کد خبر: 2723

تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۲/۰۴ - ۱۳:۴۰

برترینهای جشنواره کودک و نوجوان در ساری تقدیر شدند

  به گزارش شرق پرس در مراسمی که صبح امروزپنجشنبه در ساری برگزار شد، برترین‌های مطبوعات کودک و نوجوان در سال‌های ...

 

با حضور مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان کشور و استاندار مازندران، برترین های یازدهمین جشنواره مطبوعات کودک و نوجوان تقدیر شدند.

 

به گزارش شرق پرس در مراسمی که صبح امروزپنجشنبه در ساری برگزار شد، برترین‌های مطبوعات کودک و نوجوان در سال‌های ۹۰ و ۹۱ تقدیر شدند.

این آثار مطبوعاتی در ۸ بخش تیتر و خبر، سرمقاله و یادداشت، گفت‌ وگو، گزارش، داستان، شعر، عکس و گرافیک مطبوعاتی مورد ارزیابی قرار گرفت.

هیئت داوران بخش تیتر و خبر شامل فریدون صدیقی، دکتر یونس شکرخواه و حمید محمدی‌محمدی دیپلم افتخار و دو کارت هدیه‌ پنج میلیون ریالی را برای تاکسی دیوار از نشریه‌‌ رشد جوان، به دلیل کوتاه‌ بودن تیتر (دو کلمه)، مفهوم‌سازی و ملموس‌شدن موضوع و زیر تیتر مناسب که در خدمت تیتر است و طرب و خوش‌آهنگی تیتر، به محمدعلی قربانی اختصاص داد.

داوران بخش خبر با احترام به شرکت‌کنندگان با توجه به اندک‌ بودن موارد، در این رشته انتخابی نداشتند.

گروه داوران بخش سرمقاله و یادداشت متشکل از علی‌اکبر کسائیان، محمدعلی شامانی و علی‌اکبر قاضی‌زاده در رده‌ کودک دیپلم افتخار و دو کارت هدیه‌ پنج میلیون ریالی را برای اثر بزرگ ‌بودن واقعاً باحال است! چاپ شده در نشریه‌ همشهری بچه‌ها، به دلیل نگاه شاد به ماجرای کودکی، نثر روان و صمیمی و پیام مناسب، به مرجان فولادوند اهدا کردند.

در رده‌ نوجوان، دیپلم افتخار و دو کارت هدیه‌ پنج میلیون ریالی برای اثر چی می‌بافی؟ از نشریه‌ رشد نوجوان، به دلیل نثر ساده و روان و موضوع و پیام مناسب، به حبیب یوسف‌زاده تعلق گرفت.

در بخش یادداشت لوح تقدیر و یک کارت هدیه‌ پنج میلیون ریالی برای اثر نامه‌ای از کودک جنگ به کودک صلح از نشریه‌ کیهان بچه‌ها، به دلیل نگاه متفاوت و یادآوری و تجدید خاطره‌ با دفاع مقدس، به مهناز فتاحی اهدا شد.

دیپلم افتخار و دو کارت هدیه‌ی پنج میلیون ریالی در این بخش به حدیث لزر غلامی برای اثر گاهی کمی بخواب! چاپ شده در نشریه‌ دوچرخه، به دلیل نگاه همدلانه، نثر روان و پرداخت مناسب، تقدیم شد.

در این بین، در بخش گفت‌وگو به داوری امیدعلی مسعودی، ابراهیم زاهدی‌ مطلق و محمدحسین دیزجی، لوح تقدیر و یک کارت هدیه‌ پنج میلیون ریالی برای اثربوی گل سرخ از نشریه‌ ملیکا، به دلیل موضوع انسانی، تنظیم مصاحبه به صورت گزارش و توصیف‌های قوی و مناسب، به زهرا عبدی اختصاص یافت.

آیدا ابوترابی دیپلم افتخار و دو کارت هدیه‌ پنج میلیون ریالی را برای اثر من دانش‌آموز دنیا هستم! از نشریه‌ دوچرخه، به دلیل موضوع مناسب، تیتر مناسب، لید (یا مقدمه‌ی) کوتاه و جذاب، سئوال و جواب‌ها و تنظیم مطالب به صورت منطقی و تشویق نوجوانان به بهره‌مندی از جغرافیای ملی خودمان، کسب کرد.

هیئت داوران بخش گزارش متشکل از فریدون صدیقی، دکتر یونس شکرخواه و حمید محمدی‌محمدی دیپلم افتخار و دو کارت هدیه‌ پنج میلیون ریالی را در رده‌ کودک برای اثر بیمارستان عروسک‌ها! از نشریه‌ همشهری بچه‌ها، به دلیل استثنایی‌بودن شغل، مخاطب دوگانه‌ پسر و دختر، نثر اثر از جنبه‌ تقسیم‌شدن به بخش‌های مختلف برای سهولت ارتباط با مطلب و توصیف شغل و نیز ارائه رهنمود به خانواده‌ها، به الهام کاظمی اهدا کرد.

محسن صفری، دیپلم افتخار و دو کارت هدیه‌ پنج میلیون ریالی را در رده‌ی نوجوان همین زیرشاخه برای اثر هری‌پاتر روی میز نوجوان‌ها از نشریه‌ انتظار نوجوان، به دلیل موضوع آشنا و جذاب، نثر ساده و پرکشش برای بیان موضوع و مفهومی که مورد توجه جوانان است، حضور مؤثر گزارشگر در نشست و استفاده‌ بجا و بهنگام از دیدگاه شرکت‌کنندگان در نشست و تیتر ورودی و پایان‌بندی مناسب، به دست آورد.

داوران بخش داستان شامل افسانه شعبان‌نژاد، معصومه انصاریان و و عزت‌الله الوندی در رده‌ کودک و خردسال، دیپلم افتخار و دو کارت هدیه‌ی پنج میلیون ریالی را برای اثر علف‌ها را بشمار از نشریه‌ کوشش خردسال، به‌دلیل زبان ساده و نثر روان، موضوع مناسب برای گروه سنی مخاطب، پایان‌بندی مناسب و تأثیرگذار، پرداخت داستانی و تصویرسازی هنرمندانه و فضای عاطفی و کودکانه،‌ به سُرور کُتبی تقدیم کرد.

در رده‌ داستان نوجوان، دیپلم افتخار و دو کارت هدیه‌ پنج میلیون ریالی برای اثر‌ گل‌پا از نشریه‌ سلام بچه‌ها، به‌دلیل زبان داستانی و موجز، ساختار دقیق و متناسب، ارائه‌ تصویری رسا از مکان رخ ‌دادن داستان، پایان‌بندی تأثیرگذار و فضاسازی و شخصیت‌پردازی قوی، به سید احمد مُدَقَقْ اختصاص یافت.

در بخش داستان طنز، هیئت داوران، دیپلم افتخار و دو کارت هدیه‌ پنج میلیون ریالی را برای مجموعه‌ی من و عمو جان از نشریه‌ رشد دانش‌آموز، به‌دلیل زبان و نثر داستانی، شخصیت‌پردازی متناسب با سن مخاطب و پرداختن به موضوع‌هایی که برای مخاطب ملموس است و مجموعه‌ باشگاه دوست‌نداران محیط زیست از نشریه‌ همشهری بچه‌ها، به‌دلیل پرداختن به مسایل مهم و متنوع زیست محیطی، فضاسازی به کمک ابزار و وسایل مدرن و آگاهی‌بخشی به مخاطب درباره‌ی خطراتی که محیط زیست را تهدید می‌کند، به‌طور مشترک به شهرام شفیعی و مرجان فولادوند اهدا کرد.

بر اساس این گزارش داوران بخش شعر، اسدالله شعبانی، بابک نیک‌طلب و مهدی طهوری در رده‌ شعر کودک و خردسال، لوح تقدیر و یک کارت هدیه‌ی پنج میلیون ریالی را برای اثر نوشابه و شیر از نشریه‌ رشد نوآموز، به‌دلیل طنز کودکانه، موضوع ملموس و محسوس مخاطبان و خانواده‌ها، تخیل کودکانه و پیام آموزشی غیرمستقیم، به مریم هاشم‌پور تعلق گرفت.

در رده‌ شعر نوجوان، محمد عزیزی دیپلم افتخار و دو کارت هدیه‌ پنج‌ میلیون ریالی را برای اثر غنچه‌ مچاله از نشریه‌ کیهان بچه‌ها، به‌دلیل استفاده از قالب تازه برای بیان شعر و پرهیز از قالب تکراری چارپاره، نگاه شاعرانه و انسانی به موضوع روز جامعه و توجه به مضمونی فرامرزی، از آن خود کرد.

داوران بخش عکس شامل اسماعیل عباسی، محمد ستاری و اسعد نقشبندی در ردهی کودک،دیپلم افتخار و دو کارت هدیه‌ پنج میلیون ریالی را به‌ طور مشترک برای مجموعه عکس‌های چاپ شده در نشریات رشد کودک، نوآموز و دانش‌آموز به‌دلیل گستردگی کار، کیفیت مطلوب عکس‌ها و تلاش مستمر، و مجموعه عکس‌های چاپ شده در نشریه‌ پوپک به‌دلیل ایده‌ نو، تلاش برای معرفی نقاط گوناگون ایران از طریق رسانه‌ عکس و سخت‌کوشی و پشتکار برای انجام کار، به اعظم لاریجانی و عدالت عابدینی اهدا کرد.

در بخش عکس نشریات کودک و خردسال اعضای داوری، دیپلم افتخار را به‌دلیل داشتن درک درست از مخاطبان در ارتباط با عکس، استفاده‌ی به‌جا و مستمر از آن و رعایت حقوق عکاس به‌عنوان مؤلف اثر، به نشریات رشد کودک، نوآموز و دانش‌آموز اختصاص داد.

محمود اعتمادی، دیپلم افتخار و دو کارت هدیه‌ پنج میلیون ریالی را برای مجموعه عکس‌های چاپ شده در نشریه‌ دوچرخه، به‌دلیل سعی در بیان دیدگاهی نو از عکاسی در بخش عکس نوجوان دریافت کرد.

دیپلم افتخار بخش عکس نشریات نوجوان، به‌ دلیل استفاده عکس‌های مناسب جلد، همراه با حفظ حقوق عکاس، استفاده از عکس به عنوان مکمل متن در صفحه‌ها و پرداختن به موضوع‌ های روز همراه با عکس، به عنوان مؤلف اثر، به نشریه‌ی دوچرخه اهدا شد.

داوری بخش گرافیک مطبوعاتی به عهده محمدعلی کشاورز، کوروش پارسانژاد و کاظم طلایی بود که در این بین در رده‌ کودک و در بخش طراحی روی جلد، دیپلم افتخار و دو کارت هدیه‌ پنج میلیون ریالی، برای روی جلد نشریه‌ شاهد کودک و کوشش خردسال به‌دلیل طراحی ساده و گویا و مناسب با گروه سنی، به‌کارگیری مناسب رنگ، رعایت سفیدخوانی و ترکیب‌بندی مناسب با گروه سنی، به حدیثه قربان تعلق گرفت.

در بخش طراحی گرافیک (صفحه‌آرایی) همین رده، داوود صفری و میترا چرخیان دیپلم افتخار و دو کارت هدیه‌ پنج میلیون ریالی را، به‌طور مشترک برای صفحه‌آرایی نشریه رشد نوآموز و رشد کودک به‌دلیل ارتباط مناسب متن و تصویر، به‌کارگیری ظرفیت‌های تصویرگری برای ایجاد تنوع، روان‌خوانی مطابق با گروه سنی و رعایت سفیدخوانی مناسب، به دست آوردند.

در بخش تصویرگری رده‌ کودک،دیپلم افتخار و دو کارت هدیه‌ پنج میلیون ریالی به‌طور مشترک به مریم طباطبایی برای مجموعه آثار چاپ شده در نشریه‌ی پوپک به‌دلیل تصویرسازی واقع‌گرایانه، همراه با سادگی و مجموعه آثار عاطفه ملکی‌جو به‌دلیل توجه به هویت بومی تقدیم شد.

میترا عبداللهی لوح زرین، دیپلم افتخار و سه کارت هدیه‌ی پنج میلیون ریالی را، به‌دلیل شخصیت پردازی مناسب برای کودک، در مجموعه آثارش کسب کرد.

هیئت داوران، لوح تقدیر و یک کارت هدیه‌ پنج میلیون ریالی را در بخش قصّه‌ تصویری یا پی‌نما (کمیک استریپ) رده‌ کودک، برای مجموعه آثار چاپ شده در نشریه‌ رشد نوآموز به‌دلیل پلان‌بندی مناسب و ایجاد فضای متفاوت و ترکیب‌بندی خلاق، به مجید صالحی اهدا ‌کرد.

هم‌چنین لاله ضیایی دیپلم افتخار و دو کارت هدیه‌ی پنج میلیون ریالی را برای مجموعه آثار منتشر شده در نشریات رشد کودک، نوآموز و دانش‌آموز، به‌دلیل سادگی طنز و مخاطب‌شناسی، به دست آورد.

در رده‌ نوجوان بخش طراحی روی جلد زیرشاخه گرافیک مطبوعاتی، هیئت داوران لوح تقدیر و یک کارت هدیه‌ پنج میلیون ریالی برای روی جلد نشریه‌ دوچرخه، به‌دلیل تجمیع عناصر تصویری برای بیان موضوعی واحد و به کارگیری رنگ‌های مناسب و ترکیب‌بندی خوب، به لیدا معتمد تقدیم کرد.

صابر شیخ‌رضایی دیپلم افتخار و دو کارت هدیه‌ پنج میلیون ریالی را برای روی جلد نشریه‌ رشد جوان به‌دلیل بکارگیری عناصر تصویری بومی و ترکیب‌بندی مناسب، کسب کرد.

در بخش طراحی گرافیک (صفحه‌آرایی) همین رده هیئت داوران، ضمن تشکر از نامزدها در این بخش، هیچ اثری را شایسته انتخاب تشخیص نداد.

در بخش تصویرگری نوجوان زیر شاخه گرافیک مطبوعاتی، اعضای داوری لوح تقدیر و یک کارت هدیه‌ پنج میلیون ریالی را، برای مجموعه آثار در نشریات شاهد نوجوان و یکی بود یکی نبود به‌دلیل نگاهی جدید به تصویرگری و توجه به عناصر تصویری بومی و مهارت در طراحی، ترکیب‌بندی و طنزپردازی، به میثم موسوی اختصاص دادند.

وحید خاتمی دیپلم افتخار و دو کارت هدیه‌ پنج میلیون ریالی را برای مجموعه آثار منتشر شده در نشریه‌ رشد نوجوان، به‌دلیل تصویرسازی واقع‌گرایانه و مناسب با گروه سنی نوجوان و مهارت در طراحی و ترکیب‌بندی از آن خود کرد.

در بخش‌ قصّه‌ تصویری یا پی‌نما (کمیک استریپ) همین رده هیئت داوران، دیپلم افتخار و دو کارت هدیه‌ پنج میلیون ریالی را به‌طور مشترک به محمود علیمرادی برای رویارویی با اژدها در نشریه‌ی یکی بود یکی نبود و علی محمدی و محمد طحانی برای مجموعه‌ سردار بدر در نشریه‌ی رشد نوجوان سال ۹۱ به‌دلیل تصویرگری واقع‌گرایانه و القای فضای حسی خوب و به کارگیری رنگ و ترکیب‌بندی مناسب برای فضاسازی و القای مفاهیم تعلق گرفت.

در بخش اینفوگرافی یکی از شاخه‌های جدید گرافیک که به تناسب رشد فن‌آوری، پیشرفت قابل توجهی کرده رده‌ نوجوان گرافیک مطبوعاتی هیئتداوران، لوح تقدیر و یک کارت هدیه‌ پنج میلیون ریالی را برای مجموعه آثار چاپ شده در نشریه‌ رشد جوان به ایمان اوجیان اختصاص داد.

یازدهمین جشنواره مطبوعات کودک و نوجوان ساعاتی دیگر در ساری به کار خود پایان داد.

تسنیم

 

/انتهای خبر

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو