کد خبر: 1688

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۱۲/۲۵ - ۷:۵۶

افشاگری مدیرعامل مسکن مهر، بده بستان ۱۰۰ میلیونی پیمانکار مسکن مهر سورک

  به گزارش شرق پرس، مسکن مهر سورک از آغازین روزهای اجرایی شدن در سراسر کشور کلید خورد و در اولین گام 102 ...

 

مدیرعامل مسکن مهر در شهر سورک از پرداخت نشدن ۲۰۴ میلیون یارانه پرداختی دولت به تعاونی مسکن مهر سورک توسط اداره تعاون شهرستان ساری خبر داد.

 

به گزارش شرق پرس، مسکن مهر سورک از آغازین روزهای اجرایی شدن در سراسر کشور کلید خورد و در اولین گام ۱۰۲ نفر بعنوان متقاضی اصلی این مسکن با انجام مجمع انتخاباتی هیئت مدیره و مدیرعامل را انتخاب کردند تا پیگیر امور این ۱۰۲ نفر باشد .

مسکنی که از آغازین روزهای خود با تنش ها و اختلافات عدیده ای روبرو بود بعید به نظر می رسید تا به سلامت به منزل مقصود برسد و طبق پیش بینی ها هم همین طور شد و در حال حاضر ۱۰۲ نفر از متقاضیان این واحد ها همچنان بلاتکلیف کوچه و خیابون هستند .

برپایه این گزارش ،حسین قاسمی مدیر عامل مسکن مهر سورک در شهرستان میاندرود از راز به سرانجام نرسیدن مسکن مهر پرده برداشت و در طی افشاگری هایی از پرداخت نشدن ۲۰۴ میلیون یارانه پرداختی دولت به تعاونی مسکن مهر سورک توسط اداره تعاون شهرستان ساری خبر داد.

حسین قاسمی گفت: مسکن مهر سورک با عضویت ۸۰۰ نفر شروع بکار کرد بعد از تشکیل مجمع عمومی و تعیین بنده بعنوان مدیر عامل، شرکت تعاونی مسکن مهر سورک را با شماره ۲۲۰ ثبت کردیم که در نهایت به ۱۰۲ نفر تقلیل پیدا کرد و این تعداد خواهان مسکن مهر شدند.

مشروح گفتگو با مدیر عامل مسکن مهر سورک به شرح ذیل است:

بعد از تشکیل شرکت تعاونی به ما گفته شد که زمین برای ساخت مسکن مهر را مشخص کنید به همین منظور زمینی را در نزدیکی ایستگاه آتش نشانی جدید به مساحت ۲ هکتار را پیدا کردیم و به کارشناسان مسکن و شهر سازی معرفی کردیم و کارشناس مسکن و شهرسازی بعد از بازدید از زمین آن را تایید کردند که شهرداری با گفتن اینکه این زمین در حریم شهر نیست و در محدوده آن می باشد این زمین را مناسب ندانست.

کشمکش بر سر زمین مسکن مهر با مسئولان شهری

دوباره همان کارشناس را آوردیم گفتیم می شود حریم و محدوده را درست کنیم گفت بله و قرار شد ۲ هکتار را  متری ۲۵ هزار تومان بخریم. وقتی پای کار خواستیم زمین را بخریم مسئولان شهر یک زمین دیگر را خودشان پشت شرکت سام در اسلام آباد را به کارشناس ما نشان دادند.

به همین خاطر ما اعتراض کردیم که زمین مورد نظر زمین دیگری است و به بخشدار و افرادی که بودند گفتم که زمین دیگری را ما انتخاب کردیم که در شهر سورک می باشد شما چرا ما را به اینجا آوردید که در اسلام آباد است که پاسخ دادند چون این زمین بین اسلام آباد و سورک واقع شده است اگر مسکن مهر در اینجا واقع شود این زمین ها متعلق به سورک می شود.

در جوابشان گفتم شما می خواهید خانه ها را اسلام آباد ببرید که حریم سورک بزرگتر شود؟

بعد از این قضیه کارشناس گفت که وقتی الان ابتدای کار مسئولین شهری اینگونه سنگ اندازی می کنند بیاید و خیر این زمین را بخورید.

بعد از مدتی رفتیم و به یکی از نماینده مجلس گفتیم که زمین برای ساخت مسکن مهرسورک می خواهیم که گفت : شما زمین مناسب را پیدا کنید ما پشت شما ایستاده ایم.

 به دفتر آقای بوداغی شهردار وقت شهر سورک رفتم و گفتم که شنیده ام که شما بدنبال زمین شهرک سورک بودید و نتوانستید بگیرید و شما یکی از سندهایی که نشان می دهد این زمین متعلق به مردم سورک است را به من بدهید تا زمین را از جهاد کشاورزی که خود سند ندارد را بگیریم.

 سال ۸۷ زمانی که خواستم این سند را از شهردار بگیرم رئیس شورای وقت گفت که شما حق ندارید سند را به ایشان بدهید. گفتم چرا نمی دهید؟ گفت ما ۳۰ تا ۴۰ میلیون هزینه کردیم وکیل داشتیم نتوانستیم بگیریم شما ۴ نفر بچه می خواهید بگیرید.

درگیری بر سر سند مسکن مهر با رئیس شورا

بنده گفتم که بالاتر از سیاهی که رنگی نیست ادامه دادم شما به بن بست خوردید و آخرش این است که ما هم به بن بست می خوریم بیشتر که نمی شود. گفت که نه شما حق ندارید که سند را بگیرید که بنده با وی درگیر شدم و افراد شهرداری ما را از هم جدا کردند.

بعد از آن سند را از شهردار گرفتم و نامه اش را گرفتم و به بنیاد مسکن و شهرسازی بردم ومسکن و شهرسازی کارشناس فرستاد و زمین را مناسب و خوب عنوان کرد.

بعد از آن نامه تایید مسکن و شهرسازی را به آن نماینده مجلس دادیم و خدمت آقای نیکزاد وزیر وقت دادیم و بعد از کش و قوس های فراوان کارشکنی صورت گرفت.

بعد از این قضیه بود که به واسطه یکی از بزرگان شهر سورک خدمت یکی دیگر از نمایندگان وقت مجلس رسیدیم که وی استقبال کرد و بعد از گرفتن تایید کارگروه مسکن استان و همه تاییدات از استان  به آن نماینده  به اتفاق به تهران رفتیم.

کل زمانی که ما تمام تاییدات را در استان بگیریم و در تهران کارهایمان را انجام دادیم ۳ ماه به طول انجامید و زمین را تفکیک کردیم و سندش را گرفتیم .

سند را پیش آقای تورنگ بردیم و گفتیم که باید زمین را جدا کنید و به ما تحویل بدهید که گفتند که شما باید ۹۰ میلیون به ما بدهید تا ما وسایل خودمان را جابجا کنیم که در اینجا حتی کاری کردیم که این مبلغ را پرداخت نکردیم و زمین را به هرطریقی بود جهاد به آقای لقمان پور رئیس بنیاد مسکن تحویل داد.

بنیاد مسکن نیزدر آن زمان اعلام کرد که زمین را تحویل گرفته است که بعد مدتی مدیر بنیاد مسکن ساری تغییر کرد و آقای صیاد بعنوان رئیس جدید معرفی شد.

زمانی که بنیاد مسکن ۱۵ هزار متر را تحویل گرفت می بایست آن را مستقیم به پیمانکار تحویل می داد و مشاور برآورد می کرد که چند واحد می شود در این مقدار زمین با فضای سبزش ساخت.

۴ هزار متر زمین مسکن مهر دست جهادکشاورزی است

اما آنها ۱۱ هزار متر را به پیمانکار جهت ساخت مسکن مهر تحویل دادند که در حال حاضر ۴ هزار متر از این زمین در شکم جهاد کشاورزی باقی مانده است. این زمین از جهاد کشاورزی منفک شد و به بنیاد مسکن تحویل داده شد و می بایست همه زمین را تحویل می دادند که متاسفانه اینگونه نشد.

سوال من اینجاست که وقتی اعضای محترم شورا و شهردار و … حضور داشتند و می دانستند که زمین مورد نظر ۱۵ هزار متر مربع است چرا کسی حرفی نزد و امروز گفتیم که زمین باید این مقدار و تا فلان جا باشد همه آمده اند می گویند که بله می دانیم که این زمین تا کجاست.

زمانی که متوجه شدند من زیاد پیگیر هستم با پیمانکار به خانه ام آمدند و گفتند که می خواهیم از اعضای سورک پول بگیریم گفتم چقدر؟ گفتند با ۱۲ میلیون تمام می شود. گفتم اگر با این مقدار تمام می شود من برای شما می گیرم.

سوء استفاده از حسن نیت مردم

آمدیم و ۵ میلیون از هر یک از اعضا گرفتیم و ۴۰ درصد کار پیش رفت و دوباره ۵ میلیون از اعضا گرفتیم که وقتی بعضی ها دیدند ما هر چه می گوییم مردم سورک زود می دهند البته دلیل آن اطمینان آنها به ما بود خواستند منافعی از این بین ببرند.

قرارداد با پیمانکار بدون گرفتن سند

زمانی که پروژه شروع بکار کرد بزرگترین سوء مدیریتی که از طرف آقای صیاد رقم خورد این بود که وی بجای آنکه بعنوان رئیس بنیاد مسکن و بلد کار درست و براساس سلسله مراتب کار را به پیش ببرد با پیمانکار قرارداد بست بدون اینکه سند بگیرد .

زمانی که پیمانکار سال ۸۹ شروع بکار کرد با متری ۳۰۰ هزار تومان تا پایان ۹۰ تحویل می داد زمانی که میله گرد کیلویی ۶۰۰ تومان بود و می شد با هزینه ای زیر ۱۰ میلیون تومان خانه ها را تحویل داد .

پیمانکار شروع بکار کرد و حدود ۷۰۰ میلیون هزینه کرد و در زمانی که پی را پر کرده بود و ستونها را زده بود شهرداری جلویش را گرفت و گفت که شما حتما باید پروانه بگیرید.

مدیر پروژه گفت که بگذارید کار ادامه پیدا کند ما پروانه را درست می کنیم که گفتند نمی شود که بعد از چند روز اداره ثبت و اسناد جلو آمد و گفت که شما باید سند بگیرید و برای دادن سند ما باید استعلام بگیریم و به همین دلیل ۱۵ ماه کار به تاخیر افتاد.

وقتی بنیاد مسکن پروژه بدون سند را تحویل پیمانکار میدهد

اخذ پروانه در قانون به عهده کارفرما می باشد اینجا بنیاد مسکن بدون دریافت پروانه پروژه را تحویل پیمانکار داد و هزینه این تاخیرات به گردن پیمانکار افتاد و اینجا بود که پیمانکار زیر دوش این هزینه ها نرفت و آن را بر دوش اعضا انداخت.

زمانی که پول می خواستند اعضا خوب بودند و زمانی که کار را می بایست تحویل می دادند اعضا هیچ نقشی نداشتند.

اداره ثبت:تحویل سند به ازای گرفتن هزار متر زمین!

اداره ثبت گفت بجای هزینه سند ۱۰۰۰ متر جلو را به من بدهید و آنهم اینکه تا برای خود سند نزدم برای شما سند نمی زنم این زمانی بود که به ما می گفت که اگر به شما بخواهیم سند بدهیم یک سال طول می کشد چطور زمانی که زمین می گرفتی سند ما را زود تحویل می دادی؟ پس چرا همان روز اول به ما ندادی و ۱۵ ماه کار را به تاخیر انداختی که هزینه ها بالا برود و اعضا ضرر کنند.

در قانون داریم که هیچ کس حق فروش زمین مسکن مهر را ندارد و اینجا مسکن مهر زمین را به اداره ثبت داد و آنهم کنار جاده اصلی جایی که چشم ساختمان مسکن مهر سورک است و اگر آنجا چند طبقه بسازند جلوی دید ساختمانهای مسکن مهر گرفته می شود و ارزش آن پایین می آید.

حتی زمانی که رئیس اداره ثبت تغییر کرد و رئیس جدید آمد برای این هزار متر درخواست مجوز کرد، شهرداری به آنها مجوز نداد و گفت که ما هم هستیم !!!

وسایل بکارگرفته شده در ساخت مسکن مهر بی کیفیت بود

 هاشمی در پاسخ به این سوالات گفت:  ما ۱۵ هزار متر تحویل گرفتیم  و در خصوص هزینه ها گفتند که هر یک از اعضا باید علی الحساب ۲۵ تا ۲۷ میلیون بدهند که ما قبول نکردیم و در مورد کیفیت وسایل بکار رفته گفتیم که ما راضی نیستیم چون دربها ضد سرقت نیست، آسانسور وجود ندارد ، پکیج وجود ندارد ، از کاشی و سرامیک با کیفیتی استفاده نشد، لوله های آب بجای اینکه پنج لایه باشد از لوله معمولی استفاده شده است.

 پرداخت یارانه به شرکت تعاونی مسکن مهر

قاسمی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: دولت برای تمام شرکت های تعاونی مسکن مهر کشور یارانه بابت پرداخت هزینه های شرکت تعاونی از قبیل حقوق مدیر عامل و کارمندان ، اجاره ساختمان و هزینه های قبوض و …. واریز کرد.

در سال ۸۷ به ازای هر واحد ۱۸۰ هزار تومان و در سال ۸۸ مبلغ ۲۲۰ هزار تومان و در سال ۸۹ مبلغ ۲۸۰ هزار تومان اختصاص داد و این یارانه به حساب اداره تعاون شهرستان ساری واریز شد که جمعا مقدار آن ۲۰۴ میلیون تومان شد.

پول یارانه شرکت تعاونی مسکن مهر در جیب رئیس تعاون شهرستان

تقسیم این یارانه توسط اداره تعاون شهرستان صورت می گرفت که در آن زمان آقای (ع -ع) رئیس اداره تعاون شهرستان ساری بودند و می بایست این پول را به ما می دادند.

اما شاهد بودیم که این پول به ما داده نشد به همین خاطر نزد آقای نیلچیان رئیس تعاون استان رفتم و از انجام این کار شکایت کردم و ایشان آقای (ع-ع) را به حضور خواست که فهمیدیم مقدار ۱۵۰ میلیون به سه شرکت تعاونی که یارانه خود را گرفته بودند داده شد و مابقی آن در حساب شخصی وی  وجود دارد.

نیلچیان بابت وجود این پول در حساب شخصی این فرد پاسخ خواست که وی گفت: این پول را در حسابم گذاشتم تا در روز مبادا به آنها تحویل بدهم .

این گفته رئیس اداره تعاون شهرستان ساری با واکنش نیلچیان روبرو شد و گفت: دلیلی ندارد که آن را در حساب شخصی خود بگذارید و باید آن را تحویل بدهید.

قاسمی اضافه کرد: اما شاهد بودیم که این مبلغ نیز به ما داده نشد.

قبل از اینکه کار شروع شود و پیمانکار برای این کار مشخص شود یک روز بازرس اتحادیه مسکن مهر با بنده تماس گرفت و گفت که چند نفر در اینجا جمع شده اند و می خواهند که پروژه ساخت مسکن مهر سورک را به یک پیمانکار بدهند و با او قرارداد ببندند.

بنده نیز به آنجا رفتم و دیدم که آقایان (ع-ع) ، (م-ف) ، (م ب -ع) و (ع-رن) از شهر سورک در آنجا حضور دارند و قصد انتخاب فردی بعنوان پیمانکار و بستن قرار داد با وی را دارند که بنده گفتم که شما اینجا چکار می کنید.

این افراد که حتی در این پروژه عضو تعاونی مسکن مهر سورک هم نبودند آنجا حضور داشتند که با واکنش من مواجه شدند و گفتم که شما حق ندارید با این پیمانکار قرار داد ببندید و خارج شدم.

رشوه ۱۰۰ میلیونی پیمانکار به آقای(ع-ع) برای تحویل پروژه مسکن مهر

هنگامی که قصد خروج داشتم پیمانکار به سراغم آمد و گفت که به وی اجازه دهم تا این پروژه را بگیرد که با جواب منفی من روبرو شد. پیمانکار دوباره گفت که من برای گرفتن این پروژه هزینه کردم و خانه ای ۱۰۰ میلیونی به آقای (ع-ع) در ساری  دادم و هوای شما را هم دارم.

قاسمی گفت: اگر به بنده میلیاردی هم پول بدهی من این پروژه را به شما نمی دهم و از آنجا رفتم.

بلاغ

 

/انتهای خبر

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو