کد خبر: 12376

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۸/۱۲ - ۱۰:۵۱

تنفس جنگل ۳میلیارد تومان اعتبار می‌خواهد

تیتر3: رئیس شورای‌عالی جنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع وآبخیزداری کشور دیروز با اشاره به ابلاغیه اخیر وزیر جهاد کشاورزی درباره توقف بهره‌برداری تجاری از جنگل‌های شمال ...

تیتر۳: رئیس شورای‌عالی جنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع وآبخیزداری کشور دیروز با اشاره به ابلاغیه اخیر وزیر جهاد کشاورزی درباره توقف بهره‌برداری تجاری از جنگل‌های شمال کشور گفت: هزینه‌های استراحت جنگل (تنفس جنگل) در ۳استان شمالی به تفکیک استخراج شده است.

 اما اجرای این طرح که طی ۱۰سال به سرانجام می‌رسد نیازمند سالانه ۳۰۰میلیون تومان اعتبار است.

 طرح تنفس جنگل که طی سال‌های اخیر مطرح شد مدت‌هاست در راس مطالبات زیست‌محیطی کارشناسان و صاحب‌نظران محیط‌زیست ومنابع طبیعی قرار دارد. بزرگ‌ترین مخالفان این طرح بهره‌برداران(چوب) از جنگل هستند. طرفداران این طرح معتقدند با توجه به شرایط بحرانی جنگل‌های هیرکانی، اجرای طرح تنفس می‌تواند زمینه احیا و بازپروری این رویشگاه‌های بی‌نظیر را فراهم کند.

ناصر مقدسی، رئیس شورای‌عالی جنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع وآبخیزداری کشور، با اعلام اینکه منظور سازمان جنگل‌ها از استراحت جنگل، درنظر گرفتن یک دوران‌گذار ۱۰ ساله است که به ۲دوره ۳ و ۷ ساله تقسیم می‌شود، به خبرگزاری کشاورزی ایران گفت: در دوران ۳ساله ابتدایی، فعالیت‌های بهره‌برداری چوب متوقف می‌شود و رویکرد طرح‌های جنگلداری، حفاظتی خواهد شد و فقط فعالیت‌های فنی اجتناب‌ناپذیر در جنگل توسط مجریان طرح‌ها پیگیری می‌شود.

قائم‌مقام سازمان جنگل‌ها تصریح کرد: در این دوره ۳ساله قرارداد مجریانی که تمایل دارند با شرح خدمات جدید به فعالیت خود ادامه دهند، تمدید خواهد شد؛ البته قرارداد مجریان درستکار را تمدید می‌کنیم و پالایشی هم در میان مجریان طرح‌های جنگلداری انجام خواهد شد، ضمن آنکه در این دوره ۳ساله، جنگل‌کاری، مرمت جاده‌ها و اقدامات ضروری و اجتناب‌ناپذیر در جنگل توسط مجریان پیگیری می‌شود.

وی یادآور شد: در طول این ۳سال دستورالعمل تبدیل طرح‌های فعلی-که هدف اصلی آنها بهره‌برداری از چوب است- به طرح‌های چند منظوره، تهیه خواهد شد. در این مدت آمایش سرزمین انجام می‌شود و پس از آن باید بدانیم که کدام بخش از جنگل‌های شمال، قابلیت تبدیل‌شدن به پارک را دارند و کدام قسمت‌ها باید به مناطق حفاظت‌شده تبدیل شوند.

رئیس شورای‌عالی جنگل تأکید کرد: در این مدت، طرح‌های جدید برای ۱۰۳ حوزه شمال کشور با رویکرد نوین تهیه می‌شوند. این طرح‌ها بر مبنای استفاده از مشارکت مردمی و بهره‌برداری غیرچوبی از جنگل در چارچوب مدیریت جامع حوضه آبخیز تدوین می‌شوند. به‌گفته وی، از سال چهارم طرح‌هایی در اختیار داریم که مدیریت جنگل را براساس حوضه آبخیز انجام خواهد داد.وی درباره دوره دوم‌ گذار هم گفت: در این دوره که ۷سال طول می‌کشد، مدیریت جنگل براساس اصول مدیریت پایدار است. در آن مقطع جنگل آمایش شده و سیاست ما توسعه پارک‌های جنگلی است.

  *  ۱۰درصد جنگل‌های شمال، منطقه حفاظت‌شده می‌شود

وی با تأکید بر توسعه چتر حفاظتی در جنگل‌های شمال به‌دلیل وجود قاچاق چوب، گفت: باید ۱۰درصد از عرصه‌های جنگلی بکر شمال تبدیل به مناطق حفاظت شده شود. البته منظور از جنگل‌های حفاظت‌شده، مدلی نیست که سازمان حفاظت محیط‌زیست در این مناطق پیاده کرده است.

به گفته مقدسی، پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد اقتصاد جنگل بعد از ۱۰سال بدون برداشت چوب می‌تواند درون‌زا شده و منابع مالی مدیریت جنگل متکی بر پتانسیل‌های این اکوسیستم تأمین شود. البته همواره برنامه‌ریزی‌ها با ریسک‌هایی هم ممکن است همراه باشد، اما باید این نکته را درنظر داشت که حاکمیت باید همیشه از جنگل‌های طبیعی حفاظت کند. وی خاطرنشان کرد: اجرای طرح تنفس نیازمند کمک همه دستگاه‌ها ازجمله رسانه‌هاست. کشورهایی که دوران‌ گذار را خوب طی کرده‌اند، یک نوع همبستگی و خواست ملی برای نجات جنگل‌ها داشته‌اند وگرنه با حاشیه‌سازی کار به جایی نمی‌بریم.

این مقام مسئول با تأکید براینکه اجرای طرح تنفس نیازمند اعتبارات دولتی است، خاطرنشان کرد: برای جنگل‌های شمال ایران هم طی یک دوره ۱۰ ساله، نیازمند تزریق اعتبارات هستیم تا طرح‌های جدید تهیه شود.

برای این منظور سالانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز داریم که تأمین آن کار دشواری نیست. مقدسی یادآور شد: این پول باید، به‌ازای خدمات اکولوژیکی جنگل پرداخت شود. هم‌اکنون وضعیت آب سدهای تأمین‌کننده تهران افتضاح است، درحالی‌که ما به‌راحتی خدمات اکولوژیکی جنگل را رایگان استفاده می‌کنیم.

وی در پایان تأکید کرد: روزانه ۷۵میلیون لیتر بنزین مصرف می‌کنیم و جنگل‌ها بخشی از آلاینده‌های هوا را پالایش می‌کنند، بنابراین می‌توانیم در آستانه تدوین برنامه ششم یک ردیف درآمد از محل مطمئن بابت خدمات جنگل درنظر بگیریم؛ مثلا ۱۰ تومان از پول فروش بنزین را به‌حساب جنگل واریز کنیم تا منابع اعتباری طرح تنفس از منابع مطمئن تأمین شود.

   

*دانشگاه مسئول تدوین دستورالعمل طرح‌های جدید جنگلداری شد

قائم‌مقام سازمان جنگل‌ها در بخشی از گفته‌های خود دانشگاه تربیت مدرس را به‌عنوان مسئول تدوین دستورالعمل طرح‌های جدید جنگلداری با رویکرد مدیریت پایدار و استفاده چندمنظوره از این اکوسیستم معرفی کرد. ناصر مقدسی، درتوضیح این خبر گفت: این دانشگاه در چارچوب قرارداد منعقد شده و براساس راهنمایی که سازمان جنگل‌ها در اختیار آن قرار داده، دستورالعمل طرح‌های جدید با رویکرد مدیریت پایدار جنگل و معیارها و شاخص‌های مورد نظر را تهیه می‌کند.

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو