کد خبر: 17833

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۰/۱۰ - ۱۱:۰۴

دولت در یک سال چقدر حقوق می‌دهد؟

تیتر 3 » دولت در لایحه بودجه ۹۶ بیش از ۱۴۷ هزار میلیارد تومان برای پرداخت حقوق به کارکنان و بازنشستگان درنظر گرفته که ۶۲.۵ درصد کل هزینه های جاری دولت را شامل می شود.

به گزارش تیتر ۳ » بررسی هزینه‌های حقوق و دستمزد در لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ نشان می دهد، یکی از نقایص مهم بودجه سنواتی این است که به اصلی‌ترین سوالات نظیر اینکه دولت سالیانه چه میزان اعتبار بابت حقوق و مزایای کارکنان تخصیص می‌دهد یا هزینه می‌کند، پاسخ نمی‌دهد و عملا بودجه سنواتی فاقد این شفافیت است که چه میزان از اعتبارات هزینه ای (جاری) برای این امر تخصیص می‌یابد.

محاسبات نشان می‌دهد که در لایحه بودجه سال ۱۳۹۶ اعتباری معادل ۱۰۶۵ هزار میلیارد ریال (یعنی ۴۵٫۰۶ درصد اعتبارات هزینه‌ای) صرف پرداخت هزینه‌های پرسنلی وزارتخانه‌ها، موسسات و سازمان‌های دولتی و نهادهای نظامی و انتظامی خواهد شد.

همچنین اعتباری بالغ بر ۴۱۲ هزار میلیارد ریال (یعنی، ۱۷٫۴ درصد اعتبارات هزینه‌ای) نیز صرف پرداخت حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مستمری‌بگیران کشوری و لشگری و حقوق‌ جانبازان حالت اشتغال و والدین شهدا خواهد شد.

در مجموع در سال ۱۳۹۶ اعتباری معادل ۱۴۷۷ هزار میلیارد ریال (۶۲٫۵ درصد اعتبارات هزینه ای) صرفاً برای پرداخت حقوق و مزایای شاغلین و بازنشستگان دستگاه‌های اجرایی و والدین شهدا هزینه خواهد شد.

این در حالی است که در قانون بودجه سال ۱۳۹۵ سهم این اعتبار ۱۳۱۷ هزار میلیارد ریال (۶۱٫۶ درصد اعتبارات هزینه‌ای) بود و لذا شاهد رشد ناچیز سهم اعتبار حقوق و مزایای شاغلین و بازنشستگان در اعتبارات هزینه‌ای هستیم.

 

منبع : تسنیم

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو