کد خبر: 74017

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۸/۱۳ - ۱۵:۳۸

عباس رحمانی

بروکراسی های اداری برای علم یعنی دادن فرصت به رقبای خارجی جهت پیشرفت/ حمایت مسئولان سیاسی مستلزم حمایت جامعه علمی است

تیتر 3: امروزه یکی از مهمترین ارکان توسعه در هر کشوری علم و فن اوری است. در واقع مهمترین رکن توسعه در هرکشوری که منجر ...

تیتر ۳: امروزه یکی از مهمترین ارکان توسعه در هر کشوری علم و فن اوری است. در واقع مهمترین رکن توسعه در هرکشوری که منجر به پیشرفت صنعتی آن می شود. در این ماراتن رقابت ، در جهت توسعه سریعتر و بیشتر فاکتورهایی چون خلاقیت، نواوری، ابتکار و اختراع و برند سازی باعث پیشی گرفتن جوامع از یکدیگر می شود.
لذا توجه به علم و فن اوری و در راستای آن توجه به نخبگان علمی ، مخترعین و خلاقان ضرورتی مهم است. در چندی پیش در جشنواره پیشرفت دریایی بنیاد ملی نخبگان از اختراع یک جوان مازندرانی به عنوان اختراع برتر رونمایی شد. به این بهانه پای گفتگو و درد و دل های این نخبه جوان و پویای ایرانی نشستیم. اما در میانه راه گفتگو دریافتیم که او صرفا یک مخترع نیست ، بلکه یک کارآفرین با هوشی سرشار در جهت نیاز سنجی و بازاریابی است. لطفا خواننده گفتگوی ما با این جوان نخبه باشید.
– خیلی خوش آمدید جناب آقای مهندس رحمانی. ابتدا خودتان را معرفی کنید.
عباس رحمانی هستم. متولد ۱۳۶۰ در شهرستان نور. کارشناس ارشد برق گرایش نانو. تاکنون بیش از ۴ ثبت اختراع داشتم و بیش از سی محصول توسط من و همکارانم ساخته شد. که در برخی از محصولات به تولید رسیدیم و برخی از این تولیدات به صورت سفارشی و تجاری بوده و برخی دیگر تحقیقاتی بودند که جنبه تجاری نداشتند.
– یعنی مشتری هم دارید؟
بله.. ممکن است مشتریان ما افراد عادی باشند اما اکثریت مشتریان ما نظامی هستند . باتوجه به تجربه و دانش ما نوع محصولات ما گرچه بسیار دارای تنوع است اما متاسفانه محدودیت مشتری داریم.
– یعنی چه چیزی تولید می کنید که جامعه هدف را محدود می کند؟
نه اشتباه نگیرید. جامعه هدف گسترده است اما امکان اجرایی کردن آن کمتر وجود دارد . ان هم برمی گردد به نوع اقلیم ما و سبکی که تا کنون از آن برای استفاده از سواحل و دریا داشته ایم.
بگذارید از ابتدا برایتان بگویم. بعد از اینکه یکی از شاگردانم در دریا فوت کرد واقعا دنبال این رفتم که چر افراد در دریا غرق می شوند؟ . علت غذق شدن هم برمی گردد به خاطر هم استرینگ. یعنی گرفتگی عضله پشت پا ، در صورتی که دست توان شنا را دارد اما پاها همراهی نمی کنند.
ما فکر کردیم چه محصولی میتوانیم در اختیار مردم قرار دهیم که این روند را کاهش و یا از بین ببرد. کم کم نزدیک شدیم به این دانش . pfd یعنی تجهیزات شناوری و نجات غریق(تجهیزات باد شونده). این صنعت تا کنون بیش از ۱۰۰ محصول در دنیا دارد و بسیار مشتری پسند است.یعنی می توان محصولات را طبق خواسته مشتری طراحی کرد.
– از چه سالی اختراع را شروع کردید؟
۸۵ اولین ثبت اختراع را داشتیم و بعد از آن تلاش زیادی کردیم تا بتوانیم خودمان را در بین مسئولین و سرمایه گذاران معرفی کنیم. که پس از ان در سال ۹۲ شرکت ثبت کردیم و خودمان را از شخص حقیقی به یک شخصیت حقوقی تبدیل کردیم و از آن سال تا کنون تحت قالب شرکت آرش شاتین در حال فعالیت هستیم.
– آرش شاتینصرفا یک شرکت دانش بنیان و تحقیقاتی است؟
نه. ابدا.. ما خودمان را تبدیل به یک برند کردیم نه صرفا در حیطه اختراع . بلکه در تولید و بازاریابی . ما به دنبال ان رفتیم که الان نیز بازار چیست ، محصولات روز دنیا چه هستند علاوه برانکه به اختراع خودمان هم فکر می کردیم. خیلی از آن محصولات را ساختیم .
در سال ۹۴ و ۹۵ بسیار مستقل شدیم و دیگر می توانستیم ایده بدهیم، طراحی کنیم و بساریم. فرقی هم نمی کرد مشتری ما چه کسانی هستند. استانداری مازندران باشد یا فرد عادی یا حوزه های نظامی.
مثلا محصولی ساختیم که در لحظه می توانست حمله کند سمت غریق و در آن واحد بدون اینکه ناجی در خطر قرر گیرد و یا صرفا بتواند یک نفر را نجات هد ، افراد در حال غرق شدن را نجات دهد. باید بگویم واقعیت اینست که به تعداد کافی ناجی غریق نداریم و اگر هم ناجی باشد تنها میتواند یک نفر رانجات دهد اما این محصول این مشکل را حل می کرد.
– درخصوص اختراع آخرتان گویا نظامی بوده است؟
بله. قطعات نجات صندلی پرنده جنگنده هست.. باید جهت اطلاع بگویم در صندلی پران چند قطعه اختصاصی نجات وجود دارد مثل چاقو، آب، غذا و … اما سه وسیله اساسی هست که باعث نجات خلبان میشود … که امنیت جان خلبان به عهده آن است.. ما چند نمونه خارجی را مورد بررسی قرار دادیم و عملکرد هر کدام را با جنگنده خودمان مورد بررس قرار دادیم و در نهایت مدل mk15 را مهندسی معکوس کردیم البته از بقیه هم مواردی را مورد استفاده قرار دادیم .
شاید بد نباشد بدانید جاانداختن این پروژه به این آسانی نبود مثلا پروژه در سال ۹۴ آماده بود اما الان یعنی در سال ۹۷ مورد قبول واقع شد و البته هنوز در پروسه اداری قرار داریم.
– در این مورد بیشتر توضیح دهید.
ببینید واقعا سخت است که به مسئولان بقبولانی که این طرح ، ایده و اختراع پاسخگوی نیاز هست و یا حتی پس از تاییدپذیری بتوانی بفروش. چون اغلب بودجه وجود ندارد. مثلا آن وسیله نجات غریق که برای استانداری ساخته شد در لحظه تحویل دچار مشکل شد و بخشی از تامین هزینه آن توسط وزارت کشور تامین نشد و شب تحویل ، قرار داد ۵۰۰ ملیونی به ۲۰۰ میلیون ریال تقلیل یافت.
اما من منطقی فکر میکنم و نمی توانم از توجه معاونت اجتماعی استانداری مازندران بگذرم و شخص دکتر طوسی به جد در کنار ما بود. اما صرفا یک شخص یا سازمان نمی تواند و باید همه مثل شهرداران و فرمانداران پای کار بیایند.
– بله دیده شدن واقعا مهم است.
در کنار رونمایی از این محصول اخیر یک جلیقه نجات بود که دیده نشد درصورتی که بسیار کاربردی بود و میتوانست درصد زیادی از غریق را کاهش دهد. جلیقه ناجی که او را در شرایط امن قرار می دهد و برای نجات غریق، خود در شرایط نا ایمن قرار نمی گیرد. سریعترین مقدار شنا در آب را ایجاد می کرد و مطمئنم می تواند ما را از کابوس غریق در دریا نجات دهد.
– برنامه شرکت شما صرفا دانش محور نیست. این برداشت من صحیح است؟
بله . دقیقا. در حال حاضر من یک طرح ویژه اقتصاد مقاومتی شهر نور دارم به نام مرکز تکنولوژیک گرذشگری دریایی آرش شاتین. که اگر اجرایی شود می تواند می تواند یک پایلوت خوب گردشگری در مازندران ایجاد گردد. و دیگر ساحل و دریا به شنا کردن ساده ختم نمی شود و ما دستگاه هایی می سازیم آن هم در بستر پاک که پرتابل هم هست و دیگر بتنی و آزار دهنده نیست و در عوض افراد زیادی در زمان گشت و گذار در ساحل می توانند لذت ان راببرند و رضایت خاطرشان فراهم گردد..
– این طرح در چه مرحله ای قرار دارد؟
همانطور که گفتم آینده نگری این طرح و میزان سود آوری و گردشگرپذیر بودن آن سنجیده شده، تجهیزات آن توسط خود ما طراحی شده و برای اجرایی کردن این طرح ما مشکل ریالی نداریم اما مشکل ما درخصوص فضاست.. مثل پارکینگ.. محل اقامتی… ببینید ما حتی طرح حرفه ای برای بانوان داریم که با ساختار بانوان هماهنگ است . ما دانش و ایده و امکانات آن را داریم اما واقعا نیاز به حمایت نهادهای مرجع داریم و فضایی که بتوانیم آن را اجرا کنیم..
– تضمینی برای موفقیت طرح دارید؟
مطمئن باشید بازخورد خوبی خواهد داشت. گردشگر بین هیچی و همه چی قطعا همه چی را انتخاب می کند. ما حتی فکر محیط زیست را هم کرده ای. در حوزه سالم سازی و حفاظت از سواحل واقعا طرح سازنده ای نداریم و همه ی آنها رفع تکلیف است ما طرح های اجرایی داریم که تکنولوزی آن را هم خودمان داریم. در چین چنین مجموعه های مشابه ای وجود دارد که بیش از ۲۵ میلیون گردشگر سالانه از آن استفاده می کنند.
وقتی می گویم حتی عواقب و ریزترین نکات را هم سنجیده ایم بی اساس حرف نمیزنم. اگر بخوهیم از دریا استفاده کنیم باید اسکله ها و موج شکن ها را بیشنر کنیم آن هم به نوعی که سلامت محور و کم آسیب باشد. ما حتی اسکله بادشونده هم می توانیم بسازیم و تکنولوزی و دانش آن را آرش شاتین دارد.
– عجیب است که یک مخترع تا این حد تجاری فکر می کند.
برای رسیدن به درآمد اگر افراد با دانش ورود پیدا نکنند و پیشینه را نبیند و به فکر آینده نباشند قطعا نمی توانند به موفقیت برسند. تجارت با علم متفاوت است که در بازار به دست می آید نه صرفا در کتاب ها. لزوما. باید افراد در بازار حضور یابند . تحقیق کنند و قبل ورود به هر کاری بابد بازار و آینده خود را ببینند.
خود من وقتی ارشدم را در نانو گرفتم دیدم اصلا بستر این کار در ایران وجود ندارد و در عوض برخی قسمت ها اصلا کسی به آن ورد پیدا نکرده و می توان از آن به خروجی رسید . همیشه لازم نیست روی علم روز کار کرد.
در دانشگا ها در فنی ضعیف هستیم و بیشتر شبیه سازن و ایده دادن ، خلاقیت، نیازسنجی و زمان سنجی با آن کاملا متفاوت است.
– در صحبت های شما پارادوکسی هست. که ذهنم را رگیر کرده. می گویید مسئولان حمایت خوبی کردند اما از طرفی با ایجاد مرکز گردشگری در نور هنوز در چالشید.
منطقی باشیم طرح من خیلی هم مورد علاقه شان شد اما وقتی کف دست موندارد چه می توان کرد. مشکل کشور ما مالی است و دید سرمایه گذاران دید خوبی نیست . شاید هیچ مقصری وجود ندارد جز اراده . نه اینکه مسئول نمیخواهد،نه. . نیاز به یک همت و اراده ملی است.
روی سواحل و دریا برنانه مدونی جهت حصول به پول وجود ندارد،. اشتغالزایی ضعیف است اما هیچ کس هم ایده نمی دهد. مثلا طرح من می تواند چهل شغل مستقیم و صدها شغل غیر مستقیم ایجاد کند صرفا در یک شهر و آن را ضرب در شهرهای ساحلی کنید. تعداد قابل توجهی می شود.
اما اشکال کجاست. اینجا که نیاز به پذیرش ریشسک هست. من خودم به عنوان آغاز کننده این مسیر این ریسک را پذیرفتم و گفتم فضا را در اختیار من قرار دهید بابت طرح مرکز تکنولوژیک گردشگری. و آن وقت می توانید نتیجه آن را ببینید.
من به طرحی که داده ام آنقدر ایمان دارم که به عنوان سرمایه گذار طرح، ورود پبدا کرده ام. می دانم می توانم الگویی باشم برای کسانی که میخواهند وارد علم صنعت شوند.
– درخصوص این عدم همراهی بیشتر بگویید.
صادقانه بگویم اعملا استان مازندران در حوزه کارآفرینی علمی جایگاهی که باید داشته باشد را ندارد. من از استان مازندران به دلیل عدم حمایت منطقی خارج شدم و در پارک علم و فناوری شاهرود مستقر شدم آن هم هفت سال پیش . در انجا بود که رو پای خودم ایستادم و دوسال پیاپی کارافرین برتر استان سمنان شدم و….
– چرا مسئولان استان اینقدر از شما دور بودند.؟
منظورم این نیست که مسئول اجرایی و سیاسی حامی نبودند بلکهآ جامعه علمی مدنظرم هست.. من منطقی هستم یک مسئول اجرایی باید موفقیت ریسکی که قرار است انجام شود را بپذیرد برای این کار لازم است یک مسئول علمی پشتوانه کار باشد، این. حمایت دو وجهی است . که وجه علمی باید در کنار مخترع جهت جلب موافقت وجه سیاسی و اجرایی باشد.
من همیشه آن پشتوانه علمی را خودم سعی کردم بسازم. ایده و اختراع و محصول ، برای هر سه تای آن تلاش کردم تا باعث پذیرش شود.
– سخن پایانی
دلم میخواهد به کسانی که به اختراع فکر می کنند بگویم به کمیت فکر نکنند و بلکه به اثرپذیری و کیفیت کار فکر کنند. مخترعین و خلاقان تفاوتشان با بقیه افراد این است که به نقطه ای که دیگران نگاه می کنند ، نگاه نمی کنند بلکه ابتدا مسیر را از بالا نگاه می کنند تا روش خلاقانه تری برای رسیدن به نقطه مورد نظر بیابند.
امیدوارم این بروکراسی ها، این اتلاف زما نها در به تولید رساندن ایده ها و اخترعات کم شود. هر از دست دادن فرصتی یعنی ایجاد فرصت برای رقبای خارجی….

 

منبع : نشریه همولایتی

دیدگاه بسته شده است.

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو