کد خبر: 5451

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۴/۲۱ - ۱۲:۱۹

بیانیه کنگره ملی کردستان علیه ایران

    کنگره ملی کردستان عراق طی بیانیه‌ای ضمن انتقاد از ایران و مواضع آن در خصوص استقلال کردستان، تصمیم‌گیری در این زمینه را منوط ...

 

 

کنگره ملی کردستان عراق طی بیانیه‌ای ضمن انتقاد از ایران و مواضع آن در خصوص استقلال کردستان، تصمیم‌گیری در این زمینه را منوط به خواست مردم کرد دانست.
 
 
شرق پرس:  کنگره ملی کردستان عراق تلاش ایران در راستای جلوگیری از استقلال سرزمین کردستان را محکوم کرد.
 
فارس به نقل از پایگاه خبری کرد زبان روداواین نوشت: کنگره در بیانیه‌ای مدعی شده است که ایران سعی دارد با ایجاد تفرقه در میان شهروندان کرد مانع از پیشروی تقاضای استقلال توسط حکومت خودمختار کردستان عراق شود.
 
در این بیانیه، کنگره کردستان عراق تصریح نموده است که هیچ کشور یا ملتی حق دخالت در منازعات کردستان و تصمیم‌گیری‌ به جای مردم کرد را ندارند.  
 
بحران اخیر عراق باعث شد « مسعود بارزانی»، رئیس حکومت خودمختار کردستان پیشنهاد درخواست برگزاری رفراندم استقلال کردستان را به مجلس اربیل ارائه دهد.
 
تهران نیز ضمن مخالفت با  استقلال کردستان نسبت به برگزرای هرگونه رفراندم هشدار داده است.
 
لازم به ذکر است که در هفته گذشته «حسین امیرعبداللهیان» معاون عربی آفریقایی وزارت امور خارجه ایران،  تلاش‌های صورت گرفته مبنی بر استقلال کردستان را از توطئه‌های رژیم صهیونیستی خواند که جمهوری اسلامی ایران به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهد محقق گردد. امیرعبداللهیان در سخنان خود به این نکته اشاره کرده است که در یک ماه اخیر تنها مقامی که از استقلال کردستان حمایت کرده «نتانیاهو» نخست وزیر رژیم اسرائیل بوده است.
 
در ماه گذشته نتانیاهو به همراه برخی دیگر از مقامات رژیم اسرائیل از استقلال کردستان و تشکیل دولت مستقل کرد در شمال عراق حمایت کرد.
 
امیرعبداللهیان در سخنان خود تصریح کرده بود که ایران به هیچ عنوان نباید اجازه دهد که آرزوهای تل آویو در منطقه  اشاعه پیدا کند.
 

«مرضیه افخم»، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز مدعی شده بود که بدون شک مردم هوشیار عراق هرگز اجازه نخواهند داد عناصر صهیونیستی مطامع خود را در سرزمین ایشان به پیش برند.

 

/انتهای خبر

 

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو