کد خبر: 1993

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۱/۱۳ - ۱۹:۲۵

برگزاری همایش تاثیرگذاران و مسئولان در خلیل شهر

  با هدف مشارکت در تقویت اقتصاد، فرهنگ و بهسازی محیط شهریِ شهر خلیل‌شهر، دومین همایش مسئولان و تأثیرگذاران خلیل‌شهری‌ِ مقیم شهرستان‌های کشور ...

 

با هدف مشارکت در تقویت اقتصاد، فرهنگ و بهسازی محیط شهریِ شهر خلیل‌شهر، دومین همایش مسئولان و تأثیرگذاران خلیل‌شهری‌ِ مقیم شهرستان‌های کشور برگزار شد.

 

به گزارش  شرق پرس,  با حضور ۱۸۰ مدیر و افراد صاحب‌نفوذ خلیل‌شهریِ سراسر کشور، همایشی با هدف هم‌اندیشی و مشارکت برای تقویت زیرساخت‌های فرهنگی، اقتصادی و عمرانیِ خلیل‌شهر، در یکی از تالارهای این شهر، برگزار شد.

سخنگوی شورای خلیل‌شهر و رئیس شورای اسلامی شهرستان بهشهر، در این مراسم با اشاره به گذشت هفت‌ماه از آغاز فعالیت‌های شوراهای اسلامی، گفت: در این مدت با کمک شورایاران و شورای محلات، به شناسایی نیازهای محلات پرداختیم که مبنای کار ما در این دوره خواهد بود.

محمدحسن رضایی، اتحاد و همدلی بین اعضای شورا، و تلفیق جوانی و تجربه در کنار هم را از امتیازات شورای اسلامی خلیل‌شهر اعلام و خاطرنشان کرد: اعضای شورا، تعامل خوبی با شهردار خلیل‌شهر دارند و از طرفی عملکرد شهرداری را با دقت بررسی و ارزیابی می‌کنند.

وی با اشاره به نامگذاری سال جدید از سوی مقام معظم رهبری به نام “اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی”، بیان داشت: در همین راستا تصمیم گرفتیم در اولین فرصت همایشی به‌منظور تقویت اقتصاد و فرهنگ با دعوت از مدیران و تأثیرگذاران خلیل‌شهریِ مقیم کشور، برگزار کنیم.

سخنگوی شورای خلیل‌شهر گفت: پرهیز از نگاه قومی و قبیله‌ای، توجه به مسائل کلان، تعامل سازنده و مناسب با شهروندان و افراد تاثیرگذار، می‌تواند راهگشای مشکلات باشد.

رضایی به نقش سرمایه‌های اجتماعی به‌عنوان عناصر مهم در پیشرفت کارها اشاره و تصریح کرد: مدیران موفق، کسانی هستند که درک درستی از اهمیت و کاربرد سرمایه اجتماعی داشته باشند.

وی با بیان این‌که نگاه ما به مدیران و تأثیرگذاران خلیل‌شهری نگاه سرمایه‌ای است و نگاه ابزاری نیست از آنها خواست تا ارتباط خود را با مجموعه شهرداری و شورای اسلامی این شهر، بیشتر کنند و انتقادات خود را به همراه بیان راهکار، ارائه دهند.

رئیس شورای شهرستان بهشهر با بیان اینکه با اعتدال و همدلی می‌توانیم پیشرفت کنیم؛ مهم‌ترین آفتِ زندگی شهرنشینی را بی‌تفاوتی دانست و گفت: وجود افراد بی‌تفاوت در یک شهر، خطرناک‌ترین آسیب است.

 * مرکز هم‌اندیشی خلیل‌شهر به‌زودی راه‌اندازی می‌شود

دومین سخنران همایشِ مدیران و تأثیرگذاران خلیل‌شهری، شهردار این شهر بود که از راه‌اندازی مرکز هم‌اندیشی خلیل‌شهر در آینده‌ای بسیار نزدیک خبر داد.

عبدالجواد رحمانی‌خلیلی، با اشاره به گذشت حدود ۶ سال از تبدیل خلیل‌محله به خلیل‌شهر، خاطرنشان کرد: اگر تلاش نکنیم و شهر ما با همین روال فعلی حرکت کند، در حدّ یک روستای بزرگِ توسعه‌نیافته می‌مانیم.

وی تاکید کرد؛ باید نگاه را عوض کرد و طرحی نو در انداخت تا خلیل‌شهر با وجود مدیران و مسئولان خوب و تاثیرگذاری که در سراسر کشور و در سمت‌های میانی و بالادستی دارد، به جایگاه واقعی خود در اقتصاد و فرهنگ دست پیدا کند.

شهردار خلیل‌شهر، از راه‌اندازی مرکز هم‌اندیشی خلیل‌شهر به‌عنوان یک راهکار برای پیشرفت شهر خود نام برد و تصریح کرد: این مرکز با سه کارگروه درآمد و تجهیز منابع، امور زیربنایی و شهرسازی، و فرهنگی- اجتماعی- گردشگری، در آینده‌ای نزدیک کار خود را آغاز می‌کند.

* مسئولان از اختلاف پرهیز کنند

سخنران محوری همایش مذکور، حجت‌الاسلام علی‌اصغر رحمانی‌خلیلی بود که سخنان خود را در دو بخش مسئولیت امت و مسئولیت روشنفکری، بیان کرد.

وی، بحث نخست خود را با دو هدف و استراتژی مهم پیامبر اسلام آغاز کرد و گفت: یک استراتژی و راهبرد پیامبر خاتم، دریافت آیات قرآن و رساندن آن به جامعه است، هدف دیگر پیامبر، تشکیل جامعه جهانی است.

حجت‌الاسلام رحمانی‌خلیلی، تصریح کرد: الآن بحث جامعه جهانی، گلوبال و همه‌گیر است در حالی‌که یک‌ هزار و پانصد سال قبل، پیامبر ما، این موضوع را در آن روز دنیای عرب و ایران و روم اعلام کرد.

وی درباره کاربرد واژه “امت”، گفت: امت یعنی جامعه در حال شدن، یعنی جامعه در حال حرکت که هدف و راهبرد آن معین است.

نماینده سابق مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی، خطاب به مسئولان حاضر در همایش گفت: نباید در بین شما اختلاف باشد، اختلاف اگر به تضاد تبدیل شود یک مجموعه را از بین می‌برد.

استاد دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به تاریخچه ۲۸۵ ساله خلیل‌شهر در فرهنگ، خاطرنشان کرد: شخصیت‌های برجسته‌ای داشتیم که در معقولات و منقولات سرآمد بودند، هم از نظر فلسفه نظیر نداشتند و هم از نظر فقه و اصول.

وی گفت: آنها فضایی را به وجود آوردند تا ما تربیت شدیم، ما فضایی به وجود آوریم که دیگران تربیت شوند.

رحمانی‌خلیلی با اشاره به نقش تغییر و تحول در زندگی فردی و اجتماعی، خاطرنشان کرد: در زندگی اگر اندیشه و بازاندیشی نباشد، خروجی‌اش ضعیف و زمخت است، و اگر در زندگی تغییر و دگرگونی به‌عنوان یک اصل پایدار قلمداد نشود، آن زندگی جالب نیست.

این استاد دانشگاه آینده را از آن کسانی دانست که فکرشان، اندیشه‌شان، نگاهشان، آمال و آرزوهاشان، و هراس‌ها و بیم‌هایشان، با برنامه است و آن‌ها را به سر منزل مقصود می‌رساند.

رحمانی‌خلیلی با بیان این‌که ما آن هنگام موفقیم که محیط خودمان را بشناسیم، گفت: امت، هم خودشناس است و هم آگاه و خداشناس، باید نسبت به مشکلات شهری که در آن نشو و نما کردید آگاه باشید، انرژی پراکنده را متراکم کنید و شهر خود را همانند یکی از اعضای خانواده خود بدانید.

شناخت ظرفیت‌ها و بررسی محیط، همچنین شناخت سطح منابع انسانی، دو موضوعی بود که استاد رحمانی‌خلیلی در پایان سخنان خود از مسئولان خلیل‌شهری تقاضا داشت.

احسان رحمانی‌خلیلی و مریم نصیری‌خلیلی، به‌ترتیب درباره چشم‌انداز توسعه پایدار شهری با ارائه راهکارهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، و مباحث کارآفرینی و توسعه شهری، تجربیات و دانسته‌های علمی خود را بیان کردند.

دومین همایش مدیران و تأثیرگذاران خلیل‌شهری با ارائه راهکارهای متفاوت و بیان نظرات، انتقادات و پیشنهادات تنی چند از مدعوین، به کار خود پایان داد./فارس

 

/انتهای خبر

 

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو