کد خبر: 14774

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۹/۰۷ - ۸:۵۹

تغییر در نگاه جامعه رأی دهنده...

تلاش زنان برای ورود مردان به شورای شهر/چرا زنان عضو شورای شهر نباشند؟!!

درطول تاریخ بشریت زنان منشا بسیاری از تحولات تاریخی بودند.. تاریخ پرفرازونشیب ایران نیز به فراخور زمان دستخوش تغییراتی شد که در بسیاری از این تغییرات

تیتر ۳/حسین فرهادی: درطول تاریخ بشریت زنان منشا بسیاری از تحولات تاریخی بودند.. تاریخ پرفرازونشیب ایران نیز به فراخور زمان دستخوش تغییراتی شد که در بسیاری از این تغییرات نقش زنان پررنگ و اثربخش بود. در این گذر زنان نه تنها به عنوان عنصر تاثیرگذار در امور خانواده بلکه به عنوان نیروی قابل احترام در عرصه اجتماعی بودند.. گرچه نمی توان به وضوح در مورد تاریخ حضور زنان در عرصه اجتماعی در پیش از ورود دین مبین اسلام به ایران سخن گفت اما جایگاه مطلوب زنان در عصر هخامنشیان پرواضح است.

یا بارها این داستان رئال را در کتب تاریخی خوانده و یا در اثرهای سینمایی به تماشا نشسته ایم که زنان آذربایجان در حمایت از سربازان جنگهای طولانی ایران و عثمانی در زمان صفویّه لباس جنگ پوشیده و وارد میدان می شدند. همین که قشون عثمانی به شهر حمله می آوردند، زنانی که در شهر مانده بودند از بالای بام بر سر آنها آب جوش می ریختند! یا حکایت قلیان شکنی زنان در عصر قاجار را.. شیون و فریاد رسای زنان در مبارزات انقلابی و علیه حکومت پهلوی را..

به نظر می رسد شور و شعف زنان در عرصه اجتماعی همواره نقشی حمایتی از جایگاه مردان مورد نظرشان داشته است.. برخلاف بسیاری از نقش آفرینی های زنان در غرب که دیدگاه های فمینیستی آنان را به آوردگاههای اجتماعی کشانده است اما در شرق ، زنان بیشتر نقش مادرانه خود را در محفل های اجتماعی همراه نمودند..
در چند سال اخیر عرصه انتخابات بالاخص انتخابات شورای اسلامی شهرها آغوش خود را برای حضور زنان در دو وجهه مدعی حضور در شورا و همچنین شانتاژرهای انتخاباتی باز نموده است. که البته وجهه دوم آن بیشتر خود را نمایان ساخت ، گرچه حتی در سال اخیر در همین استان مازندران نیز شاهد حضور زنان به عنوان رئیس شورای شهر در برخی شهرها بوده ایم اما آنچه خود را در این مانیتور انتخاباتی واضح تر از هرچیز دیگری نشان میدهد حضور نمادین زنان در این جایگاه مهم اجتماعیست. به نظر می رسد عدم حضور سازنده و جدی این زنان پارلمان شهری نشین در برنامه ریزیها،تصمیم گیری ها و رخدادهای مهم شهری و سیاسی ، عدم تحقق شعار “احقاق حقوق زنان” از سوی زنان راه یافته به کرسی های تصمیم گیری شهری و از سویی نگاه افراطی و فمینیست گونه برخی از اعضای زن شورای شهر و گرفتن تصمیمات شتابزده و به دور از منطق، این دور از انتخابات شورای اسلامی شهرها را با چالش همدلی و همراهی جامعه زنان با کاندیداهای زن و البته از آن مهمتر کاهش اقبال جمعی به زنان نامزد انتخابات مواجه ساخته است.

حضور زنان خبره، کاربلد، توانمند و دارای پتانسیل مدیریتی قوی به دور از نگاه های جناحی در بطن پارلمان شهری می تواند بخشی از مطالبات جامعه زنان را محقق سازد. که البته این مهم،با ایجاد بستری مناسب توسط اعضای ذکور شورای شهرها برای زنان عضو شورای شهر جهت حضوری واقعی و پررنگ تر و همچنین تغییر در نگاه جامعه رأی دهنده را می طلبد که به دور از نگاه جنسیتی و صرفا توجه به قابلیت های مدیریت شهری دست به انتخابی اثرگذار زنند.

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو