کد خبر: 14866

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۹/۰۸ - ۱۲:۰۴

درخواست عجیب از ایران برای جلب رضایت ترامپ!

تیتر 3 » «مقامات غربی می گویند که آمریکا و متحدانش در حال اعمال فشار بر ایران برای برداشتن گام هایی در جهت کاهش شدید ذخیره مواد رادیو اکتیو این کشور هستند...»

دونالد ترامپ

به گزارش تیتر ۳ » رسانه های آمریکایی از مذاکرات مجدد برای اعمال محدودیت های بیشتر بر برنامه هسته ای ایران در جهت جلب رضایت دونالد ترامپ رئیس جمهور جدید آمریکا نسبت به توافق هسته ای خبر داده اند.
فاکس نیوز (Fox News) ضمن انتشار گزارشی در این رابطه عنوان کرده است: «مقامات غربی می گویند که آمریکا و متحدانش در حال اعمال فشار بر ایران برای برداشتن گام هایی در جهت کاهش شدید ذخیره مواد رادیو اکتیو این کشور هستند تا از این طریق ضمانتی برای توافق هسته ای سال گذشته به وجود آورند و دولت جدید آمریکا را از تصمیم احتمالی برای کنار گذاشتن توافق هسته ای منصرف نمایند.

 

مقامات اعلام کرده اند که گفتگوها در زمینه کاهش ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از چند ماه گذشته آغاز شده و یکی از اقداماتی است که دولت اوباما برای تحکیم توافق هسته ای در ماه های آخر حضور اوباما در کاخ سفید پیگیری کرده است. اما پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا این طرح با اولویت بیشتری مورد پیگیری قرار گرفته است چرا که پیروزی ترامپ باعث بوجود آمدن فضای شک و تردید در اطراف توافق هسته ای شده است.

 

در صورتی که این طرح مورد موافقت قرار گیرد، ایران با کاهش ذخایر اورانیوم غنی شده خود به کمتر از حد تصویب شده در توافق هسته ای، اختلافاتی که اخیرا در رابطه با اجرای صحیح توافق هسته ای توسط ایران به وجود آمده است را از بین خواهد برد.

 

مقامات همچنین عنوان کرده اند که اجرای این طرح موجب افزایش زمان گریز هسته ای ایران خواهد شد -زمانی که ایران در صورت خروج از توافق هسته ای می تواند حداقل یک بمب هسته ای تولید نماید- هر چند به صورت دقیق اعلام نکرده اند که این زمان تا چه اندازه توسعه خواهد یافت.»

 

در انتهای این گزارش آمده است: «هیچ کدام از مقامات ایرانی یا اعضای تیم ترامپ تا کنون پاسخی به درخواست ها برای اعلام نظر در این رابطه نداده اند.»

 

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال (WSJ) نیز در گزارشی تحت عنوان “آمریکا و متحدانش ایران را برای اجرای اقداماتی در راستای تحکیم توافق هسته ای تحت فشار قرار داده اند” به انعکاس این خبر پرداخته و عنوان کرده است: «آمریکا و متحدانش پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری، نسبت به آینده توافق دچار نگرانی شده اند و برای رفع این نگرانی، مذاکرات جدیدی را با ایران آغاز کرده اند.

 

بر اساس اظهارات منابع غربی، آمریکا و هم‌پیمانانش از ایران خواسته‌اند که ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود را بیش از میزان تعهدات درج شده در برجام، کاهش دهد تا از این طریق، توافق هسته‌ای بنیانی قوی‌تر در برابر اقدامات احتمالی ترامپ داشته باشد.»

 

 

%image_alt%

 

%image_alt%

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو