کد خبر: 1084

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۱۲/۰۶ - ۱۳:۱۱

جای خالی فرهنگ شفاهی در موسیقی بومی

  سازنده برجسته سازهای بومی مازندران با تاکید بر توجه بیشتر مسئولان به پیشکسوتان عرصه موسیقی، گفت: متاسفانه در جشنواره های ...
محمد رضا اسحاقی ساز

جای خالی فرهنگ شفاهی در موسیقی بومی

محمد رضا اسحاقی ساز

                    محمد رضا اسحاقی

 

سازنده برجسته سازهای بومی مازندران با تاکید بر توجه بیشتر مسئولان به پیشکسوتان عرصه موسیقی، گفت: متاسفانه در جشنواره های موسیقی تبادل فرهنگی صورت نمی‌گیرد.

 

محمد رضا اسحاقی می گوید: موسیقی بومی یا فولکلور فرهنگ شفاهی مردم است و نباید به فراموشی سپرده شود.

 باید در جشنواره های موسیقی تبادل فرهنگ صورت گیرد ولی عملا این جشنواره ها کاربردی نبوده و صرفا برای رفع تکلیف و سمبلیک اجرا می شود.

 

سازنده و نوازنده برجسته سازهای بومی مازندران با اشاره به اینکه بنده روایت خوانی آیات قرآنی در مورد آداب و رسوم را مدت بیش از ۵۰ سال در استان و کشور انجام می دهم، تصریح کرد: فرهنگ شفاهی در موسیقی بومی مورد بی توجهی قرار گرفته است.

 

اسحاقی در پاسخ به این سئوال که چه حمایتی در این مورد صورت میگیرد بیان کرد : در حوزه فرهنگ شفاهی هیچ حمایتی از سوی مسئولان استان صورت نمی گیرد، یادآور شد: هنرمند عاشق کار و فرهنگ خود است ولی متاسفانه همواره مظلوم ترین آحاد جامعه است.

وی با اعلام اینکه بنده زندگی پیامبران را به صورت موسیقی روایتگری می کنم، افزود: اخیرا با حمایت آستان قدس رضوی، ضامن آهو را روایتگری کرده و مورد حمایت مسئولان این بارگاه مقدس قرار گرفتم.

اسحاقی با اشاره به اینکه متاسفانه در استان توجه ای به موسیقی بومی و فرهنگ شفاهی نمی شود، گفت: گفته ها و نطق های مسئولان در مورد موسیقی بومی صرفا در حد شعار است.

وی با بیان اینکه ۷۰ سال سن دارم ولی هنوز از بیمه درمانی برخوردار نیستم، افزود: به واسطه عشق و علاقه ای که به موسیقی بومی مازندران تا آخر عمرم آن را بکارمی گیرم.

اسحاقی با انتقاد از عدم بی توجهی مسئولان فرهنگ و هنر کشور و استان به موسیقی های بومی، گفت: به دلیل این بی توجهی ها در سال های اخیر چند هنرمند مطرح موسیقی مقامی فوت کرده و یا از کار خود بیکار شدند.

وی افزود: موسیقی انقلابی است که خواننده با خواندن می تواند به جامعه انتقال دهد.

تسنیم

 

/انتهای خبر

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو