کد خبر: 889

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۱۱/۳۰ - ۴:۲۷

جدول جریمه های فروش و استعمال سیگار

به گزارش شرق پرس، هیات وزیران موادی را در قالب قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات تصویب کرده که براساس آن ...

 

مدتی پیش بود که درباره کاهش سن شروع مصرف سیگار در ایران هشدار داده شد. از طرفی دیگر آمارها نشان می دهد مصرف سیگار در کشور رشد داشته است. همین مسائل باعث شده تا دولت برای کنترل و مبارزه ملی با دخانیات، جریمه هایی در نظر بگیرد تا شاید آمار قاچاق و مصرف سیگار در ایران پایین بیاید.
به گزارش شرق پرس، هیات وزیران موادی را در قالب قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات تصویب کرده که براساس آن جریمه های نسبتا سنگینی برای فروش غیرقانونی سیگار و حتی مصرف آن در اماکن عمومی در نظر گرفته شده است.

در واقع حداقل و حداکثر جزای نقدی در قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات افزایش پیدا کرده و این رقم های جدید برای اجرا به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم ابلاغ شده است. 

یکی از مهمترین تبصره های این قانون، در نظر گرفتن جریمه نقدی برای مصرف سیگار در اماکن عمومی است. از این به بعد اگر در اماکن عمومی یا وسایل نقلیه عمومی سیگار بکشید بین ۲۲ هزار تا ۴۳ هزار تومان جریمه می شود. 

مواد قانون

موضوع تخلفات

مبلغ (تومان)

۱۰

هرگونه تبلیغات مغایر با قانون و آئین‌نامه اجرایی آن

از ۲۱۵ هزار تا ۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار

۱۱

فروش و عرضه دخانیات از سوی افراد فاقد پروانه فروش، عرضه محصولات بدون شماره سریال و علامت مصوب و تکرار عدم پرداخت مالیات

از ۲۱۵ هزار تا ۱۳ میلیون

۱۲

فروش یا عرضه دخانیات به افراد زیر هجده سال یا به واسطه این افراد

از ۴۳ هزار تا ۲۱۵ هزار و در صورت تکرار ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار

بند (ب) ماده (۱۳)

استعمال دخانیات در نهادهای موضوع ماده (۱۸) قانون رسیدگی به تخلفات اداری (وزارتخانه ها، سازمانها، موسسات و شرکتهای دولتی ، شرکتهای ملی نفت و گاز و پتروشیمی و شهرداریها و بانکها و موسسات و شرکتهای دولتی) در خصوص مرتکبین غیر از کارکنان نهادهای مذکور 

از ۳۰ هزار تا ۴۳ هزار

تبصره(۱) ماده (۱۳)

 

مصرف دخانیات در اماکن عمومی یا وسایل نقلیه عمومی

از ۲۲ هزار تا ۴۳ هزار

۱۶

عرضه فرآورده‌های دخانی در بسته‌های بدون شماره سریال و برچسب ویژه شرکت دخانیات و عدم درج عبارت «مخصوص فروش در ایران» بر روی بسته‌های فرآورده‌های دخانی وارداتی و عرضه و فروش بسته‌های بازشده فرآورده‌های دخان

از ۲۲ هزار تا ۸۶ هزار

 

خرید روزانه ۱۰ میلیارد تومان سیگار

طبق آمار های رسمی و غیر رسمی سن شروع مصرف سیگار در ایران بین ۱۲ تا ۱۳ سالگی است. به گفته « محمد دلاوری» معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تهران، براساس یک تحقیق میدانی، سن شروع مصرف سیگار در پسران ۱۴ و برای دختران ۱۷ سالگی است. وزارت بهداشت هم بدون تقسیم بندی جنسیتی آن را ۱۳ سالگی اعلام می‌کند. به گفته او تک فروشی در دکه‌ها و مغازه‌ها یکی از عوامل این اتفاق است و برای همین هم جریمه بیشتری برای این کار در نظر گرفته شده است. 

از طرفی آمار مصرف سالانه سیگار در کشور به ۶۵ میلیارد نخ می‌رسد که از این میان ۲۵ میلیارد نخ سیگار تولید داخل و تولید مشترک است. حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیارد سیگار از طریق واردات تامین می‌شود و حدود ۱۵ تا ۲۵ میلیارد نخ از طریق قاچاق به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد و این یعنی اینکه ایرانی ها سالانه ۳۲۵۰ میلیارد تومان صرف خرید سیگار می‌کنند. روزانه ۱۰ میلیارد تومان!

از سوی دیگر تعداد بیماری ها و به خصوص سرطان هایی که با مصرف سیگار ارتباط مستقیم دارند، باعث شده است هر سال مبلغ زیادی برای درمان برای درمان بیماری‌های ناشی از مصرف سیگار صرف شود.یعنی سالانه  ۷۲۰۰ میلیارد تومان.

با این حال و طبق آمار سازمان بهداشت جهانی هر هشت ثانیه یک نفر در دنیا به دلیل مصرف سیگار می‌میرد و تمام این عدد و رقم ها باعث شده زنگ خطر مصرف سیگار به صدا دربیاید. ولی اینکه جریمه ها می تواند مردم را از سیگار کشیدن منصرف کند یا نه، مشخص نیست!

باشگاه خبرنگاران

 

/انتهای خبر

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو