کد خبر: 3032

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۲/۱۲ - ۲۰:۲۸

دفن شدن دست کم ۲۵۰۰ نفر افغانی در اثر رانش زمین

به گزارش شرق پرس، یک روستا در افغانستان بر اثر رانش زمین دفن شده است و مقامات این کشور از کشته شدن دست‌کم ...

 

شاه ولی الله ادیب استاندار بدخشان از مدفون شدن ۳۰۰ خانوار یک روستا در زیر گل و لای بر اثر رانش زمین خبر داد و گفت دستکم ۲۵۰۰ تن در این حادثه کشته شده‌اند.

به گزارش شرق پرس، یک روستا در افغانستان بر اثر رانش زمین دفن شده است و مقامات این کشور از کشته شدن دست‌کم ۲۵۰۰ نفر خبر می‌دهند. ولایت بدخشان یکی از حادثه‌خیز‌ترین مناطق افغانستان است که حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله، برف کوچ (بهمن) و رانش زمین همواره باعث تلفات جانی و خسارت مالی ساکنان آن می‌شود.

شاه ولی الله ادیب گفت صبح امروز (جمعه) بر اثر رانش زمین در روستای آب باریک شهرستان الگوی بدخشان ۳۰۰ خانواده از یک روستای هزار خانواری زیر گل و لای مدفون شد.

ادیب افزود بر اساس برآوردهای اولیه دستکم ۲۵۰۰ تن در این رویداد کشته و ۱۲۰ خانوار هم آواره شده‌اند.

استاندار بدخشان گفت: رانش زمین در دو مرحله و با فاصله زمانی اندک اتفاق افتاده است که متاسفانه کسانی که به کمک قربانیان آمده بودند، خود نیز مصدوم و یا کشته شدند.

وی افزود: بیش از ۷۰۰ خانواده دیگر از روستاهای مجاور نیز در معرض تهدید قرار داشتند که با کمک نیروهای امنیتی و امدادی از منطقه خارج شدند.

استاندار بدخشان گفت: ارتفاع گل و لای که این بخش از روستا را در برگرفته است به ۱۰ متر می‌رسد و امکان خارج کردن اجساد وجود ندارد و امدادگران فقط موفق شده‌اند اجساد اندکی را از زیر گل و لای خارج کنند.

ادیب گفت: نیروهای امدادی تجهیزات کافی را برای خارج کردن اجساد از زیر گل و لای در اختیار نداشتند و قرار است فردا صبح تلاش را برای خارج کردن اجساد آغاز کنند.

فرمانده پلیس ولایت بدخشان افغانستان نیز از امداد رسانی به مردم منطقه خبر داد و گفت: مقداری مواد غذایی و دارو برای آسیب دیدگان ارسال شده اما سطح کمک‌ها بسیار اندک است.

روستای آب باریک شهرستان الگوی در دره‌ای که از تپه‌های گلی تشکیل شده، قرار گرفته که بارش باران، باعث رانش این تپه‌ها شده است.

چند روز پیش نیز سیل ناشی از بارندگی‌های شدید در استان‌های سرپل، فاریاب و جوزجان صد‌ها خانواده را آوره کرد و دستکم ۱۶۰ تن را به کام مرگ کشید.

تابناک

 

/انتهای خبر

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو