کد خبر: 567

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۱۱/۲۰ - ۶:۲۵

دریای آرام، دیگر آرام نیست !

  این روزها با شروع فصل شکار دیگر پرندگان در دام گلوله های شکارچیان آرامش ندارند. به گزارش خبرنگار شرق پرس، عصرجمعه ...

 

این روزها با شروع فصل شکار دیگر پرندگان در دام گلوله های شکارچیان آرامش ندارند.

به گزارش خبرنگار شرق پرس، عصرجمعه ۱۸بهمن درسرمای زمستانی برای آرامش وتمدد اعصاب به ساحل دریای آرام گلوگاه گذری داشتیم.

متاسفانه  در آن آرامش مثال زدنی به جای صدای موج آب وصدای پرندگان صدای تفنگ شکارچیان هر شهروندی را متأثرمی کند.

صدای چند شلیک پیاپی، آرامش ما و پرندگان را که با رویای لحظاتی ناب درآغوش موج نرم خفته ویخ زده به استراحت مشغول بودند، به هم می ریزد. در این سال ها دیگر دیدن دسته های پرجمعیت پرندگان به آرزویی محال تبدیل شده است و انگار نه انگار که این خطه، زمانی مأمن انواع پرندگان بود.

 

 

شاید بیشتر از۲ دهه از زمانی که دریای آرام گلوگاه پناهگاه  انواع پرندگان وحشی بود، نگذشته باشد؛ زمانی که تعداد و تنوع گونه های پرندگان به ذهن کمتر فردی خطور می کرد.

درآن زمان، فصل شکار مختص به زمانی خاص نبود و درسرتاسر استان، شکارچیان بومی، غیربومی و حتی خارجی حضور می‌یافتند وبه شکار می پرداختند. اما همین شکار بی‌رویه و بدون محدودیت که تبعات مختلفی مانند تخریب زیستگاه های جانوری را نیز به همراه داشت، موجب شد طی چند سال، چهره استان از این لحاظ عوض شود و تنوع زیستی و تعداد وحوش و پرندگان به شدت کاهش پیدا کند و حتی بعضی از گونه ها در معرض خطر انقراض قرار گیرند و یا از بین بروند.

که اگر از همان روزها برنامه ریزی مدونی برای این منظور داشتیم امروز شاید شاهد مناظر زیبایی بودیم که هر گردشگری آرزوی دیدن آن را دارد. در همین کشورهای همسایه دیدن پرندگان را بعنوان یک فرصت گردشگری بکر در نظر می گیرند و سالانه میلونها دلار از بابت آن به جیب مردم سرازیر می کنند. و شاید تفاوت ما با آنها در همین نوع نگاه و برنامه ریزی در مورد مسائل پیرامونی است.

 

متأسفانه در سال های اخیر با وجود محدودیت های شکار که قوانین آن از سوی سازمان حفاظت محیط زیست کشور تدوین می شود شکار غیرمجاز هم چنان ادامه دارد. از شهرهای اطراف برای شکار مرغابی وغاز به این ساحل شکارچیانی را شاهد هستیم که به طورغیرمجاز شکارمی کنند وکسی هم نیست آنها را کنترل کند.

به گفته دوستداران طبیعت در استان مازندران، در زمینه جلوگیری از شکار غیرمجاز، علاوه بر کمبود نیروهای حفاظتی، از نظرامکانات نیز شکارچیان از ماموران مجهزتر هستند؛ و شکارچیان به راحتی از چنگ مأموران می گریزند. البته نباید غافل از این امر مهم باشیم که در کنار سخت افزار مورد نیاز برای حفاظت از محیط زیست به نرم افزار مناسب که همان رویکرد فرهنگی و فرهنگ سازی در این موارد است بیشتر نیازمند داریم.

امیدواریم که با برنامه ریزی و مدیریت صحیح و آموزش مردم، اهداف بلند مدت که موجب رشد منطقه می شود را فدای اهداف کوتاه مدت و لحظه ای نکنیم.

 

/انتهای خبر

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو