کد خبر: 8781

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۷/۰۳ - ۲۱:۰۰

حضور ۱۳ دانشگاه ایران در رتبه‌بندی جهانی تایمز / برترین دانشگاه ایران از نگاه تایمز

تیتر3: بر اساس رتبه‌بندی جهانی سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ نظام تایمز، ۱۳ دانشگاه ایران در این رتبه‌بندی حضور دارد.  دكتر محمدجواد دهقاني سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ...

تیتر۳: بر اساس رتبه‌بندی جهانی سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ نظام تایمز، ۱۳ دانشگاه ایران در این رتبه‌بندی حضور دارد.

 دکتر محمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: پایگاه رتبه‌بندی تایمز یکی از معتبرترین نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی است که دانشگاه‌های جهان را رتبه‌بندی می‌کند.

دهقانی بیان کرد: نتایج رتبه‌بندی سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ تایمز نشان از حضور پنج دانشگاه شیراز، فردوسی مشهد، آزاد اسلامی کرج، یزد و زنجان برای نخستین بار را دارد.

وی افزود: در سال ۲۰۱۵-۲۰۱۴ از ایران تنها دو دانشگاه صنعتی شریف و صنعتی اصفهان حضور داشتند، در سال قبل، این تعداد به هشت دانشگاه افزایش و بدین ترتیب در سال جاری ۱۳ دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران در جمع ۹۷۸ دانشگاه برتر جهان از ۷۹ کشور حضور یافتند که این موضوع نوید بخش حرکت هر چه بیشتر دانشگاه‌های توانمند ایران در رتبه‌بندی‌های معتبر بین‌المللی است.

سرپرست ISC افزود: بر این اساس در رتبه‌بندی تایمز در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ از جمهوری اسلامی ایران دانشگاه‌های علم و صنعت ایران، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، صنعتی اصفهان، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، دانشگاه شیراز، تهران، علوم پزشکی تهران، فردوسی مشهد، دانشگاه آزاد اسلامی کرج، شهید بهشتی، یزد و زنجان توانستند در جمع برترین دانشگاه‌های دنیا قرار گیرند.

دهقانی اظهار داشت: در سال جاری ایران با ۱۳ دانشگاه برتر در دنیا توانسته است بعد از ترکیه با ۱۸ دانشگاه رتبه دوم خاورمیانه را کسب نماید. در این بین مصر دارای ۸ دانشگاه، پاکستان ۷ دانشگاه، و عربستان سعودی با ۴ دانشگاه در بین دانشگاه‌های برتر خاورمیانه هستند. به این ترتیب رتبه جمهوری اسلامی ایران به لحاظ تعداد دانشگاه‌های برتر در سطح جهان از ۲۳ در سال قبل به ۱۷ ارتقا یافت. ضمنا جایگاه ایران در رتبه‌بندی سال ۲۰۱۳ میلادی در دنیا ۳۳ بود.

وی گفت: پایگاه رتبه‌بندی تایمز یکی از نظام‌های معتبر بین‌المللی است که از سال ۲۰۰۴ میلادی مراکز آموزش عالی را در سراسر جهان مورد ارزیابی و رتبه‌بندی قرار داده است. این رتبه‌بندی از ۱۳ شاخص در قالب ۵ معیار کلی آموزش با وزن ۳۰ درصد، پژوهش با وزن ۳۰ درصد، استنادات با وزن ۳۰ درصد، وجهه بین‌المللی با وزن ۷٫۵ درصد و ارتباط با صنعت با وزن ۲٫۵ درصد بهره گرفته است.

دهقانی خاطرنشان کرد: محاسبات رتبه‌بندی تایمز در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ میلادی توسط شرکت خدمات حرفه‌ای پرایس واتر هاوس کوپرز (PWC) انجام شده است. محاسبات شاخص‌ها و نمرات توسط سه منبع اطلاعاتی صورت گرفته است که این منابع عبارت هستند از:

۱- داده‌های ارسالی از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی که به صورت خوداظهاری جمع‌آوری می‌گردند
۲- داده‌های حاصل از نظرسنجی شهرت توسط متخصصین آموزش عالی
۳-اطلاعات تولیدات علمی موسسات آموزش عالی نمایه شده در پایگاه استنادی اسکوپوس.

رتبه‌بندی تایمز برای بررسی اطلاعات پژوهشی اعضای هیات علمی، با استفاده از پایگاه استنادی اسکوپوس که به عنوان یکی از بزرگترین پایگاه داده در جهان شناخته می‌شود، اطلاعات پنج سال را مورد بررسی قرار داده و تعداد کل استنادات مرتبط با تولیدات علمی دانشگاه‌ها را لحاظ می‌کند.

در رتبه‌بندی سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ میلادی تعداد ۲۳۰۰۰ مجله علمی با تعداد تقریبی ۱۱٫۹ میلیون مقاله، مقاله کنفرانس، کتاب و فصل‌های کتاب در ۵ سال گذشته و همچنین بیش از ۵۶ میلیون استناد که به این تولیدات علمی صورت پذیرفته است در محاسبات نمرات مورد استفاده قرار گرفته شده‌اند.

به گزارش ایرنا، طبق نتایج آخرین رتبه‌بندی تایمز (۲۰۱۷-۲۰۱۶)، دانشگاه علم و صنعت ایران در رده ۵۰۰ تا ۶۰۰ دانشگاه‌های برتر جهان قرار گرفته و به لحاظ استنادات علمی، برترین دانشگاه ایران شناخته شد.

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو