کد خبر: 73960

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۷/۲۹ - ۱۱:۵۲

گر در خانه کس است یک حرف بس است

بحران ِمدیریتِ بحران در مازندران

اختصاصی تیتر 3/ غزانی : مازندران، استانی محصور درکوه و جنگل و دریا.. نعمات زیبای خداوندی که هرگز نمی توان شکرانه این نعمت را به ...

اختصاصی تیتر ۳/ غزانی : مازندران، استانی محصور درکوه و جنگل و دریا.. نعمات زیبای خداوندی که هرگز نمی توان شکرانه این نعمت را به هیچ نوعی جبران نمود..

 

اما چه شده است ، استانی که می توانست پایلوت گردشگری کشور گردد و از طرفی چرخه اقتصادی را به نوعی بچرخاند تا همگان از آن بهرمند گردند ، به استانی خسته از بحران و خسارت ها و قهر طبیعت تبدیل شده است؟!

 

بی شک مازندران نیز از آسیب های تغییرات آب و هوایی که نتیجه نوع زندگی بشر بوده است در امان نمانده است که اثرات آن در بارندگی های بی موقع و بی اندازه، طغیان رودخانه ها، سیل، برف های سنگین و خشکسالی خود را نشان داده است و  به طبع ان آسیب های زیادی به کشاورزی و ثروت های بومی و طبیعی مازندران وارد شده است.

 

اما آیا این اندازه خسارت قابل پیش بینی و پیشگیری نبوده است؟ آیا مازندران به عنوان مهمترین منطقه کشور از لحاظ دارا بودن پتانسیل کشاورزی، آنچنان از کارشناسان و نخبگان این عرصه تهی بوده که نتوانسته است برای چنین وضعیتی، کشت محصولات و خاک برداری و آبخیزداری های سازگار با شرایط را برنامه ریزی و از طریق نهادهای مربوطه اجرایی نماید؟

 

از طرفی دیگر ،مدیریت بحران های ناشی از این شرایط آیا چنین صعب الوصول و خارج از امکانات و ظرفیت های استان بوده است که در طی یک دهه گذشته ، هر ساله چه در فصل سرما و چه در فصل گرما ، سوء مدیریت بحران های ناشی از خشکسالی یا سیل و قهر طبیعت ، حتی آسیب های چشمگیر خود را به زندگی شهری هم وارد کرده است؟

 

بحران در مدیریت بحران مازندران چیزی نیست که به یک باره نمایان شده باشد، هشدار رسانه ها و نخبگان و دانشگاهیان مدتهاست که به گوش مسئولین رسیده است و هرباره در شرایط بحرانیِ استان، صدایش را بلندتر می کند اما گویا مسئولین نمی خواهند جلوی ضرر و زیان میلیاردی را بگیرند و آنچه به گوش نمی رسد فریاد است..

 

سامانه اطلاع رسانی اداره کل مدیریت بحران به عنوان اولین پایگاه مورد نظر مردم در چنین مواقعی ،  در سکوت خبری است و در حد دو خط هشدار و دو پاراگراف از جلساتی که خروجی قابل توجه ای ندارند، بسنده می نماید. که انتظار می رود چنین نهادی به عنوان اولین نهاد متولی مدیریت بحران در مازندران طرح جامع و برنامه رسانه ای قوی و هوشمندانه ای جهت برون رفت از این مشکلات ارائه نماید و مسئولینِ تراز اول استان نیز به جد چاره ای جهت حل این معضلات بیاندیشند ..

 

صدای نگرانی های جامعه در از بین رفتن منابع و ثروت های استانی چنان رسا و بلند هست که باید گفت: اگر در خانه کس است یک حرف بس است….

دیدگاه بسته شده است.

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو