کد خبر: 3947

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۳/۱۰ - ۶:۱۱

تشییع پیکر زنده‌یاد علی هاشمی محقق و پژوهشگر موسیقی با حضور محمدرضا شجریان + عکس

    به گزارش شرق پرس، محمد سرير، رئيس شوراي عالي خانه هنرمندان ايران با ابراز تاسف از مرگ زنده‌ياد علي هاشمي گفت: ...
محمد رضا شجریان

 

مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد علی هاشمی محقق و پژوهشگر موسیقی ایران پنجشنبه هشتم خردادماه از مقابل تالار وحدت با حضور تعدادی از هنرمندان صاحب نام موسیقی به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا برگزار شد.

 

 

به گزارش شرق پرس، محمد سریر، رئیس شورای عالی خانه هنرمندان ایران با ابراز تاسف از مرگ زنده‌یاد علی هاشمی گفت: در این روزها جامعه فرهنگ و هنر با فاجعه‌هایی مواجه بوده است که به نظر می‌آید نمی‌توان آنها را جبران کرد چرا که عزیزانی که در طی روزهای گذشته از میان ما رفتند محصول یک مقطع از حیات اجتماعی ما هستند که در این دوران بالیده‌اند و ما می‌توانیم از مواهب آنها بهره مند شویم.

وی افزود: روانشاد علی هاشمی یک دوست، پژوهشگر، نقاش، شاعر و یک انسان پاکدل، یکدل و پیشاهنگ بود. این انسان والا در سایه سار فرهنگ و هنر این سرزمین حضوری موثر داشت و شاید در بسیاری از موارد دیده نمی‌شد اما همواره حضور موثری داشت و انگیزه‌هایی را در میان اهالی فرهنگ و هنر ایجاد می‌کرد که خود نهالی برگرفته از عشق بود. او همواره این نکته را به ما یادآوری می‌کرد که در این خارزار جهان گل به دامن هم پاشید. سریر ادامه داد: علی هاشمی هیچ گاه از کسی بدگویی نکرد او همیشه همه را دوست می‌داشت و برای پیر و جوان از فرهنگ و هنر این سرزمین می‌گفت حضوری که همیشه توام با شادمانی بود و ما نمی‌توانیم خدمات ارزشمند او در حوزه‌های نقد ادبی پژوهش موسیقی و پشتیبانی‌های معنوی او از این هنر جریان ساز به این راحتی‌ها بگذریم. او در دوره‌ای از میان ما رفت که متاسفانه بسیاری از نشانه‌ها و هویت‌های فرهنگی ما رفته رفته در حال نابودی است بنابراین حضور او در این فضا برای همه ما غنیمت بود و خالصانه می‌گویم جای او در بین ما واقعا خالی است.

محمد رضا شجریان

 

ادای احترام محمدرضا شجریان

محمدرضا شجریان خواننده موسیقی ایرانی هم در این مراسم خطاب به هنرمندان و حاضران گفت: از شما عزیزان که به احترام این مرد بزرگ در اینجا حضور داشتید و به بدرقه او آمده‌اید سپاسگزارم. من دوستی ۵۰ ساله‌ای با علی هاشمی داشتم. او همیشه در زندگی من حضور داشت و من نمی‌دانم که هرگاه ما گرفتاری داشتیم علی چگونه از ماجرا باخبر می‌شد و تمام تلاش خود را می‌کرد که بدون هیچ چشمداشتی کارها را انجام دهد. وی افزود: تنها چشمداشت علی هاشمی به این موضوع مربوط بود که اگر کاری را انجام می‌داد از همان کسی که برایش کاری را می‌کرد می‌خواست تا همیشه به همنوع خود و دیگران کار خیر و نیک انجام دهد و همه می‌دانند که این فضیلت اخلاقی تعریف بیهوده و بیخودی از علی هاشمی نیست.

شجریان تصریح کرد: او برای سلامت دوستانش همیشه وقت می‌گذاشت و آنها را در کنار هم جمع می‌کرد و خوب یادم می‌آید که پنجشنبه‌ها بزرگانی چون محمدرضا شفیعی کدکنی و دیگران را به کوه می‌برد. او یار نزدیک و دیرینه ما بود که حتی در طبقه ورزشکاران نیز محبوب بود به همین جهت از همه شما سپاسگزارم که برای بدرقه این مرد بزرگ در اینجا حضور دارید. این خواننده موسیقی ایران در پایان صحبت‌های خود به همراه محمد موسوی نوازنده پیشکسوت نی قطعه موسیقی را در فقدان زنده‌یاد علی هاشمی اجرا کرد. نجف دریابندری، شهرام ناظری، داریوش پیرنیاکان، فخرالدین فخرالدینی، پوری بنایی، شاهرخ تویسرکانی، حمیدرضا نوربخش، داوود گنجه‌ای، همایون شجریان، آوا مشکاتیان، بابک چمن آرا، علی بوستان، فاضل جمشیدی از جمله هنرمندانی بودند که در این مراسم حضور داشتند. مراسم ترحیم زنده‌یاد علی هاشمی امروز از ساعت ۱۶ تا ۱۷ و ۳۰ دقیقه در مسجد جامع شهرک غرب برگزار می‌شود.

آرمان

 

/انتهای خبر

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو