کد خبر: 73367

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۸/۰۱ - ۱۶:۱۶

مدیر گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی بابل:

توده ۴ کیلوگرمی از شکم خانم ۴۲ ساله آملی خارج شد

مدیرگروه زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی بابل از خارج کردن توده ۴ کیلوگرمی از شکم خانم ۴۲ ساله آملی در این بیمارستان خبر داد.

به گزارش تیتر ۳ به نقل از روابط عمومی بیمارستان آیت الله روحانی (ره) بابل، شهلا یزدانی اظهار داشت: بیمار ۴۲ ساله اهل آمل به دلیل احساس توده و درد شکم مراجعه کرد و پس از بررسی و انجام آزمایشات توده ۳۰ سانتی متری رحمی گزارش گردید که کاندید جراحی در مرکز روحانی شد.

 

وی افزود: میوم‌های رحم شایع‌ترین تومورهای خوش خیم رحم هستند و معمولا در طی معاینه و یا سونوگرافی تشخیص داده می‌شوند.

 

یزدانی گفت: این تومورها ممکن است باعث خونریزی غیرطبیعی و یا درد و احساس فشار در لگن شوند که علت این میوم‌ها نامشخص است ولی در زنان چاق شایع‌تر است و در برخی موارد منشا خانوادگی دارد.

 

مدیر گروه زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی بابل اضافه کرد: این تومورها ممکن است منفرد یا متعدد و به اندازه کوچک یا خیلی بزرگ باشند که اندازه بزرگ این توده‌ها باعث درد لگن علائم ادراری مانند تکرر ادرار و اثر فشاری روی مجرای ادراری می‌شود.

 

یزدانی بیان داشت: در سایز خیلی بزرگ این تومورها جراحی مشکل‌تر است و ممکن است منجر به عوارض جدی ویا خونریزی شدید در طی جراحی گردد و لذا به خانم‌ها توصیه می‌شود در صورت علائمی چون درد لگن و احساس توده در شکم سریعتر به پزشک مراجعه که با تشخیص زودتر و اقدام مناسب درمانی از عوارض جدی جلوگیری شود.

 

وی گفت: این بیمار تحت عمل جراحی قرار گرفت و توده بزرگ رحمی به اندازه ۲۵ در ۳۰ سانتی‌متر که بیش از ۴ کیلوگرم وزن داشت، برداشته شد و با توجه به اقدامات مناسب قبل و حین عمل، حال عمومی بیمار مناسب است./تسنیم

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو