کد خبر: 1288

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۱۲/۱۴ - ۷:۱۵

به مناسبت روز حیات وحش: رهاسازی پرندگان وحشی در میانکاله

  به گزارش شرق پرس،  به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران، به مناسبت سوم مارس روز جهانی حیات ...

 

به مناسبت روز جهانی حیات وحش، پنج قطعه پرنده وحشی پس از نگهداری، تیمار و بهبود وضعیت جسمانی به تالاب بین‌المللی پناهگاه حیات وحش میانکاله منتقل و رهاسازی شد.

 

به گزارش شرق پرس،  به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران، به مناسبت سوم مارس روز جهانی حیات وحش پنج قطعه پرنده وحشی که توسط شکارچیان غیرمجاز زنده‌گیری شده و دچار آسیب و صدمه قرار گرفته بودند، پس از نگهداری، تیمار و بهبود وضعیت جسمانی به تالاب بین‌المللی پناهگاه حیات وحش میانکاله منتقل و رهاسازی شدند.

این پرندگان شامل دو قطعه اردک سیاه کاکل، یک قطعه قوی گنگ، یک قطعه قوی فریادکش و یک قطعه غاز پیشانی سفید بزرگ بودند.

مهاجرت برگشت پرندگان مهاجر از تالاب‌های استان آغاز شده و گونه‌های مختلف پرندگان به تدریج در حال ترک تالاب‌های مازندران هستند که این جابه‌جایی و مهاجرت برگشت تا اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت به طول می‌انجامد و دسته‌هایی از پرندگان نابالغ، آسیب‌دیده و ضعیف‌تر و گروه‌های غیرجوجه‌آور و نابالغ به صورت طبیعی دیرتر از سایر زیستگاه‌های را ترک می‌کنند و پرندگان آسیب‌دیده از این فرصت برای بازیابی توان جسمی از دست رفته و کسب انرژی و نیرومندی برای فائق آمدن بر سختی‌های مهاجرت استفاده می‌کنند.

مازندران دارای دو تالاب بین‌المللی و صدها قطعه آب‌بندان به عنوان زیستگاه زمستان‌گذران پرندگان مهاجر است که هر ساله پذیرای بیش از ۱۰۰ گونه از انواع پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی با جمعیتی حدود یک میلیون قطعه برای نیمه دوم سال است. قوها، غازها، اردک‌ها، چنگر معمولی، حواصیل و اگرت‌ها، باکلان‌ها، کشیم و بیش از ۲۰ گونه از کنار آبزی‌ها از رایج‌ترین پرندگان دارای مهاجرت منظم سالانه به تالاب‌های استان هستند.

 

/انتهای خبر

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو