کد خبر: 10680

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۷/۲۴ - ۱۲:۱۶

با معلم و مدير خاطي برخورد شد و مدير آموزش و پرورش منطقه بمپور نيز استعفا كرد

تنبیه بدنی این بار تأیید شد

تیتر3: هنوز‌ماه مهر و مهربانی تمام نشده که اخبار تنبیه بدنی دانش‌آموزان بار دیگر در رسانه‌ها منتشر شد؛ اگرچه یکی ساختگی بود و آموزش وپرورش ...

تیتر۳: هنوز‌ماه مهر و مهربانی تمام نشده که اخبار تنبیه بدنی دانش‌آموزان بار دیگر در رسانه‌ها منتشر شد؛ اگرچه یکی ساختگی بود و آموزش وپرورش آن را رد اما دیگری واقعیت داشت که آموزش و پرروش ضمن تأیید، وعده برخورد با خاطیان را داده و یک مورد دیگر هم در دست بررسی ‌است.

نخستین مورد شایعه تنبیه بدنی دانش‌آموزان مربوط به مدرسه‌ای در استان کرمان بود. براساس آنچه در تصاویر ویدئویی دیده می‌شود دانش‌آموزان از تنبیه‌بدنی با شلاق سخن می‌گویند و مدعی هستند که علت تنبیه‌شان ناتوانی در پرداخت۳۰هزار تومان پول کتاب‌های درسی است، ضمن اینکه مدیر آنها را از مدرسه اخراج کرده‌است.

آموزش و پرورش اما بلافاصله به این خبر و تصاویر منتشره در این‌باره واکنش نشان داد و اعلام کرد:«فیلم و مصاحبه تنبیه بدنی و اخراج دانش‌آموزان رودبار جنوب ساختگی و مغرضانه است.»همچنین محمدمحسن بیگی، مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان به همشهری گفت:«پرداخت نکردن پول کتاب در برخی مناطق، محدود به یک دانش‌آموز نیست و حدود ۴هزار دانش‌آموز در شهرستان رودبارجنوب در سال تحصیلی ۹۶-۹۵ پول کتاب‌های درسی خود را پرداخت نکرده‌اند و هیچ‌کدام نیز تنبیه نشده‌اند. حتی با کمک خیرین در منطقه رودبار جنوب و سایر مناطق محروم اقدام به خرید کفش و لباس برای دانش‌آموزان کرده‌ایم.»

  

*تنبیهی که تأیید شد

خبر دوم درباره تنبیه بدنی اما در یکی از مدارس بمپور استان سیستان و بلوچستان رخ داد که چشم دانش‌آموزی بر اثر ضربات شلنگ مصدوم شد. آموزش و پرورش ضمن تأیید آن اعلام کرد: با معلم خاطی و مدیر مدرسه برخورد شد و مدیر آموزش و پرورش منطقه نیز استعفا کرد.

تصاویر منتشرشده از این دانش‌آموز واکنش‌هایی را به‌دنبال داشت تا جایی که افزون بر مسئولان آموزش و پرورش استان، علی‌اوسط هاشمی، استاندار سیستان و بلوچستان نیز به آن واکنش نشان داده و حتی از بازتاب‌دهنده این تخلف تشکر نیز کرده‌است.
براساس خبری که در خبرگزاری‌ها منتشر شده، یکشنبه ۱۸مهر قیصر قادری، دانش‌آموز پایه پنجم دبستان ادیب روستای خیرآباد بمپور توسط معلمش به‌شدت مورد تنبیه بدنی قرارمی‌گیرد که به‌علت شدت مصدومیت در بیمارستان ایران، شهرستان ایرانشهر بستری می‌شود. البته مسئولان محلی از این دانش‌آموز عیادت کردند و عمل این معلم را نادرست خواندند. علیرضا نخعی، مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان در جریان عیادت از دانش‌آموز قادری، از خانواده او و همه مردم بابت این حادثه عذرخواهی کرد.

   

*ضرب و شتم ۵ دانش آموز کلاله‌ای

خبر سوم درباره تنبیه بدنی هفته گذشته منتشر شد که حکایت از ضرب و شتم ۵‌دانش‌آموز در کلاله گنبدکاووس داشت. به گفته محمدرضا سنچولی، سرپرست آموزش وپرورش کلاله این دانش‌آموزان با تاخیر وارد مدرسه می‌شوند که یکی از معلمان در واکنش به این موضوع آنها را پای تخته خواسته و مورد ضرب وشتم قرار می‌دهد. این موضوع در دست بررسی است.

   

*تنبیه جرم است

هرساله اخباری از تنبیه بدنی دانش‌آموزان در گوشه و کنار کشور رسانه‌ای می‌شود، این رفتار برخی معلمان از بین حدود ۸۵۰هزار معلم شاید با وجود جرم بودن این عمل جای تعجب دارد.خشونت یا تنبیه در برخی مدارس کشور همچنان رخ می‌دهد، در مواردی معلم دانش‌آموز را تنبیه بدنی می‌کند و در مواردی هم دانش‌آموز را با نگاه و یا بی‌توجهی به او یا به‌صورت کلامی تنبیه یا تحقیر می‌کند. این در حالی است به گفته دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش براساس قانون، تنبیه بدنی جرم تلقی می‌شود و مطابق ماده۷۷ آیین‌نامه انضباطی مدارس، هرگونه تنبیه از قبیل اهانت، تنبیه بدنی و تعیین تکالیف درسی فقط با هدف تنبیه ممنوع است.

براساس این ماده «دانش‌آموزان متخلفی که راهنمایی‌ها و چاره‌جویی‌های تربیتی در آنها مفید و مؤثر نمی‌افتد، با رعایت تناسب به یکی از روش‌های زیر مورد تنبیه قرار می‌گیرند: تذکر و اخطار شفاهی به‌طور خصوصی. تذکر و اخطار شفاهی در حضور دانش‌آموزان کلاس مربوط. تغییر کلاس، درصورت وجود کلاس‌های متعدد در یک پایه با اطلاع ولی دانش‌آموز. اخطار کتبی و اطلاع به ولی دانش‌آموز. اخراج موقت از مدرسه با اطلاع قبلی ولی دانش‌آموز حداکثر برای مدت ۳روز. انتقال به مدرسه دیگر.»

مهدی نویدادهم، در این‌باره به همشهری اینگونه توضیح داد: «متأسفانه در برخی مواقع شاهد هستیم که معلمی با بدترین حالت با دانش‌آموز برخورد می‌کند. از نظر ما اینگونه رفتار غیرقابل‌قبول است و با معلمان خاطی برخورد جدی می‌شود. تنبیه بدنی به هر شکلی ممنوع است و اگر کسی خلاف آن عمل کند تخلف کرده و جریمه می‌شود و براساس ضوابط و قوانین پیش‌بینی شده متخلفان به هیأت تخلفات اداری معرفی می‌شوند.»

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش اما معتقد است خشونت در مدارس افزایش پیدا نکرده و می‌گوید: حدود یک میلیون همکار فرهنگی و بیش از ۱۳میلیون دانش‌آموز داریم که تعداد انگشت‌شماری دست به تنبیه بدنی دانش‌آموزی می‌زنند و نمی‌توان آن را به همه همکاران زحمتکش تعمیم داد. اگر خدای ناکرده دانش‌آموزی در مدرسه تنبیه شد، خانواده‌ او می‌تواند به دفتر رسیدگی به شکایت مردمی آموزش و پرورش مراجعه کند و مسئولان منطقه موظف هستند که موضوع را پیگیری کنند.»

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو