کد خبر: 74384

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۰۶ - ۱۴:۳۴

جولان دلالان آرد در مازندران با کارت نانوایی های آزادپز

تیتر 3 : در مازندران یکهزار و 700 نانوایی آزادپز در سال های اخیر مجوز فعالیت دریافت کردند که بنا بر اظهار مسئولان شرکت غله ...

تیتر ۳ : در مازندران یکهزار و ۷۰۰ نانوایی آزادپز در سال های اخیر مجوز فعالیت دریافت کردند که بنا بر اظهار مسئولان شرکت غله و بازرگانی دولتی منطقه ۲ کشور ، حدود دو سوم این واحدها مازاد بر نیاز استان هستند.
اختلاف قیمت آرد این نانوایی ها با کف بازار از یک سو و پرشمار بودنشان نسبت به نیاز استان سبب شد تا پای دلالان به خرید و فروش آرد سهمیه ای باز شود تا ادامه فعالیت برای نانوایی های مازاد دارای صرفه اقتصادی باشد.
جولان دلالان بر سهمیه آرد نانوایی های آزاد پز اما در همین حد باقی نماند بلکه به گفته منابع آگاه بعضی از این نانوایی ها برای راحتی کار رد و بدل کردن آرد در بازار آزاد حتی رمز ورود به سامانه سهمیه گیری را هم در اختیار دلالان قرار دادند و اینگونه بود که مصرف آرد در این خطه شمال کشور به گونه ای افزایش یافت که دولت مجبور شد نسبت به سهمیه بندی مجدد این واحدها برای بستن دست دلالان اقدام کند.
بر اساس گزارش شرکت غله و بازرگانی دولتی منطقه ۲ کشور مستقر در مازندران ، نرخ هر کیلوگرم آرد توزیعی در نانوایی های آزادپر ۶۶۵ تا ۹۰۰ تومان است ، در حالی که نرخ هر کیلو گرم آرد ۱۸ و ۲۳ درصدی مصرفی این واحدها در بازار آزاد که عمدتا در قنادی ها استفاده می شود ۲۵ تا ۲۷ هزار ریال به فروش می رسید.
** سهمیه بندی آرد آزادپز مطابق با نیاز 
مدیر عامل شرکت غله و بازرگانی دولتی منطقه ۲ کشور در این باره  گفت : بر اساس تصمیم دولت از این پس نانوایی های آزادپز نیز مشمول دریافت سهمیه ماهانه مطابق با نیاز هر منطقه شده اند.
سید محمد جعفری افزود : با این کار ، هر نانوایی متناسب با نیاز منطقه می تواند از طریق سامانه آرد مورد نیازش را دریافت کند به گونه ای که هیچ مشکلی برای مردم ایجاد نشود.
وی گفت : پیش از این آزادپزها بدون حساب و کتاب آرد از سامانه خریداری می کردند و گاهی نیز برخی از این واحدها با دادن شماره رمز سامانه به دلالان سهمیه خود را به طور آزاد می فروختند و این تخلف آشکار بوده است و از این پس با متخلفان برخورد می شود.
** صدور بی حساب و کتاب مجوز آزادپزی 
مدیر عامل شرکت غله و بازرگانی دولتی منطقه ۲ کشور اظهار داشت : در شرایط فعلی یکهزار و ۷۰۰ نانوایی آزادپز مجوز فعالیت در مازندران دارند که دوم سومشان بیش از نیاز استان هستند.
وی در مورد کاهش سهمیه آرد نانوایی های مازندران توضیح داد : سهمیه این واحدها متناسب با نیازشان داده می شود و مشکلی برای مردم ایجاد نخواهد شد و تنها جلوی برخی دلال بازی ها گرفته خواهد شد.
جعفری گفت : سهمیه هیچ واحدی بدون حساب و کتاب کاهش نیافته و آنچه که نیاز منطقه بوده به آنها داده شد و ما مشکلی برای تامین آرد مورد نیاز استان نداریم و نیاز پنج ماه آینده در استان ذخیره سازی شده است.
در مازندران در مجموع افزون بر پنج هزار واحد نانوایی فعال است و به عبارتی بر اساس جمعیت استان به ازای هر ۷۰۰ نفر یک واحد نانوایی مجوز دارد ف در حالی که میانگین کشوری یک نانوایی برای هر یکهزار و ۵۰۰ نفر است.
مازندران سه میلیون و ۲۸۳ هزار نفر جمعیت دارد که در ۵۸ شهر و بیش از سه هزار روستا سکونت دارند./ایرنا

دیدگاه بسته شده است.

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو