفت. با این حال، پلیس مالزی به سرعت اعلام کرد که دو ایرانی سوار شده به هواپیمای مذکور، افرادی بوده‌اند که با هدف مهاجرت به اروپا در این کشور حضور داشته‌اند.

بر همین اساس، خبرگزاری فرانسه به جنبه‌ای کمتر مورد بحث قرار گرفته از واقعه اخیر پرداخته و می‌نویسد، موضوع این دو مسافر ایرانی، می‌تواند سبب جلب توجه به دنیای تیره و تار قاچاق انسان، به ویژه در منطقه شرق آسیا شود؛ منطقه‌ای که مدت‌هاست ‌مرکز‌ مهاجرت غیرقانونی و قاچاق انسان شناخته می‌شود.

اینترپل اعلام کرده، این ‌دو ایرانی‌ با نام‌های «سید محمدرضا دلاور»، ۲۹ ساله و «پوریا نورمحمدی»، ۱۸ ساله، از طریق دوحه و گذرنامه‌های ایرانی خود به کوالالامپور سفر کرده بودند. در این شهر، آن‌ها با استفاده از گذرنامه‌های جعلی، خود را ‌‌افرادی اتریشی و ایتالیایی‌تبار جا زده و سوار هواپیمای شماره ۳۷۰ به مقصد پکن می‌شوند.

رونالد نوبل، دبیرکل اینترپل اظهار داشت: می‌توان با قاطعیت فزاینده‌ای گفت که این دو فرد، تروریست نبوده و صرفاً افرادی بوده‌اند که در معرض قاچاق انسان قرار گرفته‌اند. با این حال، وی ابراز نگرانی کرد که سالانه بیش از یک میلیارد بار، مواردی رخ می‌دهد که افراد بدون ارائه گذرنامه‌های معتبر از نظر اینترپل، به سفرهای خارجی می‌روند.

در همین حال، پلیس تایلند اعلام کرده فرد ایرانی دیگری که در روند سفر غیرقانونی این دو تن نقش داشته، از طریق یک آژانس مسافرتی در «پاتایا» برای آن‌ها بلیت تهیه کرده است. این فرد که تنها نام کوچک وی (علی) اعلام شده، از گذرنامه‌های جعلی اروپایی بدین منظور استفاده کرده است.

یکی از مقامات ارشد پلیس تایلند در این زمینه گفته: «ما بر این باوریم که این دو گذرنامه، از سوی یک باند تبهکار قاچاق انسان به سرقت رفته بوده که افراد را برای کار در کشورهای ثالث، به ویژه کشورهای اروپایی، به خارج انتقال می‌دهند».

به گفته وی، «علی» در مالزی زندگی می‌کند و با باند تبهکاری که تخصصش قاچاق انسان از خاورمیانه به کشورهای اروپایی از طریق کشورهای ثالث است، ارتباط دارد؛ این حلقه، رابطینی در شهرهای پاتایا و فوکت در تایلند دارد.

این مقام تایلندی همچنین گفته، بر پایه برآورد‌ها، سالانه نزدیک ۲۰۰۰ گذرنامه در تایلند گم شده و یا به سرقت می‌رود.

در ادامه، رئیس پلیس شهر پاتایا گفته که «علی»، خرید بلیت برای دو مسافر ایرانی مذکور را در تاریخ اول مارس و ‌‌تلفنی انجام داده است. وی در تماس با آژانس «گرند هوریزون تراول»، درخواست خرید ارزان‌ترین بلیت به مقصد اروپا را کرده و چند روز بعد، این آژانس از مؤسسه بالادستی خود با نام «شش ستاره» درخواست صدور این بلیت‌ها را می‌دهد. یکی از دوستان علی، پول بلیت‌ها را ‌حضوری به گرند هوریزون می‌پردازد.

بلیت‌های مذکور بر اساس گذرنامه‌های جعلی با نام‌های «لوئیجی مارالدی» ایتالیایی و «کریستین کوزل» اتریشی صادر شده است. پروازی که برای کوزل رزرو شده بود، از کوالالامپور به پکن و سپس به فرانکفورت و آمستردام می‌رفت و مقصد نهایی پرواز مارالدی نیز کپنهاگ بود.

گفتنی است، هر دو فرد اروپایی مذکور، اعلام کردند که در سال‌های اخیر، گذرنامه‌‌هایشان در سفر به تایلند ربوده شده است./تابناک

 
 
/انتهای خبر

 

 

 

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو