کد خبر: 922

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۱۲/۰۱ - ۵:۰۷

توافق ایران و ۱+۵ درباره چهارچوب مذاکرات

 

 

 

 

سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که پس از دو روز مذاکرات فشرده ، ایران و ۱+۵ درباره برنامه کاری و چارچوب مذاکرات جامع برای گام نهایی توافق کردند.
شرق پرس: سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای جمهوری اسلامی ایران پس از پایان آخرین دیدار محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا چهارشنبه شب به وقت محلی با بیان اینکه طرفین درباره چارچوب و برنامه کاری مذاکرات جامع توافق کردند، تصریح کرد: مذاکرات در فضای مثبتی صورت گرفت اما هنوز نمی توان به پیشرفت مذاکرات آتی خوش بین بود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره زمان و مکان دور بعدی مذاکرات ایران و ۱+۵ گفت: دور بعدی مذاکرات میان ایران و ۱+۵ آخر اسفند ماه در وین اتریش برگزار می شود.

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه تصریح کرد: اشتون و ظریف روز پنج شنبه در کنفرانس خبری مشترک شرکت و نتایج را اعلام خواهند کرد.

نشست ایران و ۱+۵ ساعت ۹ صبح به وقت محلی در مقر سازمان ملل آغاز و ساعت ۱۰ کنفرانس خبری ظریف و اشتون برگزار می شود.

موشک های بالستیک شامل موضوعات مورد مذاکره با ۱+۵ نیست

یک دیپلمات نزدیک به هیات مذاکره کننده هسته ای ایران نیز درباره ادعای رسانه ها و برخی مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه موضوع موشک های بالستیک در مذاکرات مطرح و از موضوعات مورد مناقشه بوده است، گفت: ما از ابتدا اعلام کردیم آن چه مورد بحث است در چارچوب توافق ژنو است و مسایل دفاعی ایران شامل این موضوعات نمی شود.

وی درباره چارچوب به دست آمده در این مذاکرات برای ادامه گفت وگوها تصریح کرد: در این مذاکرات مسایل و موضوعات مورد نظر و مطرح در گام نهایی مرور شد و درباره ایده ها و پیشنهادات بحث شد.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا چهارشنبه شب به وقت محلی پس از دو روز مذاکرات فشرده برای نهایی کردن چارچوب مذاکرات جامع با یکدیگر دیدار و گفت و گو کردند و سرانجام دستور کار مذاکرات آتی یا همان برنامه کاری را تعیین کردند.

پیش از این، یک مقام ارشد مذاکره کننده هسته ای ایران با بیان اینکه مذاکرات میان ایران و ۱+۵ «پیشرفت خوبی» دارد، اعلام کرده بود که ظریف و اشتون امشب چارچوب مذاکرات جامع برای گام آخر را نهایی می کنند.

این مقام مذاکره کننده هسته ای ایران چهارشنبه شب پس از پایان مذاکرات کارشناسی میان ایران و ۱+۵ در پاسخ به این سوال که آیا چارچوب و برنامه کاری مذاکرات جامع برای گام آخر مکتوب خواهد شد؟ گفت: هنوز مشخص نیست.

نمایندگان ایران و ۱+۵ از روز سه شنبه مذاکرات خود را در وین اتریش را برای تعیین مذاکرات چارچوب و دستور کار مذاکرات جامع برای توافق نهایی آغاز کرده بودند.

ایرنا
 
/انتهای خبر

 

 

 

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو