کد خبر: 8785

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۷/۰۳ - ۲۱:۰۶

تب بالای رشته پزشکی در بین دانش‌آموزان ایرانی

تیتر3: غول کنکور اگر چه هنوز نفس می‌کشد و ظاهرا به این زودی‌ها از پا درنمی‌آید اما حالا مدتی است که دانشجو شدن جز در ...

تیتر۳: غول کنکور اگر چه هنوز نفس می‌کشد و ظاهرا به این زودی‌ها از پا درنمی‌آید اما حالا مدتی است که دانشجو شدن جز در برخی رشته‌های خاص و پولساز کار دشواری نیست و حتی بدون شرکت در کنکور هم می‌شود از پشت نیمکت‌های دبیرستان بر صندلی‌های دانشجویی تکیه زد.

این آسانی دانشجو شدن را البته نباید به‌حساب شکست کنکور گذاشت؛چه اینکه هیولایی که سال‌های گذشته زندگی نوجوانان و جوانان ایرانی را سخت کرده بود، حالا با شکل و قواره جدیدی در حال عرض اندام است؛رویای دکتر شدن!

تلخی ماجرا هم محدودیت شدید پذیرش برخی رشته‌ها و انتقال رقابت از پشت کنکور و سال آخر متوسطه به پایه دهم است؛جایی که دانش‌آموزان باید انتخاب رشته کنند و به شوق برخی رشته‌هایی که بر اثر محدودیت پذیرش تبدیل به طلا شده‌اند، انتخاب اول و آخر خودشان و والدین‌شان بیشتر رشته تجربی برای دکترشدن است.
 *هدایت تحصیلی

آنچه در آستانه کنکور با عنوان «انتخاب رشته» می‌شناسیم، در مقطع متوسطه به نام «هدایت تحصیلی» شناخته می‌شود.هدایت تحصیلی یعنی براساس بسته تدوین شده، دانش‌آموزان به سوی آینده‌ای بهتر هدایت شوند؛موضوعی که در سال‌های گذشته مورد غفلت واقع شد و امسال در آستانه ثبت‌نام مدارس وقتی آموزش و پرورش خواست اوضاع را کمی سامان بدهد، اعتراض والدین و دانش‌آموزان مانع این کار شد.کارشناسان البته تأیید کردند ورود نا مناسب به این موضوع و نداشتن یک پیوست رسانه‌ای و توجیهی برای والدین باعث این مقاومت شد.هر چه بود، کار آنقدر بالا گرفت که پای نمایندگان مجلس، وزیر آموزش و پرورش و حتی شخص رئیس‌جمهور به این ماجرا باز و پرونده این کار تقریبا بسته شد.آموزش و پرورش تقریبا از طرحی که می‌خواست اجرا کند عقب‌نشینی کرد تا بار دیگر انتخاب رشته در مقطع متوسطه تقریبا با نظر دانش‌آموزان و والدین انجام شود؛ انتخابی که در بیشتر موارد محدود به رشته تجربی بوده تا رؤیای دکترشدن فرزندان را برای پدر و مادرهایشان تعبیر کند. نتیجه این اتفاق نیز بر هم خوردن آمایش تحصیلی، خلوت‌شدن سایر رشته‌های مهم و مورد نیاز کشور مخصوصا در حوزه فنی و حرفه‌ای و البته افزایش چشمگیر پشت‌کنکوری‌ها در رشته تجربی است؛ موضوعی که حالا معاون وزیر هم درباره آن اظهار نگرانی کرده است.

    تب تجربی‌ها

معاون متوسطه وزارت آموزش و پرورش در آستانه سال تحصیلی جدید با تأکید بر اینکه آنچه در هدایت تحصیلی مورد توجه است، توانایی و استعداد دانش‌آموز است نه رویاهای والدین، گفت: «ظاهرا انتخاب رشته مربوط به برآورده کردن آرزوی اولیاست تا توانمندی‌ها، علایق و استعدادهای دانش‌آموزان. اما در هدایت تحصیلی به استعداد و علاقه دانش‌آموزان توجه می‌شود. در آزمون‌های مشاوره‌ای که برای تعیین استعداد و گرایش دانش‌آموزان انجام می‌شود، بیشتر با تحلیل شخصیت دانش‌آموز و زمینه‌های علاقه‌مندی او، رشته تحصیلی مشخص می‌شود و این آزمون‌های استاندارد با فرهنگ و جامعه ایرانی همسویی دارد.»

علی زرافشان با بیان اینکه از ۸۸۰هزار داوطلب کنکور امسال، ۵۲۰هزار داوطلب رشته تجربی و ۳۶۰هزار داوطلب ۲رشته انسانی و ریاضی بودند، جزئیات این اتفاق را اینطور توضیح داد:«این درحالی است که کل ظرفیت رشته تجربی، ۲۰۰هزار نفر است. البته زیرمجموعه‌های رشته پزشکی، بیش از ۷هزار نفر ظرفیت ندارد. این تمایل برای رشته تجربی تا چند سال آینده که چندان هم دور نیست، میزان داوطلبان کنکور در این رشته را به‌شدت افزایش خواهد داد و تجربه تلخ پشت کنکوری‌ها برای فارغ‌التحصیلان رشته تجربی و دیپلم‌های تجربی تکرار می‌شود.»

*ظرفیت تکمیل است

حالا اگر هدایت تحصیلی آنطور که باید جدی گرفته نشود، نتیجه ادامه این موج افزایش بیشتر تقاضا برای تحصیل در رشته تجربی خواهد بود. حتی اگر اهمیت هدایت تحصیلی را درنظر نگیریم، باز هم محدودیت ظرفیت آموزشی موجب تبدیل این موضوع به بحران خواهد شد.ظرفیت مدارس و البته تعداد معلم‌ها در رشته تجربی محدود است و شاید به‌زودی با تعداد متقاضیان این رشته فاصله جدی‌تر پیدا کند.به این ترتیب تجربه فاصله زیاد بین پشت کنکوری‌ها و صندلی‌های دانشگاه‌ها در دهه گذشته، این بار در مقطع متوسطه و در مورد رشته تجربی تکرار خواهد شد. با توجه به فشارهایی که محدودیت در پذیرش برخی رشته‌های دانشگاهی از جمله پرستاری به‌وجود آورده، بازار اشتغال در این رشته‌ها تا سال‌ها داغ خواهد بود و استعداد و نظر کارشناسی معلمان، اگر علاقه دانش‌آموزان را هدایت و خواسته‌های والدین را اصلاح نکند، غول کنکور این بار بزرگ‌تر و جلو‌تر از گذشته جلوی دانش‌آموزان خواهد ایستاد؛در پایه دهم و در رشته تجربی!

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو