کد خبر: 13591

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۸/۲۵ - ۱۲:۳۴

دستگیری وزیر اقتصاد روسیه به اتهام فساد مالی

آلکسی اولیوکایف وزیر توسعه اقتصادی این کشور به اتهام گرفتن غیرقانونی دو میلیون دلار دستگیر شد.

تیتر ۳: دفتر مطبوعاتی کمیته بازپرسی روسیه اعلام کرد که آلکسی اولیوکایف وزیر اقتصاد این کشور به اتهام گرفتن غیرقانونی دو میلیون دلار دستگیر شد.

در این اطلاعیه که بامداد روز سه شنبه در پایگاه اینترنتی کمیته بازپرسی روسیه منتشر شده، آمده است: اداره اصلی کمیته بازپرسی ویژه تحقیق پرونده کیفری برای اتهام های سنگین آلکسی اولیوکایف گشوده است.

کمیته بازپرسی روسیه افزوده است: این پرونده به دلیل دریافت دو میلیون دلار از سوی اولیوکایف برای ارائه یک ارزیابی است که بر مبنای آن شرکت دولتی روس نفت امکان خرید سهام دولتی شرکت باشنفت (در باشقیرستان) را به دست آورد.

براساس برنامه اعلام شد، کمیته بازپرسی به زودی درخواست رسمی زندانی شدن وی را برای این اقدام ارائه خواهد کرد.

اولیوکایف که سال های ۱۹۹۳ و ۱۹۹۴ دستیار معاون ایگور گایدار اولین نخست وزیر روسیه پس از فروپاشی سال ۱۹۹۱ بود، از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴ نیز معاون وزیر دارایی و از آوریل ۲۰۰۴ تا جولای ۲۰۱۳ معاون اول بانک مرکزی شد و سپس از ۲۴ ژوئن تا هنگام بازداشت مسئولیت اداره وزارت توسعه اقتصادی را بر عهده داشت.

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه که تاکنون بارها خواستار گسترش دامنه مبارزه با سودجویی های غیرقانونی در اقتصاد ملی و دولتی شده، در پیام سالانه خود به نمایندگان پارلمان در پایان سال ۲۰۱۵، فساد مالی را در ردیف تهدیدهای تروریستی قرار داد و گفت که رواج این پدیده امنیت ملی را تهدید می کند. 

 

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو