کد خبر: 74365

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۴ - ۱۳:۲۲

یادداشت اجتماعی

دور تعهداتت روبان قرمز بببند

تیتر 3/غزانی: زال و  رودابه، فرهاد و شیرین،خسرو و شیرین، لیلی و مجنون، امیر ارسلان و فرخ لقا ، بهرام و گل اندام ، بیژن و ...

تیتر ۳/غزانی: زال و  رودابه، فرهاد و شیرین،خسرو و شیرین، لیلی و مجنون، امیر ارسلان و فرخ لقا ، بهرام و گل اندام ، بیژن و منیژه، زهره و منوچهر ، ویس و رامین، رستم و تهمینه و …… دنیای افسانه های عاشقانه ایرانی محصور شده است در این زوج های بیقرار….  افسانه هایی که هرکدام جگرها سوزاندند و اشک ها نشان دند و البته ذوق و شورها افکندن در میان بزم ها و دورهمی های ایرانیان.

 

 افسانه های عاشقانه ایرانی با عمر هزاران ساله شان نشان می دهند حب و عشق و مهر دوست داشتن در عمیق ترین نقطه زندگی ایرانیان قرار دارد و گرچه در طول زمان رنگ و لعابش را تغییر داد اما همواره مورد وثوق مردم بوده است.

 

بر اساس همین حس و حال بوده که سپندارمذگان به عنوان جشن روز عشق ایرانی متولد گردید جشن که گرچه مدت‌ها بود در گنجینه تاریخ خاک خورده و به دست فراموشی سپرده شده بود اما با رخ نمایی هم نام فرنگی اش برآشفت و قد و قامتش را به رخ کشید.

 

سپندارمذگان جشنی است که ریشه در امپراتوری هخامنشیان دارد و حتی ابوریحان بیرونی نیز در آثارش بدان اشاره کرده است اما جالب آنجاست که ایرانیان باستان آن را به مفهوم روز بزرگداشت” زن و زمین ”  دانسته‌اند، نامگذاری فیلسوفانه و البته درستی که ذات حقیقی تمدن ایرانی را نشان می دهد.

 

 این جشن که برابر با روز ۲۹ اسفند هر سال و تنها چند روز پس از مترادف فرنگی اش به پاسداشت نشسته می شود به منظور قدردانی و هدیه دادن مرد به زن است. همان مفهومی که روز عشقِ آن سوی مرزها (ولنتاین) نیز بدان اهتمام دارد.

 

 اما سوال اینجاست چرا با اینکه خود ایرانیان چنین  مناسبتی را داشتند هرگز به فکر جلا دادن آن مبودند تا اینکه پای رقیب فرنگی به میان آمد و هول و ولای بسیاری از هیجان های بی قاعده ناشی از این عشق فرنگی دلواپسان مسائل فرهنگی کشور را مبهوت کرده است گرچه بسیاری از این نگرانی ها درست است اما چرا اینقدر بی اعتنایی در جان مسائل فرهنگی نفوذ کرده که دیگر توان حل و فصل آن وجود ندارد!!!  و روبان های قرمزی که می توانستیم با مدیریت فرهنگی جشن سپندارمذگان به دور تعهد عاشقانه جوان های این سرزمین بزنیم اینک دور خرس هایی زده شده می شود که جایشان در گنجینه ی اسباب بازی های کودکانه است!!!

 گرچه به ظاهر دیر است اما مسئول فرهنگی، کفش آهنینت را بپوش و در گنجینه های تقویم، روزهای خاص و خاک خورده تمدن ایرانی را بیاب و به آن ها جان بده و البته تو هم دور تعهدات روبان قرمز بلند

دیدگاه بسته شده است.

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو