کد خبر: 5380

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۴/۱۹ - ۷:۲۶

داعش به مواد هسته ای دست یافت

  شرق پرس: سفیر عراق در سازمان ملل متحد گفت که مواد هسته ای در شهر موصل به سیطره گروه های تروریستی درآمده ...
داعش هسته ای شد

 

دولت عراق با انتشار نامه ای رسمی اعلام کرد که گروه داعش به مواد هسته ای که در دانشگاه موصل برای انجام تحقیقات وجود داشت دست یافته است.

 

شرق پرس: سفیر عراق در سازمان ملل متحد گفت که مواد هسته ای در شهر موصل به سیطره گروه های تروریستی درآمده است. شهر موصل هم اکنون در کنترل گروه داعش است.

عصر ایران به نقل از رویترز نوشت: گروه افراط گرای اسلامی داعش نزدیک به القاعده در هفته های اخیر توانست مناطق گسترده ای در شمال و غرب عراق از جمله  شهرهای موصل و تکریت را اشغال کند. داعش علاوه بر این مناطقی در شرق سوریه را نیز در اشغال خود دارد.

داعش قبل از این هم با برگزاری مراسمی نشان داد در حملات عراق، توانسته است موشک اسکاد در اختیار بگیرد.

دولت عراق در نامه رسمی اش به طور مستقیم از داعش نام نبرده اما تاکید کرد مواد هسته ای در موصل به دست گروه های تروریستی افتاده است.

 
نیروهای داعش در کنار موشک های غنیمتی

 داعش هسته ای شد

 

عراق به سازمان ملل متحد اطلاع داد تروریست ها محموله های مواد هسته ای را به دست آورده اند که قبل از این برای بررسی های علمی در دانشگاه موصل مورد استفاده قرار می گرفت.

عراق همچنین از جامعه جهانی خواست برای جلوگیری از خطر استفاده از این مواد هسته ای توسط تروریست ها در داخل و خارج از این کشور کمک کنند.

“محمدعلی حکیم” سفیر عراق در سازمان ملل متحد در نامه ای خطاب به بان کی مون دبیرکل این سازمان توضیح داد: حدود ۴۰ کیلوگرم ترکیبات اورانیوم در دانشگاه موصل قرار داشت که هم اکنون در اختیار تروریست هاست.

وی قبل از این هم اعلام کرده بود محموله های مواد شیمیایی در شمال بغداد نیز به دست تروریست ها افتاده است.

سفیر عراق در این نامه به تاریخ ۸ ژوئیه (۱۷ تیرماه) اضافه کرد: چنین مواد هسته ای می تواند در ساخت سلاح کشتار جمعی مورد استفاده قرار بگیرد.

 دانشگاه موصل

داعش هسته ای شد

سفیر عراق ادامه داد: با وجود اینکه این مقدار هسته ای، کم است اما گروه های تروریستی در صورت داشتن توانایی لازم می توانند این مواد را به صورت جداگانه یا مخلوط با مواد دیگر در فعالیت های تروریستی استفاده کنند.

وی همچنین هشدار داد: این امکان وجود دارد که مواد هسته ای توسط تروریست ها به خارج از عراق منتقل شود.

سفیر عراق اضافه کرد: دولت بغداد درباره این تحولات خطرناک به جامعه جهانی هشدار می دهد و خواستار کمک و حمایت لازم برای جلوگیری از استفاده از این مواد هسته ای توسط تروریست ها در داخل یا خارج از عراق است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز گفته است که عراق روز دوشنبه گذشته به توافقنامه حمایت از مواد هسته ای پیوست. این توافقنامه، کشورها را به حمایت از تاسیسات و مواد هسته ای به هنگام استفاده صلح آمیز، انبار و انتقال ملزم می کند.

 

/انتهای خبر

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو