کد خبر: 74413

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۱۶ - ۱۱:۵۰

تناقض در گفتمان اعتراضی نمایندگان مازندران

خزر معلق میان اراده ی نمایندگان و فشار افکار عمومی

اختصاصی تیتر 3/خ. غزانی: انتقال آب دریای خزر با ۸۱ درصد آرا تصویب شد!! کافی بود همتی نماینده مردم سمنان در مجلس شورای اسلامی این جمله ...

اختصاصی تیتر ۳/خ. غزانی: انتقال آب دریای خزر با ۸۱ درصد آرا تصویب شد!! کافی بود همتی نماینده مردم سمنان در مجلس شورای اسلامی این جمله را رسانه‌ای کند تا موجی از اعتراضات به زبان گیلکی مازنی و ترکمن فضای رسانه ای کشور را پر کند. طرحی که عمر چند ده ساله ی آن نشان داد که اراده کافی در اجرایی شدن آن در هیچ دوره زمانی وجود نداشت و تمامی دولت‌های قبل یا به دلیل هزینه بر بودن آن و یا غیر کارشناسی دانستنش اقدام اثرگذاری در اجرایی کردن آن از خود به خرج ندادند .

 

شاید یکی از دلایل اصلی انصراف دولت‌ها از آن هزینه ی گزاف این طرح در حوزه سیاسی بوده است!! این بار دولت روحانی که در سخت ترین شرایط سیاسی و اقتصادی به سر می‌برد با دادن وعده های هیجان زده که پیش تر خود از منتقدان این گونه وعده ها بوده است، سعی دارد برای خود وقت بخرد!

 

برخی معتقدند گرچه این طرح ظاهری این گونه دارد اما گویی تصویب ۵ ردیف بودجه ای در این باب، نمی‌تواند صرفاً یک وعده تبلیغاتی هیجان زده بوده باشد! سوالی که دو تن از نمایندگان استان مازندران در پیشگاه رسانه‌های مازندران به آن پاسخ دادند.

 

اسماعیلی رئیس مجمع نمایندگان مازندران با اذعان به اینکه این طرح در ۵ ردیف بودجه ای سال ۹۸ قرار گرفت آینده این طرح را مبهم دانست و هیچ تضمینی در انجام یا عدم انجام آن قرار نداد.

 

وی که اصرار بر توجه افکار عمومی و دغدغه مند کردن مردم به آسیب های زیست محیطی این طرح دارد ، گرچه اجرای این طرح را با بودجه ی پیش بینی شده ی ۱۰ هزار میلیارد تومانی سال ۹۴ ، غیر ممکن دانست اما از سوی دیگر در مقابل سوال خبرنگاران مبنی بر اینکه اگر این طرح اجرایی نیست چرا با صراحت این موارد گفته نمی شود، گفت:” نمی توان گفت اجرایی نمی شود، زیرا در ردیف بودجه ای قرار گرفت و ما معتقدیم افکار عمومی رفتار دولتمردان را تغییر می دهد”

 

از سوی دیگر ادیانی نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه و جویبار در مجلس شورای اسلامی با بررسی اتفاقات کمیسیون تلفیق در این خصوص، ذهن خبرنگاران را به سمتی سوق داد که نشان دهنده ی آن است که در ورود طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان از کمیسیون تلفیق به صحن علنی مجلس و عدم رای آوری آسیب زا بودن این طرح در کمیسیون تلفیق، کاهلی حضور دو نماینده مازنی در جلسه رای‌گیری کمیسیون تلفیق موثر بوده است که این عدم حضور می تواند به نوعی فرار از مسائلی بوده که شاید پشت پرده برخی انتصابات استان باشد!! اگر هم چنین چیزی نبوده باشد عدم حضور آن دو نماینده ی مازندران در کمیسیون تلفیق در هنگام رای گیری چنین طرح مهمی بخشودنی نیست.

 

ادیانی هم به مانند اسماعیلی معتقد است، عدم داشتن پیوست اقتصادی، محیط زیستی، فنی و عدم همراهی کارشناسان و انجمن های محیط زیستی، اجرایی شدن این طرح نه تنها به عمر دولت قد نمی‌دهد بلکه به عمر دولت‌های دیگر هم نخواهد رسید.

 

گرچه نماینده قائم‌شهر در مجلس شورای اسلامی درصدد بود ذهنیت خبرنگاران را به سمت عدم اجرایی شدن این طرح ببرد اما با بیان اینکه انتقال آب به سمنان مبنای منطقی ندارد و بی شک نیاز به داشتن آب شرب به تناسب جمعیت آن احساس نمی شود با نشان دادن نامه ای مبنی بر اینکه معاون وزیر نیرو انتقال آب خزر به سمنان را برای مصارف صنعتی دانست، به نوعی تردید بر عدم اجرایی شدن طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان را بیشتر کرد!

 

نمایندگان مازندران در مجلس شورای اسلامی در حالی این سخنان را به میان آوردند که سر و صداها، کنش‌ها و واکنش‌های اتفاق افتاده در این باب در مجلس شورای اسلامی و درگیری بین نمایندگان مازنی و مطهری نشان دهنده ی آن است که این طرح چیزی فراتر از یک طرح مطالعاتی صرف و خارج از توان اجرایی است.

 

به نظر می رسد با نزدیک تر شدن به سال انتخاباتی شعار “علی برکت الله”دولت و “علی حرکت الله” مخالفان دولت بلندتر و رساتر از هر زمان دیگری شنیده می شود. بازی با کلمات نمایندگان مازنی مجلس شورای اسلامی در غیراجرایی بودن طرح گرچه رنگ و نشانی از مخالفت های علمی زیست محیطی و اقتصادی دارد اما نمی توان نگرانی از قهر آرای مردمی را در رفتار کنونی نمایندگان بی تاثیر دانست، چه بسا اگر هجمه ی افکار عمومی در اعتراض به این طرح نبود ، شاید رفتار نمایندگان به گونه ی منفعلانه تری تعییر می یافت.

 

سوال این جاست اگر این وحدت رویه ی میان مجمع نمایندگان متاثر از افکار عمومی، سیاسی و جهت حفظ منویات انتخاباتی نیست، چرا در مابقی موارد مهم حوزه ی استانی چنین عملکردی دیده نمی شود ؟!

دیدگاه بسته شده است.

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو