کد خبر: 1253

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۱۲/۱۲ - ۱۶:۰۴

بیماران خاص مازندران را دریابید

  به گزارش شرق پرس، بنا براعلام کمیته بیماران خاص دانشگاه علوم پزشکی مازندران، بیش از 4هزار و700بیمار خاص دراستان زندگی می کنند ...

استان مازندران با وسعت ۲۴هزارکیلومترمربع و بیش از ۳میلیون و۱۴۰هزارنفرجمعیت دارای بیشترین آمار بیماران خاص به ویژه تالاسمی درکشور است.

 

  به گزارش شرق پرس، بنا براعلام کمیته بیماران خاص دانشگاه علوم پزشکی مازندران، بیش از ۴هزار و۷۰۰بیمار خاص دراستان زندگی می کنند که حدود ۲هزار و ۶۰۰نفر آنان مبتلا به تالاسمی هستند.

 ملکیان از متخصصان خون و ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی مازندران, مهمترین دلایل شیوع بیماری های خاص دراین استان را قرار گرفتن درموقعیت خاص جغرافیایی در کره زمین به دلیل نوع و زاویه تابش آفتاب و شرایط اقلیمی و نیز ازدواج های فامیلی دانست.

 اما این روزها خبرهای مختلفی از اوضاع زندگی این بیماران دراستان به گوش می رسد که چندان امیدوار کننده نیست.

 مدیر عامل انجمن بیماری‌ها خاص استان مازندران، تأمین هزینه های درمانی را مهمترین دغدغه بیماران خاص مازندران دانست.

 محمدرضا غلامی با اعلام اینکه بیماران خاص هم اکنون غیر از دغدغه بیماری به فکر تامین هزینه‌های درمانی نیز هستند، از کاهش حمایت‌های دولت از بیماران خاص انتقاد کرد و گفت: میزان تخفیفی که مراکز درمانی برای بیماران خاص در نظر می‌گیرند بدون اطلاع قبلی بطور چشمگیری کاهش پیدا کرد.

 وی افزود: مرکز درمانی که پیش ازاین، بیمار خاص را با ۹۰ درصد تخفیف پذیرش می‌کرد هم اکنون تخفیف کمتر از ۳۰ درصدی را برای بیمار اعمال می‌کند.

 غلامی همچنین کمبود تخت برای بیماران دیالیز را از دیگر مشکلات بیماران کلیوی استان اعلام کرد و گفت: پذیرش بیماران خاص مازندران مانند سایر بیماران است و تعرفه درمانی برای بیماران خاص هم مانند سایر افراد محاسبه می‌شود.

  وی دیگر مشکلات درمانی بیماران خاص در حوزه بیمه‌ها را یکسان دیدن بیمار خاص با سایر افراد جامعه دانست وتصریح کرد: بسیاری از اقدامات درمانی برای بیماران خاص در سایر استان‌های کشور رایگان است که در مازندران کمتر اتفاق می‌افتد.

 این مسئول بیماری خاص در استان مازندران به مشکلاتی که بیماران خاص با بانک‌ها دارند اشاره کرد و گفت: بسیاری از بیماران خاص برای پیگیری درمانی خویش نیاز به وام  و مساعدت مالی دارند که بانک‌ها هم همراهی مناسبی ندارند.

 مدیرعامل انجمن بیماران کلیوی مازندران هم گفت: با وجود ۱۵ بخش دیالیز در استان، متاسفانه بیماران برای درمان در نوبت‌های طولانی هستند که باید در این خصوص تمهیداتی اندیشیده شود.

 حسینی با هشدار درباره اینکه آمار بیماران خاص در مازندران رو به رشد است افزود: هزار و ۱۲۵ بیمار دیالیزی و ۷۸۲ بیمار پیوندی در استان داریم. دستگاههای همودیالیز بیمارستانهای استان هم ۲۰ تا ۲۵ درصد کارایی دارند که بر مشکلات این بیماران افزوده است.

 وی تصریح کرد: مقرر شده بود موضوع اختصاص یارانه داروها در استان‌ها از آبان امسال اجرا شود اما تاکنون خبری  نشده است.

 حسینی، مازندران را ضعیف ترین استان در بخش پیوند کلیه دانست و ادامه داد: نبود آزمایشگاه تخصصی برای بیماران کلیوی به ویژه بیمارانی که قصد پیوند کلیه دارند از مشکلات این بخش است.

 این درحالی است که بیمه‌های تکمیلی هم، بیماران تالاسمی را زیرپوشش نمی‌گیرند.

 دبیر کل موسسه جوانان تالاسمی کشور هفته گذشته در قائم شهر گفت: هیچ بیمه‌‌ تکمیلی بیماران تالاسمی را زیرپوشش خود قرار نمی‌دهند.

 میثم رمضانی در جلسه ستاد بیماران خاص استان مازندران با اشاره به اینکه ۲ هزار و  ۶۰۰ بیمار تالاسمی در مازندران زندگی می کنند افزود: با هشدارها و برنامه ریزی های دانشگاه علوم پزشکی مازندران، شاهد افزایش بیماری تالاسمی در مازندران نیستیم.

 دبیر کل موسسه جوانان تالاسمی کشور خواستار تشکیل جلسه با مسئولان بانک‌های استان مازندران برای رفع مشکل وام به بیماران خاص استان مازندران شد و گفت: دریافت وام کم بهره برای بیماران خاص بسیار کارگشا است.

 رمضانی کمبود و گرانی دارو را از مشکلات بیماران تالاسمی در مازندران اعلام کرد و بیان داشت: هم اکنون موضوع دریافت پول از بیماران تالاسمی با تصویب مسئولان وزارت بهداشت مطرح است  که مسئولان بیمارستان بوعلی به شایعه اتکا کردند و از بیماران تالاسمی پول دریافت می‌کنند.

 وی با گلایه از واگذار نشدن سهام عدالت به بیماران تالاسمی تصریح کرد: هیچ بیمه ای هم حاضر نمی‌شود بیماران تالاسمی را زیر پوشش بیمه تکمیلی قرار دهد، ازسویی دیگر، داروی حیاتی دسفرال که سالها توسط بیماران تالاسمی به صورت زیر جلدی تزریق می‌شود امروزه با کاهش شدید مواجه شده و آمپول داخلی دسفوناک جایگزین آن شده است که به علت واکنش‌ها و ایجاد حساسیت بالا در بیماران، نارضایتی زیادی در افراد تالاسمی به وجود آورده است.

 منادیان از بیماران تالاسمی مازندران هم با بیان اینکه مشکل بیماران تالاسمی فقط  به کمبود دارو ختم نمی‌شود، کیفیت نامناسب بخش‌های درمانی، کمبود پمپ‌های تزریق دسفرال با کیفیت مناسب، پوشش نامناسب بیمه‌ای برای درمان عوارض ناشی از پیشرفت بیماری تالاسمی مانند دیابت و نارسایی‌های قلبی و کبدی را از مهمترین مشکلات بیماران تالاسمی برشمرد.

 رشاد مدیر انجمن بیمارن هموفیلی مازندران هم کمبود دارو، اختصاص نیافتن یارانه دارو و بی توجهی مسئولان به دغدغه های این بیماران را از مشکلات مبتلایان به هموفیلی دراستان بیان کرد وگفت: با وجود تبلیغات وسیع مسئولان کشوری واستانی برای رفع مشکلات بیماران خاص مازندران، تاکنون هیچ یک ازوعده ها عملی نشد تا همچنان شاهد رنج و سرگردانی آنان باشیم.

 در پیگیری این مسائل، معاون سیاسی امنیتی استاندار و رئیس کمیته بیماران خاص مازندران هم  تهیه دارو و اشتغال را مهمترین مشکلات بیماران خاص در استان بیان کرد.

 علیرضا یونسی با اشاره به ضروت تقویت اقدامات حمایتی مالی برای این بیماران، بر هماهنگی های بیشتر با خیران استان و بهره گیری مطلوب تر از این ظرفیت برای حمایت گسترده و همه جانبه از بیماران خاص تاکید کرد.

 یونسی از برگزاری جلسه ای با موسسات مالی، صندوق های قرض الحسنه و بانک های دولتی و غیر دولتی استان برای حمایت بیشتر این نهادها و اعطای تسهیلات مناسب به بیماران خاص در آینده نزدیک خبر داد و بیان داشت: همگان باید حد اکثر تلاش و همراهی را با نهادهای مرتبط با بیماری های خاص صورت دهند.

 وی هم چنین خواستار اجرای برنامه های آموزشی پیشگیرانه در مدارس و دانشگاهها در خصوص بیماریهای خاص شد و خاطر نشان کرد: رسانه ها در راستای آگاه سازی و اطلاع رسانی در این مورد اهتمام ویژه داشته باشند.

 با توجه به این گفته ها و وضعیت بیماران خاص درمازندران می توان گفت: بیماران نمی دانند از درد بیماری شکوه کنند یا از درد بی توجهی و شعارهای بی سرانجام مسئولان؟!

 واحدمرکزی خبر

 

/انتهای خبر

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو