کد خبر: 1010

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۱۲/۰۴ - ۱۶:۳۸

جانشین مقتدا صدر معرفی می شود

به گزارش شرق پرس،  فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی «مجلس اعلای اسلامی عراق» نوشت": یک منبع آگاه پارلمانی عراق خبر داده که ...

 

پایگاه اطلاع‌رسانی مجلس اعلای اسلامی عراق اعلام کرد که رهبر جریان صدر از فرزند شهید «آیت‌الله سید محمد باقر صدر» خواسته تا ریاست این جریان را برعهده بگیرد.
 


به گزارش شرق پرس،  فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی «مجلس اعلای اسلامی عراق» نوشت”: یک منبع آگاه پارلمانی عراق خبر داده که مقتدا صدر از «جعفر صدر» فرزند شهید آیت الله «سیدمحمدباقر صدر»، خواسته که رهبری سیاسی جریان وابسته به خاندان صدر را بر عهده بگیرد.

در پی کناره‌گیری مقتدا صدر از فعالیت‌های سیاسی، تغییرات گسترده‌ای در جریان صدر و بازوی پارلمانی آن _فراکسیون الاحرار _ رخ داده که شامل تغییر «بهاء الاعرجی» از ریاست فراکسیون می‌شود.

در همین راستا خبرگزاری عراق القانون به نقل از منابع آگاه خبر داده که فراکسیون الاحرار در پی تشکیل یک فراکسیون تکنوکرات از شخصیت‌های علمی و کارشناسان است که جعفر صدر ریاست آن را بر عهده خواهد گرفت.

جعفر صدر تنها پسر محمدباقر صدر فقیه برجسته عراقی بود که در هنگام اعدام پدرش در زمان حکومت صدام ۱۰ سال سن داشت. پس از آن در حوزه تحصیل کرد، به کسوت روحانیت درآمد و از نزدیکان پسرعموی پدرش سید محمد صدر مرجع تقلید مهم شیعیان عراق شد. سید محمد صدر یک سال پیش از ترورش در سال ۱۹۹۸ او را پنهانی به قم فرستاد تا دفتر نمایندگی‌اش در این شهر را تأسیس کرد اما این دفتر هرگز پا نگرفت و جعفر به لبنان رفت، از لباس روحانیت درآمد و پس از مدتی برای تحصیل در رشتهٔ حقوق به لندن رفت. جعفر صدر پس از بازگشت به عراق در انتخابات پارلمانی ۲۰۱۰ شرکت کرد و به‌جای آن که مانند دیگر نزدیکانش در فهرست جریان صدر قرار گیرد به ائتلاف دولت قانون پیوست و کاندیدای پنجم این ائتلاف در استان بغداد بود و با این که فعالیت سیاسی چندانی نداشت، توانست از بسیاری از سیاست‌مداران شناخته‌شده رأی بیشتری کسب کند و در بین کاندیداهای فهرست خود در ردهٔ دوم قرار گیرد.

 

/انتهای خبر

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو