کد خبر: 3603

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۲/۲۹ - ۱۴:۴۰

جدیدترین آمار مبتلایان به ایدز در ایران اعلام شد

  شرق پرس: دکتر عباس صداقت اظهار داشت: بر اساس آمار جمع آوری شده از دانشگاه‌های علوم پزشکی، تا تاریخ یکم دی ماه ...

 

رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت، آخرین آمار موارد ثبت شده HIV/AIDS سه ماهه سوم سال ۱۳۹۲ در کشور را اعلام کرد که مجموعاً ۲۷ هزار و ۴۱۶ نفر افراد مبتلا به HIV/AIDS در کشور شناسایی شده‌اند
 
 
شرق پرس: دکتر عباس صداقت اظهار داشت: بر اساس آمار جمع آوری شده از دانشگاه‌های علوم پزشکی، تا تاریخ یکم دی ماه ۱۳۹۲ مجموعاً ۲۷ هزار و ۴۱۶ نفر افراد مبتلا به HIV/AIDS در کشور شناسایی شده‌اند که ۸۹ درصد آنان را مردان، ۱۱ درصد را زنان تشکیل می‌دهند.
 
وی افزود: تاکنون ۵ هزار و ۴۲۸ نفر مبتلا به ایدز شناسایی شده و ۵ هزار و ۶۱۶ نفر از افراد مبتلا فوت کرده‌اند. ۴۵٫۹ درصد از مبتلایان به HIV در زمان ابتلا در گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ سال قرار داشته اند که بالاترین نسبت در بین گروه‌های سنی را به خود اختصاص می‌دهند.
 
به گفته دکتر صداقت، علل ابتلا به HIV در بین کل مواردی که از سال ۱۳۶۵ تاکنون در کشور به ثبت رسیده‌اند به ترتیب، تزریق با وسائل مشترک در مصرف کنندگان مواد (۶۸٫۵ درصد)، رابطه جنسی (۱۳٫۱ درصد) و انتقال از مادر به کودک (۱٫۳ درصد) بوده است و راه انتقال در ۱۷٫۱ درصد از این گروه نامشخص مانده است.
 
رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت، افزود: در مقایسه این آمار با مواردی که ابتلای آنان در سال ۱۳۹۱ گزارش شده است، اعتیاد تزریقی ۵۲ درصد، برقراری روابط جنسی ۳۳ درصد و انتقال از مادر مبتلا به کودک ۳٫۴ را تشکیل داده است. در ۱۱٫۶ درصد از موارد شناسایی شده در این سال راه انتقال نامشخص بوده و هیچ مورد جدید ابتلا از راه خون و فرآورده‌های خونی گزارش نشده است ضمنا ۷۴٫۴ درصد موارد شناسایی شده در این سال را مردان ۲۵٫۶ درصد را زنان تشکیل می‌دهند./ایسنا
 
 
/انتهای خبر
ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو