کد خبر: 17451

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۰/۰۷ - ۹:۳۷

با پدیده کریمی قدوسی آشنا شوید !

تیتر 3 » خبرساز است، جنجال می‌آفریند، مدعی می‌شود، نظم جلسات مجلس را برهم می‌زند، در نهایت هم تکذیبیه‌ای چاشنی شنیده‌هایش می‌شود. او جواد کریمی‌قدوسی است؛ نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی از دوره هشتم تا به امروز. کریمی‌قدوسی چهره خبر‌سازی است که کارنامه سیاسی و خبری‌اش را بررسی کرده‌ایم.

کریمی قدوسی
به گزارش تیتر ۳ » خبرساز است، جنجال می‌آفریند، مدعی می‌شود، نظم جلسات مجلس را برهم می‌زند، در نهایت هم تکذیبیه‌ای چاشنی شنیده‌هایش می‌شود. او جواد کریمی‌قدوسی است؛ نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی از دوره هشتم تا به امروز. کریمی‌قدوسی چهره خبر‌سازی است که کارنامه سیاسی و خبری‌اش را بررسی کرده‌ایم.
 

 
بهانه: انتشار محرمانه‌ ظریف
 

 
کریمی‌قدوسی خبرساز است و هیاهوهای خبری‌اش در بهارستان بیش از هر جای دیگری اوج می‌گیرد مثل خواستش برای رد صلاحیت حسن روحانی در واپسین روزهای برگزاری انتخابات یازدهمین دوره ریاست‌جمهوری در خرداد ٩٢، یا درخواستش برای بررسی مجدد اعتبارنامه علی مطهری، نماینده تهران، در آذر ٩٣ یا نگارش طرح علیه مذاکرات هسته‌ای با غلط املایی در آبان ٩٢ یا درگیری‌اش با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، بر سر بیانیه لوزان در کمیسیون امنیت ملی در فروردین ٩۴ و درنهایت هم ماجرای انتشار گزینشی سخنان محرمانه ظریف در روزهای اخیر- دی‌ماه ٩۵.
 

 
شناسنامه: صادره از مشهد
 

 
دی‌ماه ۶١ سال پیش-١٣٣۴- در مشهد به دنیا آمد، پدرش خیاط بود او هم ایام نوجوانی و جوانی‌اش را در کنار پدرش به خیاطی گذراند، انقلاب که شد به عضویت سپاه پاسداران در آمد و از همان ٢٣سالگی در سپاه خراسان فعال شد. آن‌طور که در پایگاه اطلاع‌رسانی‌اش آمده، در هشت سال دفاع مقدس مسئولیت اعزام نیرو و فرماندهی سپاه استان سمنان را در قالب تیپ ١٢ قائم بر عهده داشته است. مدتی پس از دفاع مقدس سابقه مدیریت عالی بسیج در استان‌های خراسان بزرگ، فارس، اصفهان و خراسان‌رضوی را در تشکیل نیروی مقاومت بسیج در این استان‌ها در کارنامه‌اش دارد. کریمی‌قدوسی، هفت فرزند دارد و آخرین مدرکش فوق‌لیسانس حقوق خصوصی است.
 

 
او از سال ٨٧ با قرارگرفتن در فهرست «هوالمطلوب»- وارد مجلس شد. کریمی‌قدوسی سه دوره متوالی- هشتم، نهم و دهم- است که نمایندگی مشهد در بهارستان را برعهده دارد.
 
 
کارنامه: حامی احمدی‌نژاد، منتقد روحانی
 

 
او در مجلس هشتم نماینده‌ای ساکت و بی‌حاشیه بود در جرگه حامیان پروپا قرص محمود احمدی‌نژاد و سیاست‎های او در همه حوزه‎ها به‌ویژه مذاکرات هسته‎ای شناخته می‌شد و به‌همین‌دلیل هم رسانه‌های وابسته به جناح راست همواره در حمایت از دولت محمود احمدی‌نژاد به سراغ او می‌رفتند. البته آن روزها هم یکی، دوباری سخنانش تکذیب شد؛ از جمله اینکه اول آذر سال ٩١ بود که به نقل از هاشمی‌رفسنجانی، سخنانی را در نقد عملکرد احمدی‌نژاد در رسانه‌ها منتشر کرد، اما این سخنان همان روز از سوی قدرت‌الله علیخانی، مشاور هاشمی‌رفسنجانی در مجمع تشخیص مصلحت نظام، تکذیب شد.
 
از او خبر چندانی در دست نبود جز تمجید از مواضع دولت دهم تا اینکه فصل انتخابات یازدهمین دوره ریاست‌جمهوری فرا رسید و حسن روحانی به‌عنوان کاندیدای اعتدال‌گرایان و اصلاح‌طلبان مقابل کاندیداهای جناح راست قرار گرفت. از آن ایام کریمی‌قدوسی هم خبرساز شد و هم پرحاشیه. اولین حاشیه‌سازی او هم  به خرداد ٩٢ و گرماگرم رقابت‌های انتخاباتی برمی‌گردد. او چند روز پیش از روز انتخابات، خواستار رد صلاحیت حسن روحانی به دلیل حمایت به گفته او، «فتنه‌گران» از روحانی شد. با آغاز به کار دولت یازدهم و ریاست‌جمهوری حسن روحانی، او در صف اول مخالفانش قرار گرفت و در کنار چهره‌های حامی احمدی‌نژاد در مجلس هشتم ازجمله روح‌الله حسینیان، حمید رسایی، مهدی کوچک‌زاده و… به جرگه دلواپسان پیوست و انتقاداتش تندتر و گزنده‌تر شد.
 
هرچند برخی ریشه نقدهای بی‌شمار او به دولت را در بی‌توجهی دولت به نظر او در انتخاب استاندار مشهد می‌دانند، اما دامنه انتقادهای او از دولت وسیع‌تر از این موضوع است. کریمی‌قدوسی از همان آغاز به کار مذاکرات هسته‌ای در دولت یازدهم از تریبون‌های مختلف نقدهایی را نسبت به رویکرد دولت و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای مطرح کرد. -او اغلب اوقات انتقادات خود را با نقل‌قول‎هایی بدون سند از مقام معظم رهبری درباره مذاکرات و تیم مذاکره‌کننده همراه کرده است که در قریب‌به‌اتفاق موارد تکذیب شده‌اند- مثلا او در دی‌ماه سال ٩٢، مدعی شد مقام معظم رهبری، با انتقاد از تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای به خاطر «پافشاری‌نکردن بر حقوق هسته‌ای» ایران در جریان توافق ژنو گفته است: «من فقیه هستم و سه بار این متن را خوانده‌ام و از آن تثبیت حق غنی‌سازی هسته‌ای به دست نمی‌آید».
 این ادعای او از سوی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای تکذیب شد و هیچ‌گاه از سوی نهادهای مورد ادعای وی تأیید نشد.
 
خرداد ٩٣ و در سالگرد آغاز به کار دولت حسن روحانی بود که او در قالب نطق میان‌دستورش و تریبون رسمی مجلس شورای اسلامی گفت: «رئیس‌جمهور در رساله دکترای خود اطلاعات مهمی در حوزه فقه و فقاهت در اختیار انگلیسی‌ها قرار داده است».
 

 
 او با این ادعا چندصباحی در صدر اخبار بود. دیگر بار هم در٢٢ اردیبهشت ٩۴ بود که گزارشی در رسانه‌ها منتشر شد مبنی بر اینکه طرح سه‌فوریتی دفاع اسلامی و انقلابی از عزت و اقتدار ملت ایران در طول ادامه مذاکرات هسته‌ای در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت. اما لحظاتی پس از انتشار این خبر برخی ‌نمایندگان مجلس اعلام کردند کریمی‌قدوسی، نام طرحی را ‌که نمایندگان امضا کرده بودند، ‌تغییر داده است. ماجرا از این قرار بود که یکی از نمایندگان مجلس با مراجعه به برخی دیگر از نمایندگان حاضر در صحن، طرحی دوفوریتی را مطرح می‌کند که برای مقابله با مصوبه سنای آمریکا بوده است.
 
نمایندگان نیز با مطالعه طرح، آن را امضا می‌کنند؛ اما در ‌‌نهایت کریمی‌قدوسی عنوان طرح را عوض ‌و آن را با نام «طرح سه‌فوریتی برای توقف مذاکرات» تقدیم هیئت‌رئیسه می‌کند. جدای از اعتراض نمایندگان به تغییر نام این طرح، متن طرح مذکور که به گزارش خبرگزاری‌ها به دستخط کریمی‌قدوسی نوشته شده بود، غلط‌های املایی و نگارشی بسیاری داشت که خبرساز‌ترین آن نوشتن «‌ام‌پی‌تی –MPT » به جای اصطلاح «ان‌پی‌تی-NPT» و «باغی» به جای «باقی» بود. خبر‌سازی او اما محدود به این امر نشد؛ ١۵ مهر سال ٩٣ بود که او در صحن علنی بهارستان خطاب به محمود علوی وزیر اطلاعات گفت: «کاش شما هم مثل مجید انصاری، معاون پارلمانی دولت از جریان به گفته او فتنه اعلام برائت می‌کردید». ساعتی بعد از انتشار این خبر، این سخنان کریمی‌قدوسی به عاقبت دیگر اظهارات خبری‌اش دچار شد و محمدرضا خباز در جمع خبرنگاران سخنان او درباره انصاری را تکذیب کرد و گفت که انصاری حرف‌هایش را رد کرده است.
 
این ماجرا هم پایان داستان تکذیبیه‌های او نبود؛ دوم تیر ٩۵ بود که او با ادعای تقلید صدای حسن روحانی از سوی حسین فریدون بازهم خبرساز شد، آن روز روابط‌عمومی معاونت امور زنان و خانواده در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «نظر به خبر منتشره گفت‌وگوی خبرگزاری دانشجو با آقای کریمی‌قدوسی، نماینده مشهد مبنی بر ماجرای عجیب تقلید صدای رئیس‌جمهور و ممانعت از انجام سفر معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده، این معاونت جهت تنویر افکار عمومی ضمن تکذیب این ادعای خلاف واقع، با یادآوری سوگند موضوع اصل ۶۷ قانون اساسی، انتظار می‌رود این نماینده مردم شریف مشهد و کلات در اظهارنظرات و انجام وظایف وکالت امانت و تقوا را رعایت کنند».یک ماه پس از ماجرای تقلید صدا بود که کریمی‌قدوسی بازهم خبرش تکذیب شد. سوم شهریور سال ٩۵ او در گفت‌وگو با مجله «رمز عبور» مدعی دستگیری جاسوس و نفوذی آمریکا در تیم مذاکره‌کننده ایران شد که البته این خبر هم به‌سرعت از سوی وزارت امور خارجه تکذیب شد.
 
سه ماه بعد هم دوباره او به صدر اخبار برگشت؛ هفتم آذرماه سال جاری-٩۵- بود که ادعای او درباره رأی دیوان محاسبات کشور به انفصال از خدمت وزیر اقتصاد و دارایی و سخنگوی دولت و رئیس سازمان برنامه و بودجه از سوی دادستان دیوان محاسبات رد شد. او این روزها همچنان خبرساز است و ادعای جدیدش درباره انتشار گزارش محرمانه محمدجواد ظریف در جلسه با کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی است. او حتی وعده داده بود فیلم این جلسه را برای خبرنگاران پخش می‌کند اما با تکذیب این ادعا از سوی وزارت خارجه و جمعی از نمایندگان، اثبات این ادعای او بازهم به در بسته خورد و منجر به دلجویی دیگر اعضای کمیسیون مذکور از وزیر امور خارجه شد.
 
منبع : روزنامه شرق
برچسب ها: ,
ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو