کد خبر: 8748

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۷/۰۱ - ۲۱:۵۴

دانشنامه تبرستان و مازندران امسال منتشر می شود

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تیتر 3 » مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران گفت که دانشنامه تبرستان و مازندران امسال منتشر می شود.

دانشنامه تبرستان

به گزارش تیتر ۳ » احد جاودانی عصر پنجشنبه در نشست هم اندیشی و گزارش پیشرفت کار تدوین دانشنامه تبرستان و مازندران در ساری ، افزود : این دانشنامه اثری جامع است که با انتشار آن سال ها تلاش و کوشش جمعی از نویسندگان و پژوهشگران برای ثبت و ضبط فرهنگ و آداب کهن مازندران به بار می نشیند .
وی گفت که دانشنامه تبرستان و مازندرن با هدف ثبت و ضبط دستاوردهای تاریخی ، جغرافیایی و میراث های مادی و معنوی تبرستان قدیم و مازندران کنونی با همکاری دهها تن از پژوهشگران و نویسندگان مرکز پژوهش های فرهنگخانه استان در دست تالیف است .
جاودانی افزود : تالیف و تدوین این دانشنامه به عنوان بزرگ ترین اثر مکتوب تاریخ و فرهنگ مازندران توسط اساتید هنر استان همچون مرحوم استاد احمد محسن پور قادیکلایی پایه گذاری شد و پرچم ادامه این فعالیت را دیگر علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ استان بر دوش گرفته اند .
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران ابراز امیدواری کرد که با حمایت سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و تخصیص بودجه لازم ، این دانشنامه غنی فرهنگ و تمدن استان تا اواخر سال جاری منتشر و رونمایی شود .
سرپرست دانشنامه تبرستان و مازندران نیز در این مراسم گفت : مرکز پژوهش های فرهنگخانه مازندران با حمایت و همکاری استانداری ، سازمان مدیریت و برنامه ریزی ، اداره کل میراث فرهنگی و کتابخانه و مرکز اسناد ملی مازندران تدوین و جمع آوری برای تهیه این دانشنامه را از سال ۱۳۹۰ آغاز کرد .
جهانگیر نصری اشرفی افزود : این دانشنامه در ۶ جلد با بیشتر از ۶ هزار صفحه است که برخی جلدها به دو زبان انگلیسی و فارسی نوشته شده است .
وی با اشاره به اینکه ۲۰ کارگروه از محققان ، پژوهشگران و نویسندگان شناسایی و جمع آوری مقالات و اسناد بخش های مختلف این دانشنامه را برعهده دارند ، گفت که ۲۶ فصل برای این دانشنامه پیش بینی شده است .
نصری اشرفی جغرافیا ، محیط زیست ، تاریخ تبرستان ، استرآباد ، ساختارهای اجتماعی ، ساختارهای دینی و اعتقادی ، اقتصاد ، بناها و آثار باستانی ، شهرستان ها و شهرها ، زبان های زنده و خاموش حوزه فرهنگ تبری استان مازندران را از جمله فصل های این دانشنامه معرفی کرد .
وی گفت : همچنین میراث معنوی ناملموس ، میراث معنوی ملموس ، بازی ها ، نمایش ، تعزیه و تعزیه خوانی ، سرگرمی ، مجریان فرهنگ و هنر شفاهی ، موسیقی ، رسانه ، آثار و کتب خطی مازندران از دیگر فصل های دانشنامه تبرستان و مازندران است .
نصری اشرفی تدوین این دانشنامه را گامی برای حفظ فرهنگ دیرپا و قدیمی مازندران دانست و همکاری مسئولان برای چاپ و نشر آن را خواستار شد .

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو