کد خبر: 4937

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۴/۰۸ - ۱۳:۰۶

خود را در معرض نسیم رمضان قرار دهید

  شرق پرس: این ماه، ماه خداست درست است که همه ماه‌ها ماه خداست؛ همه زمین ها زمین خداست اما می‌گویند سرزمین مکه سرزمین وحی است ...

خود را در معرض نسیم رمضان قرار دهید

 

 

شرق پرس: این ماه، ماه خداست درست است که همه ماه‌ها ماه خداست؛ همه زمین ها زمین خداست اما می‌گویند سرزمین مکه سرزمین وحی است و حاجیان و معتمران وقتی وارد می‌شوند مهمانان الهی‌اند اینها جزء ضیوف‌الرحمان‌اند این مربوط به زمینِ مهمانی است و ماه مبارک رمضان هم زمان مهمانی است.

 

 وجود مبارک پیامبر(علیهم آلاف التحیّه و الثناء) فرمود: «قد أقبل إلیکم شهر الله» ماه مبارک رمضان دارد می‌آید او به شما رو کرده است این برای شما اقبالی است این ماه، ماه خداست درست است که همه ماه‌ها ماه خداست؛ همه زمین ها زمین خداست اما می‌گویند سرزمین مکه سرزمین وحی است و حاجیان و معتمران وقتی وارد می‌شوند مهمانان الهی‌اند اینها جزء ضیوف‌الرحمان‌اند این مربوط به زمینِ مهمانی است و ماه مبارک رمضان هم زمان مهمانی است و شما نیز مهمان خدای سبحان هستید«دُعیتم فیه إلی ضیافه الله». 

 حلول ماه رمضان بعنوان وزش نسیم الهی در روایات  است. شما شنیده‌اید که گاهی نسیم می‌وزد و همان‌طوری که شب و روز یکسان نیست سحر نسیم خاصّی دارد روزگار هم این‌چنین است این‌چنین نیست که هر عصر و مصری یکسان باشد «إن لربّکم فی ایام دهرکم نفحات الا فتعرّضوا لها» وقتی نسیم وزید خود را در معرض آن نسیم قرار بدهید این یک اصل کلی است این اصل کلی را خطبه نورانی آخر شعبان تفسیر می‌کند.
شنیده‌اید وقتی نسیم می‌وزد انسان باید در معرض نسیم قرار بگیرد خود را نپوشاند و کنار نرود اینها را شنیده‌اید آن نسیم در ماه مبارک رمضان می‌خواهد بوزد این پیش‌بینی هوا که می‌گویند یک توده هوای سرد یا گرم در آستانه آمدن است و دو روز یا سه روز می‌رسد اینها را دیده‌اید وجود مبارک حضرت آن هوای غیبی را پیش‌بینی کرد که فرمود یک نسیم خنک و سعادت‌بخشی میخواهد بوزد و آن ماه مبارک رمضان است آماده باشید اگر ـ ان‌شاءالله ـ توفیقی داده شد به استقبال این ماه مبارک رمضان برویم، سحرهای آن را دریابیم روزه‌های روزهای آن را دریابیم حالا آن بحث‌های کمک به نیازمندان، از لغزش‌های دیگران گذشتن، صِله رَحِم داشتن ، فضیلت افطار دادن ،گرسنه‌ها را سیر کردن و یا حقوق دیگران را به آنها تأدیه کردن یک مطلب دیگر است لذا فرمود خدای سبحان اسمای حُسنای خود را روزی می‌کند چیزی را که خدا عطا می‌کند چیزی است که ماندنی باشد.  بیان لطیفی را مرحوم صاحب جواهر در کتاب جواهر در بحث صوم دارد که همان بیان را مرحوم آقا سیّد محمدکاظم یزدی در کتاب عروه در بخش صوم مستحب دارد و آن، تعبیری است که از این‌گونه از خطبه‌ها استفاده شده که فرمودند: در فضیلت روزه همین بس که انسان شبیه فرشته می‌شود و فرشته کارش خوردن و نوشیدن و پاسخ به غرایز و امثال اینها نیست لذا انسان در ماه مبارک رمضان دعوت شد که فرشته بشود و فرشته شدن ممکن است یعنی خوردن و خوابیدن، مزاحم نیست که انسان فرشته بشود خب ما چرا فرشته نشویم؟! نوجوان‌های ما و جوان‌های ما حداکثر بهره را ببرند. 

 جوان‌ها به تعبیر ادیبان، تند و تیزند اما از تیرِ تیز کاری ساخته نبوده و هرگز به شکار نمی‌رسد مگر اینکه از کنار یک کمان منحنی بگذرند که آن تربیتِ پیر سالخورده است. یک جوان تا استاد نبیند تا پیری او را هدایت نکند تا قد خمیده‌ای او را رهبری نکند این هرگز به مقصد نمی‌رسد «پیر گردون نی ولی پیر رشاد»می‌طلبد. این جوان یا این نوجوان اگر این معارف بلند پیران دینی ما را عنایت کنند کاملاً به مقصد می‌رسند و به صید می‌رسند شکار می‌کنند آنچه را باید به آن دسترسی پیدا کنند دسترسی پیدا می‌کنند وگرنه تیرِ تیز خشک را اگر شما رها کنید چقدر می‌تواند به مقصد برسد؟!

اسراء نیوز
 
 
/انتهای خبر
ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو