کد خبر: 8742

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۷/۰۱ - ۱۳:۳۵

رئیس جمهور در گفتگو با NBC :

برجام قابل مذاکره مجدد نیست / مخالفت با طرح کری در سوریه

رئیس جمهوری اسلامی ایران ضمن مخالفت با ایجاد منطقه پرواز ممنوع در شمال سوریه خواستار حل و فصل بحران سوریه از طریق سیاسی شد و تاکید کرد هیچ کس نمی‌تواند برجام را مجددا مورد مذاکره قرار دهد

دکتر روحانی

به گزارش تیتر ۳ » حجت الاسلام دکتر «حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران در گفتگوی اختصاصی با شبکه NBC News آمریکا خواستار حل بحران سوریه از طریق سیاسی و نه از طریق جنگ که موجب درگیری های داخلی می شود، شد.

وی گفت: آنچه که باید بیشتر از هر چیز دیگری فهمیده شود این است که سوریه راه حل نظامی ندارد. مشکلات سوریه باید یقینا از طریق سیاسی حل شوند؛ صرفا سیاسی.

روحانی درباره سوریه نیز تصریح کرد: مرزها و تمامیت ارضی سوریه باید حفظ شوند و مردم سوریه باید درباره رهبری این کشور تصمیم بگیرند.

رئیس جمهوری اسلامی ایران در ادامه تاکید کرد: تنها تعیین کننده آینده این کشور باید صندوق رای، مردم سوریه و خواست مردم سوریه باشد.

روحانی با مخالفت با درخواست روز گذشته «جان کری» وزیر خارجه آمریکا مبنی بر توقف پروازهای جنگنده های سوریه و روسیه در شمال سوریه و اعمال محدودیت بر این پروازها گفت: انجام چنین کاری موجب کمک و تقویت گروه های تروریستی داعش و جبهه النصره خواهد شد.

وی تاکید کرد: اگر ما هواپیماهایمان را زمین گیر کنیم این کار ۱۰۰ درصد به نفع تروریست ها خواهد بود.

روحانی با اشاره به توافق هسته ای بین ایران و قدرت های جهانی تصریح کرد: وزارت خزانه داری آمریکا بر بانک ها و دیگر موسسات مالی برای تعامل با ایران فشار می آورد و سختگیری می کند.

وی همچنین تاکید کرد: ایران حتی بعد از پایان ۸ سال قصد ساخت تسلیحات هسته ای را ندارد.

روحانی با اشاره به اظهارات برخی کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا درباره برجام و تاکید آنها بر اصلاح برجام و مذاکره مجدد درباره آن، این اظهارات را رد کرده و تأکید کرد: هیچ دولت یا رئیس جمهوری نمی تواند توافقی را که توسط ۷ کشور و سازمان ملل حاصل شده را و توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی نظارت می شود را تغییر دهد.

رئیس جمهور ایران تاکید کرد: کاندیداها در رقابت های انتخابی می توانند هر چه که می خواهند بگویند اما هیچ کس در اینجا و آنجا نمی تواند بگوید من توافق را قبول ندارم و باید مجددا مذاکره شود.

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو