کد خبر: 25626

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۲/۲۶ - ۲۳:۱۳

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران:

ایران خود را متعهد به اجرای سند ۲۰۳۰ که مغایر باورهای دینی و ارزش‌های فرهنگی باشد، نمی داند

تیتر 3 » جمهوری اسلامی ایران خود را متعهد به بخش‌هایی از «چارچوب اقدام آموزش 2030» که به هر شکلی در تعارض با مقررات و اولویت‌های ملی، باورهای دینی و ارزش‌های فرهنگی جامعه ایران است نمی‌داند.

به گزارش تیتر ۳ » مدیرکل آموزش و پرورش مازندران با بیان اینکه در روزهای اخیر و با نزدیک شدن به ۲۹ اردیبهشت، شایعاتی پیرامون مفاد سند چارچوب اقدام آموزش ۲۰۳۰ یونسکو و امضای آن توسط دولت یازدهم از سوی مخالفان دولت در جامعه منتشر شد، گفت: جمهوری اسلامی ایران خود را متعهد به بخش‌هایی از «چارچوب اقدام آموزش ۲۰۳۰» که به هر شکلی در تعارض با مقررات و اولویت‌های ملی، باورهای دینی و ارزش‌های فرهنگی جامعه ایران است نمی‌داند.

 

 

سیدعلی قاسمی، در گفتگو با خبرنگاران با بیان این‌که نظام آموزشی جمهوری اسلامی ایران بر اساس اسناد بالادستی نظام تعریف می‌شود و متکی بر اصول دینی و فرهنگ بومی و ملی کشور است، گفت: همه فعالیت‌های آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران بر اساس قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی، سیاست‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای عالی آموزش و پرورش و رهنمودهای مقام معظم رهبری و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش صورت می گیرد.

وی با تاکید بر اینکه معتقدیم حفظ استقلال سیاسی و اجتماعی نظام و ارائه ویژگی‌های فرهنگی و تصویری مثبت از نظام به جهانیان با تقویت دیپلماسی فرهنگی صورت می‌پذیرد، افزود: در همین راستا نیز آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضوی از یونسکو در کنفرانس‌های بین‌المللی این سازمان نقش‌آفرینی می‌کند.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران ضمن اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در هفته معلم  در خصوص سند ۲۰۳۰ ادامه داد: عده‌ای با هدف اعتمادزدایی و خدشه وارد کردن به نظام آموزشی دولت ایران، سعی در نشان دادن چهره‌ای دیگر از این دولت کردند تا در شرایط حساس انتخابات دستاویزی برای تخریب چهره دولت و نظام آموزشی دولت یازدهم، به ویژه در اقشار متدین و عامه جامعه داشته باشند.

قاسمی در خصوص سند ۲۰۳۰  بیان کرد: این  سند در راستای اقدام سند «آموزش برای همه»  در سال ۲۰۰۰ به عنوان شعار یونسکو برای تمام کشورهای عضو مطرح و از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ اجرا شد.

این مسئول با بیان اینکه ۲۰۳۰ جزو  سندهای غیرالزام‌آور قرار می‌گیرد و به شکل بیانیه مطرح می‌شود گفت: در اسناد غیرالزام‌آور  کشورها در چنین مواردی از حق تحفظ استفاده می‌کنند تا امضای این سند تعهدی بر اجرای همه مفاد آن نباشد.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران افزود: زمانی که این سند در صحن کنفرانس ارائه شد، دکتر فانی وزیر وقت آموزش و پرورش در صحن علنی کنفرانس، تحفظ جمهوری اسلامی ایران را نسبت به کل سند اعلام کرد.

قاسمی گفت: پیش از آن هم کشورمان به صورت مکتوب حق تحفظ خود را به نماینده مالزی به عنوان نماینده کشورهای آسیایی در کنفرانس ارائه کرد که جمهوری اسلامی ایران تنها در صورت اعمال تغییرات مد نظر، اعلام تحفظ نخواهد کرد. وقتی هم وزیر اعلام تحفظ کرد، این موضوع به عنوان سند اجلاس تصویب شد که جمهوری اسلامی ایران حق تحفظ را اعلام کرد و به صورت مکتوب به دبیرخانه ارسال شد. به این معنی که چنانچه مفادی از سند ۲۰۳۰ با هنجارهای جامعه ایران همخوانی نداشته باشد، تعهدی در اجرای آن نداریم.

این مسئول با بیان این‌که تذکرهای رهبر معظم انقلاب به عنوان راهنما و دیدبان نظام به جا و درست بود، گفت: اما به تعبیر رهبر معظم انقلاب، یک جریان در کشور سعی می‌کند آموزش و پرورش را از چشم‌ها بیندازد. این افراد و جریان‌ها حتی در مخالف نظر رهبری فعالیت می‌کنند. مباحث مطرح شده توسط شایعه‌سازان با هشدارهای رهبر معظم انقلاب ارتباطی ندارد.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران تأکید کرد: با اطمینان می‌گوییم در آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران و دولت یازدهم هیچ کتاب درسی و کمک‌آموزشی با مفاهیم موهن وجود ندارد و نکته‌ای مغایر با ارزش‌های ملی و دینی نداریم.

قاسمی افزود: به شدت تکذیب می‌کنیم که فعالیت‌های قرآنی و مذهبی آموزش و پرورش کمرنگ است. آموزش و پرورش کشورمان بیشترین تلاش را در حیطه تحقق فرهنگ دینی و ارزش‌های اسلامی دارد. بنابراین آموزش و پرورش در دولت تدبیر و امید، به دنبال ایجاد فرصت برابر و متناسب آموزشی برای همه فرزندان این سرزمین است. همان دغدغه اصلی تلاشگران عرصه تعلیم و تربیت که به عنوان عدالت آموزشی آن را می‌شناسیم.

وی خاطرنشان کرد: از مردم عزیز می‌خواهیم که به این شایعات توجهی نداشته باشند و کتاب‌های کمک آموزشی را از طریق فصلنامه رشد و سامانه مورد تایید آموزش و پرورش دنبال کنند. استفاده از کتاب‌های کمک‌آموزشی که مورد تایید آموزش و پرورش نیستند و عمدتا نگاه تجاری را دنبال می‌کنند، می‌تواند سبب تقویت شایعات مخالفان رشد نظام آموزشی کشور شود.

ارسال دیدگاه

کد امنیتی *

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو