کد خبر: 2617

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۲/۰۱ - ۱۶:۱۵

درخواست کانادا از عمان برای ارتباط با ایران

به گزارش شرق پرس، فارس به نقل از روزنامه «تایمز» عمان نوشت: «جان برد»، وزیر خارجه کانادا، که روز شنبه بعد از یک ...

 

وزیر خارجه کانادا در سفر به عمان خواستار تقویت رابطه کشورش با «مسقط» شد و تلویحا از این کشور خواست نقش میانجیگری خود برای بهبود روابط بین اوتاوا و تهران را ایفا کند.

به گزارش شرق پرس، فارس به نقل از روزنامه «تایمز» عمان نوشت: «جان برد»، وزیر خارجه کانادا، که روز شنبه بعد از یک سفر دو روزه به مصر، وارد «مسقط» پایتخت عمان شده دیروز با شماری از مقامات عمانی دیدار کرد و برای تقویت رابطه با عمان در شماری از بخش‌ها ابراز آمادگی کرد.

“برد” در مصاحبه با روزنامه تایمز عمان اعلام کرد که این یک سفر برای ارتقاء رابطه بین عمان و کانادا بوده است.

وی تصریح کرد: «ما روابط خوبی با عمان داریم اما قابلیت‌های بیشتری وجود دارد تا این رابطه را به یک سطح دیگر ببریم و این دلیل سفر من به این کشور است.»

علیرغم آنکه کانادا یکی از همپیمانان اصلی رژیم صهیونیستی است، “برد” مدعی شد که دولت کشورش اولویت ویژه‌ای برای اعراب و جهان اسلام قرار داده است.

وزیر خارجه کانادا تصریح کرد که کانادا و عمان علیرغم اختلافات جغرافیایی و فرهنگی، اشتراکات زیادی دارند.

وی در عین حال در اقدامی به منظور گسترش روابط در عمان، اعلام کرد یک کنسولگری افتخاری جدید برای کانادا در عمان وجود خواهد داشت. کنسولگری قبلی کانادا در عمان در ماه ژوئن ۲۰۱۲ به دلایل مالی تعطیل شد اما در ماه اکتبر دولت کانادا به منظور تقویت روابط دو جانبه تصمیم گرفت تا کنسولگری خود در عمان را بازگشایی کند.

وزیر خارجه کانادا این را هم گفت که از توانمندی عمان بعنوان میانجی بین کشورهای دیگر به ویژه نقش این کشور در تعامل با ایران بسیار شگفت‌زده شده و مایل به شنیدن دیدگاه های عمان در رابطه با میانجیگری میان کانادا و ایران است اما ایران هم باید تغییراتی اساسی در رویه خود ایجاد کند. وی اینگونه ادامه داد: «ما به طور قطع چالش‌های زیادی در روابط با ایران داریم، هم در زمینه برنامه هسته‌ای، هم حقوق بشر و هم حمایت ایران از تروریسم. برای ما، سیاست و حرف‌های ایران جالب است اما آنچه مهم است، اقدام و عمل واقعی است.»

روابط دیپلماتیک ایران و کانادا در سپتامبر ۲۰۱۲ قطع شد و دیپلمات‌های ایرانی از اتاوا خارج شدند.

 

/انتهای خبر

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو