کد خبر: 5870

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۳/۲۴ - ۱۱:۰۸

تب مالت ، مهمان بهاره و پائیزه مازندرانی ها

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران از شیوع بیماری تب مالت (بروسلوز) در این استان خبر داد. به گزارش تیتر3، محسن اعرابی به خبرنگار ایرنا گفت ...

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران از شیوع بیماری تب مالت (بروسلوز) در این استان خبر داد.

به گزارش تیتر۳، محسن اعرابی به خبرنگار ایرنا گفت که تاکنون ۱۷ مورد بیماری تب مالت در این استان شناسایی شده و بیماران نیز تحت درمان قرار گرفتند.
untitled
وی اضافه کرد : این بیماری مشترک بین انسان و دام چندسالی است که در فصل بهار و پائیز به دلیل مواجهه بیشتر انسان ها با دام های آلوده و مصرف محصولات لبنی محلی در مازندران ماندگار شد.

اعرابی گفت : در سال گذشته حدود ۳۰۰ مورد ابتلا به بیماری تب مالت در مازندران شناسایی شد و پیش بینی می شود در سال جاری نیز همین تعداد بیماری در این خطه شمال کشور مشاهده شود.

وی اوج شیوع این بیماری را در دو فصل بهار و پائیز بویژه ماه مهر و به علت رشد روند زایش دام و محصولات دامی در این دو فصل دانست .
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران کشتار دام به صورت سنتی و رعایت نکردن توصیه بهداشتی در مصرف محصولات لبنی را از دیگر عوامل ماندگاری این بیماری عفونی در مازندران دانست.

بروسلوز ، نوعی باکتری عفونی است که از حیوان به انسان و بیشتر از طریق مصرف شیر، پنیر و سایر لبنیات غیر پاستوریزه منتقل می شود.

تب، درد مفاصل و خستگی از علائم ابتلا به این بیماری است . به طور معمول عفونت بروسلوز با مصرف آنتی بیوتیک قابل درمان است ولی چند هفته تا چند ماه زمان می برد.

مازندران دارای حدود سه میلیون راس دام سبک و سنگین است . سالانه افزون بر۵۰۰ هزارتن شیرخام و ۵۳ هزار تن گوشت قرمز در این استان تولید می شود .

مازندران در تولید شیرخام رتبه چهارم و گوشت قرمز رتبه پنجم کشور را دارد.

بر اساس آمارهای رسمی بیش از نیمی از شیر تولیدی استان در خارج از چرخه فراوری کارخانه های لبنی به بازار عرضه و مصرف می شود .

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو