کد خبر: 13171

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۸/۲۲ - ۹:۱۴

برای اولین بار :

ایمن‌سازی خط پرواز قوهای زمستان گذران در مازندران

تیتر 3 » سرپرست اداره کل محیط زیست مازندران گفت: خط پرواز قوهای زمستان گذران به تالاب سرخرود در محمودآباد مازندران با نصب نشانگر ویژه (برد بال) برای جلوگیری از برخورد این پرندگان با دکل برق فشار قوی، ایمن سازی شد.

قوهای زمستان

به گزارش تیتر ۳ به نقل از ایسنا » عباسعلی منصور کیایی در گفت وگو با ایسنا بیان کرد: تالاب سرخرود یکی از سه تالاب مهم مازندران است که سالانه پنج تا ۱۰ هزار بال قو برای زمستان گذرانی در آن فرود می آیند و وجود سیم های برق فشار قوی از جمله تهدیداتی بوده که در این سال ها همواره برای این گونه پرنده در مسیر پروازی وجود داشته است.

وی با اشاره به اینکه  سیم های برق فشار قوی مسیر پرواز قوها در ورود به تالاب سرخرود با مارکر بال ایمن سازی شده است، تصریح کرد: مارکر بال ها علائم هشدار دهنده ای هستند که بر روی سیم های برق فشار قوی نصب شده تا از برخورد پرندگان با سیم های برق جلوگیری شود.

این مسئول با تاکید بر اینکه این کار برای اولین بار در کشور با همکاری شرکت های توزیع  و انتقال برق  و تشکل زیست محیطی کانون محیط بان وحفاظت محیط زیست محمود آباد در مسیر پروازی تالاب سرخرود انجام شد، گفت: امیدواریم سایر مسیرهای پروازی پرندگان زمستان گذران در کشورمان نیز در آینده نزدیک با نصب مارکر بال ایمن سازی شود.

سرپرست اداره کل محیط زیست مازندران با اعلام اینکه انتقال برق فشار قوی در مازندران به دلیل قرارگیری خطوط در داخل اراضی کشاورزی، به صورت هوائی و با استفاده از دکل های فلزی با ارتفاع بالا انجام شده است، گفت: همین وضعیت سبب می شود تا همه ساله تعداد زیادی پرنده در برخورد با سیمهای برق تلف شوند. این در حالی است که سالانه در فصل پائیز و زمستان ۱۵۰ گونه پرنده زمستان گذران با جمعیت بیش از یک میلیون بال به آبگیر ها و تالاب های مازندران وارد می شوند.

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو