کد خبر: 7808

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۶/۱۷ - ۲۲:۲۱

آیت الله هاشمی رفسنجانی در مشهد مقدس :

بی‌صفایی است جوانان کشور درس بخوانند ولی بیکار باشند

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: بی‌صفایی است که جوانان کشور درس بخوانند ولی بیکار باشند.

هاشمی رفسنجانی

تیتر ۳ : آیت الله هاشمی رفسنجانی عصر امروز در چهاردهمین جلسه هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان‌رضوی، با ابراز رضایت از دوره جدید این دانشگاه که به ریاست میرزاده اداره می‌شود، گفت: انجام کارهای دانش‌بنیان و جدی گرفتن حضور این دانشگاه سراسر کشور و حتی در اقصی نقاط جهان، اعتبار علمی ایران را بالا می برد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری دو سال فترتی که بر دانشگاه آزاد در دولت‌های نهم و دهم گذشته، گفت: متأسفانه اوضاع به گونه‌ای بود که مسئولان اجرایی دانشگاه مصوبات هیأت مؤسس و هیأت امنا را نیز اجرا نمی‌کردند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه دانشگاه‌آزاد زمینه مناسبی برای حرکت‌های علمی، صنعتی، اقتصادی و حتی اجرای طرح‌های دانش‌بنیان پیدا کرده، گفت: یکی از ضرورت‌های این دوره، استفاده از ظرفیت‌های علمی استادان سراسر کشور از طریق هیأت‌های علمی است که امیدوارم مسئولان مربوطه به دور از موانع غیرضروری، این مهم را تسهیل کنند.

وی گسترش رشته‌های مقاطع عالی تحصیلی در دانشگاه آزاد را اقدامی بسیار مهم برای تقویت پایه‌های علمی کشور دانست و با اشاره به برنامه‌های دانشگاه های مهم دنیا برای جذب نخبه‌های علمی حتی از زمان دانش‌آموزی، گفت: این بی‌صفایی است که جوانان کشور درس بخوانند، ولی بیکار باشند، در حالی‌که دانشگاه‌های کشور می‌توانند با ایجاد ارتباط بین دانش و صنعت، زمینه‌هایی را فراهم کنند که دانشجویان حتی زمان تحصیل، اشتغال داشته باشند که البته اشتغال آنان علمی و برای کشور بسیار مؤثر خواهد بود.

رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد، با ابراز خرسندی از شهرت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در جهان، به تقاضاهایی متعدد از کشورهای مختلف برای ایجاد واحدی از دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: اخیراً تقاضایی به من رسید که دولت و مردم افغانستان در چند رشته مهم، نیاز ضروری به تربیت دانشجو دارند و از دانشگاه آزاد اسلامی می‌خواستند در این راه به آنها کمک کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در توضیح ظرفیت‌های این دانشگاه برای گسترش در اقصی نقاط دنیا، به تقاضای کشورمان اشاره کرد و با تأکید بر ویژگی‌های فرهنگی، سیاسی و تاریخی این کشور، گفت: اکنون اکثر کشورهای دنیا از دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگترین دانشگاه حضوری دنیا که عدالت جغرافیایی را در سراسر کشور رعایت کرده، تفاهم‌نامه همکاری، دفتر و شعبه می خواهند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در ادامه به مفاد برجام و تعهدات متقابل ایران و ۱+۵ اشاره کرد و با تحسین هوشمندی تیم مذاکره‌کننده ایران، ورود ایران به جمع چند کشور محدود صنعت «ایتر» را فرصتی تاریخی برای آینده‌ای درخشان دانست و گفت: نیروگاهی روی زمین ساخته می‌شود که سیستم آن مانند خورشید است که انرژی کاملاً سالم و بی پایانی دارد.

وی با تشریح ویژگی‌های تولید انرژی در صنعت ایتر، به بیان موفقیت‌های دانشگاه آزاد به عنوان نماینده ایران پرداخت و گفت: یکی از خدمات مورد تقاضای ۷ کشور عضو این صنعت از ایران، تربیت دانشجو است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان و مجموعه ساها با ۷۵۰۰ آزمایشگاه و ۳۵۰۰ کارگاه را دو گام اساسی دانشگاه آزاد اسلامی در مسیر توسعه و پیشرفت علم و دانش دانست و گفت: برای پیوند علم و دانش با صنعت و کشاورزی، اصلاح بذر و نهال زعفران و عنّاب، زمینه‌های مناسبی در استان خراسان‌رضوی وجود دارد که واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی این استان می توانند وارد شوند.

وی با ابراز تأسف از اوضاع نابسامان برخی صنایع شرق کشور، گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاه آزاد اسلامی با ظرفیت‌های علمی می‌توانند به کمک صنایع کشور، به خصوص در سه استان خراسان بیایند.

علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی هم در سخنانی، حضور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در استان را خیرمقدم گفت و با آرزوی برخورداری خراسان از برکات این سفر، به بیان برخی از ویژگی‌های صنعتی و کشاورزی این خطه از کشور پرداخت و گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان این استان با اختراعات و ابتکارات مناسب، در بسیاری از زمینه های مورد نیاز وارد شده اند.

وی با بیان این جمله که «در استان خراسان رضوی ۶ هزار و ۴۰۰ واحد صنعتی داریم»، گفت: اکثر این واحدها متوسط و بیش از ۹۵ درصد آنها مربوط به بخش خصوصی هستند که اگر چه به خاطر عدم ثبات سیاست ها، متلاطم بودند، اما با سیاست ها و برنامه های دولت یازدهم به ثبات رسیدند.

وی با تأکید بر حضور دانشگاه آزاد اسلامی در تعاملات بین المللی، به سفر اخیرشان به افغانستان اشاره کرد و گفت: یکی از تقاضاهای مسئولین دولت افغانستان، پذیرش دانشجویان آنها برای رشته های خاص علمی و صنعتی در دانشگاه آزاد اسلامی بود.

ابتدای این جلسه، «میرزاده» رئیس دانشگاه‌آزاد اسلامی، «محسن هاشمی» معاون عمرانی، «طه هاشمی» معاون فرهنگی، «حسین‌زاده لطفی» معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی و روسای چند واحد دانشگاهی در استان خراسان‌رضوی ضمن ارائه گزارشی از حوزه‌های مسئولیت خود، به بیان دیدگاه ها درخصوص گسترش کمی و کیفی دانشگاه آزاد اسلامی پرداختند.

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو