کد خبر: 8938

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۷/۰۶ - ۸:۵۴

نخستین مناظره ترامپ و کلینتون

توافق هسته ای با ایران بدترین توافق در تاریخ است

تیتر 3 » دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای نخستین بار در یک مناظره انتخاباتی رو در روی یکدیگر قرار گرفتند که در زمره یکی از پربازدیدترین رویارویی های سیاسی در تاریخ آمریکاست.

مناظره ترامپ و کلینتون

به گزارش تیتر ۳ » هیلاری کلینتون دموکرات و دونالد ترامپ جمهوریخواه بامداد سه شنبه برای نخستین بار در یک مناظره انتخاباتی رو در روی یکدیگر قرار گرفتند که در زمره یکی از پربازدیدترین رویارویی های سیاسی در تاریخ آمریکاست.

برخلاف مناظرات درون حزبی در دوران رقابتهای مقدماتی، از مخاطبان درخواست می شود که سکوت را رعایت کرده و پاسخهای نامزدهای انتخاباتی را مورد تشویق قرار ندهند. این مناظره به شش بخش پانزده دقیقه ای تقسیم می شود.

هیلاری کلینتون در نخستین پرسش این مناظره پیرامون دستیابی به رونق و اشتغالزایی در آمریکا با توجه به رشد اشتغال ظرف شش سال گذشته گفت: سوال این است که چگونه کشور و چه آینده ای را برای خود متصور هستیم. اقتصاد باید برای همه مفید باشد و من روی آینده و زیرساختها و تکنولوژی و انرژی تجدیدپذیر و کسب و کارهای کوچک و خرد سرمایه گذاری خواهم کرد. در اقتصاد باید حداقل دستمزد را مورد توجه قرار دهیم و حقوق زنان و مردان باید برابر باشد. شرکتها باید سود خود را با مردم تقسیم کنند و تلاش می کنیم تا راههای گریز مالیاتی را از بین ببریم.

ترامپ هم پاسخ داد: مشاغل ما از آمریکا خارج شده و به کشورهای دیگری مثل مکزیک و یا چین می رود. کشورهایی مثل چین نرخ ارز خود را پایین نگه می دارند و از کشور ما به عنوان صندوق پس انداز استفاده می کنند. صنایع خودروسازی مانند فورد در حال خروج از آمریکا هستند. من مالیاتها را از ۳۵ درصد به ۱۵ درصد کاهش خواهم داد تا شرکتها به آمریکا بیایند. باید محرکهای اقتصادی ارائه دهیم تا شرکتها و مشاغل از کشور خارج نشوند، نگاهی به میشیگان یا شیکاگو بیندازید. قراردادهای تجاری را بازنویسی کنیم و نگذاریم شرکتهای دیگر صنایع ما را بدزدند.

کلینتون در ادامه تصریح کرد: ما ۵ درصد جمعیت جهان هستیم و باید با ۹۵ درصد جمعیت جهان ارتباط تجاری داشته باشیم. باید یک نظام اقتصادی داشته باشیم که به کار پاداش دهد و نظام اقتصادی که منافعش از بالا به پایین سرازیر شود. کاهش مالیات پردرآمدها مفید نخواهد بود و من خواهان سرمایه گذاری بر روی طبقه متوسط هستم. به دستمزد برابر میان زنان و مردان معتقدم. وضعیت بد اقتصادی محصول سیاستهای مالیاتی غلط است؛‌ کاهش مالیات ثروتمندان،‌ ولنگاری وال استریت، عدم سرمایه گذاری روی طبقه متوسطه.

وی همچنین افزود: در جریان بحران اقتصادی، ۷ میلیون نفر شغل خود را از دست دادند،‌ ۹ میلیون نفر خانه خود را و ۱۳ تریلیون سرمایه خانه دارها بر باد رفت. نباید به سیاستهای غلطی که باعث بحران فعلی شده برگردیم، ما در لبه پرتگاه اقتصادی هستیم.

در ادامه مناظره ترامپ در پاسخ به دومین سوال پیرامون اینکه تفاوت اصلی نامزدها در مورد ثروتمندان است و کلینتون خواهان افزایش مالیات ثروتمندان و ترامپ خواهان کاهش مالیات است، گفت: افراد ثروتمند اشتغالزایی می کنند و شرکتهای خود را توسعه می دهند. برای طبقه متوسط هم خوب است و شرکتها و کسب و کارهای کوچک توسعه می یابند و بزرگ می شوند. دو تریلیون دلار که از آمریکا خارج شده به کشور باز می گردد چون سیستمی که افرادی مثل هیلاری کلینتون پایه گذاری کرده اند پول زیادی به عنوان مالیات می گیرد.

کلینتون دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هم گفت: من از بازگرداندن مشاغل حمایت می کنم اما در طرح شما چیزی دیده ام به نام «ترفند ترامپ» که طبق آن معافیتهای مالیاتی به نفع تو و خانواده تو و امثال تو باشد. من خواهان سرمایه گذاری بر طبقه متوسط هستم، کاهش بدهی دانشجویان و اینکه رشد اقتصادی شامل حال افراد بیشتری شود.

در ادامه ترامپ با بیان اینکه کلینتون هم مانند سایر سیاستمدارها قشنگ حرف می زند ولی عمل نمی کند، افزود: ما بدترین احیای اقتصادی را از زمان رکود اقتصادی ۱۹۳۰ داشتیم. چون وزارت خزانه داری آمریکا در حال فعالیت سیاسی است نه انجام وظیفه خود. سیاستهای انرژی آمریکا خیلی فاجعه بار بوده است و افراد زیادی مشاغل خود را از دست می دهند. کشور ما از تصمیم های افرادی مانند هیلاری کلینتون رنج می برد.

در این هنگام کلینتون ترامپ را به فرار مالیاتی متهم کرده و ترامپ در واکنش به وی گفت: هر وقت کلینتون ایمیل هایی را که پاک کرده است منتشر کند من هم اظهارنامه مالیاتی خود را منتشر می کنم.

کلینتون نیز استفاده از یک ایمیل خصوصی برای ارسال نامه های محرمانه را اشتباه دانسته و ترامپ در واکنش به این گفته وی تصریح کرد: این یک اشتباه نبود بلکه کاملا عمدی بود.

همچنین کلینتون ترامپ را متهم کرد که دستمزد برخی افرادی را که برای او کار کرده اند نپرداخته است. ترامپ نیز گفت: با پولی که در خاورمیانه هزینه کردیم می توانستیم آمریکا را بسازیم.

در ادامه مناظره در پاسخ به سومین پرسش در خصوص وضعیت نژادی در آمریکا و موضوعاتی مانند تیراندازی به سیاهپوستان توسط پلیس مانند حادثه شارلوت، کلینتون این موضوع را یکی از چالش های آمریکا برشمرده و اعلام کرد: نژاد وضعیت و محل زندگی افراد و حتی برخورد با آنان در نظام قضایی را تعیین می کند.

وی همچنین افزود: ما باید اعتماد میان جامعه و محله ها و پلیس را دوباره برقرار کنیم  و تنها زمانی که لازم است از قوه قهریه استفاده کنیم همه باید به قانون احترام بگذاریم.

کلینتون با بیان اینکه خواهان اصلاح نظام قضایی و بر طرف کردن برخی مشکلات قضایی و جنایی است، تصریح کرد: باید اسلحه را از دستان کسانی که شایستگی آن را ندارند و به دیگران لطمه می زنند خارج کنیم. ما باید بصورت فراحزبی در این زمینه عمل کنیم. متأسفانه نژادپرستی تلویحی در مورد برخی شهروندان وجود دارد و دست به قضاوت زودهنگام می زنیم. وقتی یک سیاهپوست و یک سفیدپوست به جرمی مشابه متهم می شوند، احتمال بیشتری هست که فرد سیاهپوست به آن جرم محکوم شود که این یک نژادپرستی سیستماتیک در نظام قضایی ماست که باید اصلاح شود.

ترامپ نیز با بیان اینکه کلینتون نمی خواهد از دو کلمه نظم و قانون استفاده کند و اگر این دو نباشد کشور دچار مشکل خواهد شد، گفت: باید جلوی خشونت گرفته شود و نظم و قانون برقرار شود. از آغاز ریاست جمهوری اوباما تاکنون چهار هزار نفر در شیکاگو کشته شدند. باندهای تبهکار بسیاری هستند که باید با هوشیاری با آنان مبارزه کرد.

در ادامه مناظره کلینتون با اعلام اینکه بحث امنیت سایبری یکی از بزرگترین چالش های پیش روی رئیس جمهور بعدی آمریکا است، افزود: ما با دوگروه دشمن روبرو هستیم اول گروه های هکر مستقلی که به دلایل مالی این کار را انجام می دهند و گروه دوم دولت ها و سازمانهای دولتی است که نمونه اخیر آن حمله هکری روسیه است. ترامپ از ولادیمیر پوتین حمایت می کند کسی که علیه آمریکا دست به حمله سایبری زده است.

وی با ادعای اینکه با حملات سایبری از سوی چین، روسیه و ایران باید مقابله کرد، خاطرنشان نمود: روسها باید بفهمند در واقع این یک نوع آزمون صبر و طاقت ما بود و من تعجب کردم که ترامپ از پوتین دعوت کرد که به آمریکا بیاید. تعداد بسیاری از صاحبنظران گفتند که ترامپ برای ریاست جمهوری نامناسب است.

ترامپ نامزد جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز با بیان اینکه ۲۰۰ نفر از ژنرالها و مقامات بلندپایه ارتش آمریکا نامزدی وی را برای فرماندهی کل قوا تأیید کردند، گفت: در مورد امنیت سایبری باید بگویم که در مورد حمله روسیه به وبسایت دموکراتها هیچ شواهدی وجود ندارد و شاید چین این کار را کرده باشد یا فردی حتی در منزل خود دست به این اقدام زده باشد، کسی چیزی نمی داند. اما هک این وبسایت نشان داد که شما از «برنی سندرز» سوءاستفاده کردید.

ترامپ همچنین افزود: داعش در عرصه اینترنت با ما می جنگد بنابراین امنیت سایبری بسیار مهم است اما ما کاری که باید انجام دهیم را انجام نمی دهیم.

کلینتون نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ادامه خاطرنشان کرد: من برنامه ای برای شکست داعش دارم. یک بخش مبارزه آنلاین است تا داعش نتواند از اینترنت برای استخدام نیرو استفاده کند. علاوه بر این برای مبارزه با داعش باید حملات هوایی خود را تشدید کنیم و از متحدان عرب و کرد خود حمایت نماییم تا داعش را از شهر الرقه خارج کرده و به خلافت داعش پایان دهیم.

وی ادامه داد: باید آنها را از عراق هم بیرون بیاندازیم. در دوره تصدی من در وزارت خارجه ما بن لادن را کشتیم و حالا باید البغدادی را بکشیم.

ترامپ نیز گفت: ما باید داعش را شکست دهیم اما نحوه خروج نیروهای آمریکا از عراق در دوران ریاست جمهوری اوباما و وزارت خارجه کلینتون یک خلاء ایجاد کرد که باعث شکل گیری داعش شد. اگر نفت عراق را برده بودیم، داعش نمی توانست از آن استفاده کند، داعش از نفت لیبی هم استفاده کرد. برقراری امنیت کار هرکسی نیست و برنامه های دولت فعلی درست نیست.

کلینتون نیز یادآور شد که «این جورج بوش بود که در مورد خروج نیروهای آمریکا از عراق تصمیم گرفت نه اوباما». وی تصریح کرد: در مورد حملات در داخل آمریکا هرکاری که می توانیم باید به انجام برسانیم و اطلاعات لازم را از اروپا، خاورمیانه و داخل کشور جمع آوری کنیم اما ترامپ هم این موضوع را دست کم می گیرد و هم ناتو که گسترده ترین پیمان دفاعی است.

کلینتون در ادامه گفت: ما باید با متحدان خود در خاورمیانه که اغلب آنها مسلمان هستند و دونالد هم به آنها توهین کرده است، همکاری کنیم.

ترامپ خطاب به کلینتون گفت: شما سالهاست که با آنها همکاری می کنید. در مورد توافق هسته ای با ایران باید بگویم که این کشور در اثر تحریمها در ورطه سقوط قرار داشت اما این توافق باعث شد که دوباره قدرت بگیرد و از سقوط نجات یابد.

ترامپ در ادامه اظهار داشت: ما برای حفاظت از کشورها در سراسر جهان میلیونها دلار از دست می دهیم. ما نمی توانیم پلیس دنیا باشیم و اگر کلینتون در مبارزه با داعش جدی بود از اول اجازه نمی داد که داعش تشکیل شود. در مورد ناتو هم ما پول زیادی می پردازیم ( حدود ۷۳ درصد)  تا از دیگران محافظت کنیم. ناتو یک سازمان بی ثمر و بی خاصیت است و روی تروریسم تمرکز کافی ندارد و حالا بعد از حرفها و انتقادات من، ناتو در حال ایجاد یک بخش مبارزه با تروریسم است.

این نامزد جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا افزود: داعش هرگز نباید به وجود می آمد. در دوران تصدی شما [هیلاری کلینتون] بر وزارت خارجه آمریکا داعش یک طفل کوچک بود اما حالا در سی کشور گسترش یافته است.

ترامپ همچنین در واکنش به این ادعا که پیشتر، از حمله به عراق حمایت کرده است؛ گفت که من از حمله به عراق حمایت نکردم و مخالف حمله به عراق بودم.

کلینتون در واکنش به انکار ترامپ گفت که دونالد ترامپ هم از حمله به عراق حمایت کرده است هم از حمله به لیبی.

وی در ادامه  مدعی شد که در دوران ریاست جمهوری جورج بوش ایران تنها چند هفته با ساختن بمب هسته ای فاصله داشت و در این دوران تعداد سانتریفیوژهای خود را افزایش داده بود.. از اینرو آمریکا با همکاری روسیه و چین توانست تحریمهای سنگینی علیه ایران وضع نماید و ایران را به پای میز مذاکره بکشاند و این یعنی بدون شلیک حتی یک گلوله برنامه هسته ای ایران متوقف شود و این یعنی دیپلماسی.

کلینتون با اشاره به اظهارات ترامپ درخصوص بازداشت ملوانان آمریکایی به دست نیروهای ایران و اینکه وی در مقابل نیروهای ایران به اقدام تهاجمی دست می زد، گفت که فردی که نامزد فرماندهی کل قوای آمریکاست نباید اجازه دهد که دیگران به آسانی وی را تحریک نمایند و این رفتار و برخورد شایسته یک فرمانده کل قوا نیست.

وی همچنین تصریح کرد که رفتار بی مبالات ترامپ در مورد سلاح هسته ای قابل قبول نیست و فردی که تا این حد تحریک پذیر است به هیچ عنوان نباید به کدهای هسته ای نزدیک شود.

ترامپ در ادامه یادآور شد: مشکل بزرگ دنیا گسترش سلاح های هسته ای است نه موضوع گرمایش جهانی. ما از عربستان، ژاپن و کره جنوبی حمایت و حفاظت می کنیم اما آنها پولی به ما نمی دهند و باید از خود محافظت کنند.

وی در پاسخ به پرسشی پیرامون سلاح های هسته ای و اینکه اوباما گفته است این سیاست را تغییر می دهد، تصریح کرد: نگاهی به روسیه بیاندازید که چقدر توسعه پیدا کرده و ظرفیت سازی کرده است اما برخی از امکانات نظامی آمریکا بسیار قدیمی است.

ترامپ همچنین افزود: توافق هسته ای با ایران بدترین توافق در تاریخ است. ایران بر کره شمالی نفوذ دارد شما در توافق هسته ای باید برای ایران شرط می گذاشتید که به کره شمالی فشار وارد کند. هنگامی که من این موضوع را با جان کری در میان گذاشتم وی یک گاف بزرگ دیگر داد و آن این بود که ۴۰۰ میلیون دلار و یا به عبارتی ۱.۷ میلیارد دلار پول به ایران دادند برای آزادی ملوانان آمریکایی. حالا شاهد خواهید بود که ایران چه کارهایی خواهد کرد!!

کلینتون نیز در مقابل تصریح کرد: ما چه به عنوان نامزد انتخاباتی و چه فرمانده آتی کل قوا باید به اظهارات خود توجه داشته باشیم. من می خواهم از همین جا اعلام کنم که ما به معاهدات دفاع متقابل خود با کشورهایی مانند ژاپن پایبند خواهیم بود و از جانب خود و از جانب اکثریت مردم آمریکا می گویم که به قول خود وفاداریم چون اظهارات ترامپ می تواند باعث نگرانی برخی از کشورها شود.

وی با اشاره به اینکه «ما مشکلات بسیاری با ایران داریم و وقتی می توانیم به آنها بپردازیم که مشکل هسته ای با ایران حل شود»، افزود: توافق هسته ای با ایران تا بحال خیلی موفق عمل کرده است. حالا ترامپ که اینقدر از  این توافق هسته ای انتقاد می کند به ما بگوید که چه طرح جایگزینی پیشنهاد می دهد. در مورد داعش هم مدعی است که یک طرح سری دارد اما شاید اصلاً طرحی ندارد!

دو نامزد در پاسخ به پرسش آخر در مورد اینکه آیا از هرگونه نتیجه ای در این انتخابات حمایت می کنند یا خیر؟ اینگونه پاسخ دادند: کلینتون گفت که از دمکراسی حمایت می کند و از نتیجه این انتخابات نیز حمایت خواهد کرد زیرا این فقط بحث وی و ترامپ نیست بلکه بحث مردم آمریکا و آینده این کشور است و مطمئن است که مردم به پای صندوقها آمده و رأی خواهند داد.

ترامپ نیز در پایان اظهار داشت: «من می خواهم آمریکا را به شکوه گذشته خود بازگردانم. افراد بسیاری در حال ورود به این کشور هستند که ما تعداد زیادی از آنها را به کشورهای خود بازگرداندیم با این حال هنوز تعداد زیادی از این مهاجران شهروندی آمریکا را بدست آوردند که این از یک فساد اداری حکایت می کند».

گفتنی است که دومین مناظره انتخاباتی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز نهم اکتبر (۱۸ مهرماه) در دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس برگزار خواهد شد.

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو